Międzynarodowa konferencja TI, czyli technologie informacyjne bez których już żyć się nie da
Ponad 200 specjalistów z 20 krajów świata zjedzie do Gdańska, aby debatować nad m.in. bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni, sztuczną inteligencją, geoinformatyką, telemedycyną, sieciami komputerowymi, bazami wiedzy i systemami bezprzewodowymi. W dniach 19–21 maja na Politechnice Gdańskiej odbędzie się 1st International Conference on Information Technology.
Przybędą specjaliści z Australii, Belgii, Chin, Dani, Francji, Grecji, Hiszpanii, Indii, Iranu, Irlandii, Litwy, Niemiec, Słowacji, Szwecji, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch i oczywiście Polski. Zaprezentuje aktualny stan wiedzy w wielu dziedzinach TI.
– Potrzebne jest międzynarodowego forum wymiany informacji i doświadczeń w rozwoju technologii informacyjnych w Europie Środkowej – nie ma wątpliwości prof. Andrzej Stepnowski z Katedry Systemów Geoinformatycznych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, przewodniczący konferencji. – Technologie informacyjne są obecnie wiodącą siłą w rozwoju społeczeństw informacyjnych i gospodarek opartych na wiedzy. Pojawiają się nowe dyscypliny naukowe i nowe profesje, rozwijane są nowe dziedziny przemysłu praz podejmuje się interdyscyplinarne projekty naukowe.
Unia Europejska dysponuje znaczną pomocą finansową dla rozwoju technologii informacyjnych. Od wielu lat finansuje specjalne programy badawcze. Polska musi w tej dziedzinie dorównać najlepszym.
– Powinniśmy zaangażować się w wszechstronne programy dla kształcenia studentów w dziedzinach nowych technologii – komentuje prof. Stepnowski. – Musimy dążyć do tego, by uzyskać ściślejszej związki pomiędzy oczekiwaniami przemysłu i badaniami naukowymi prowadzącymi do zastosowań komercyjnych.
Celem konferencji 1st International Conference on Information Technology, oraz organizowanej równolegle VI Krajowej Konferencji Technologie Informacyjne, jest stworzenie platformy dla integracji akademickich instytucji badawczych i przedsiębiorstw przemysłowych. Organizatorzy mają nadzieję, że konferencja stanie się otwartym forum dla wymiany doświadczeń i zachętą dla projektów, w których będą brały udział zarówno instytucje naukowe, jak i komercyjne, promuje przedsiębiorczość i innowacyjność.
Artykuły konferencyjne zaprezentowane zostaną w 20 sesjach naukowych, ze zgłoszonymi i zaproszonymi wystąpieniami, dwóch sesjach plenarnych i jednej sesji plakatowej. Ponad 120 artykułów zostało wybranych i pogrupowanych przez Międzynarodowy Komitet Programowy w następujące sesje: Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, Dokumenty elektroniczne i biblioteki cyfrowe, Geoinformatyka, Inżynieria i zarządzanie wiedzą, Metodologie wytwarzania produktów informacyjnych, Metody formalne inżynierii informacyjnej, Mobilny Internet i systemy bezprzewodowe, Przetwarzanie danych, Sieci sensorowe, Systemy multimedialne i rzeczywistość wirtualna, Systemy wbudowane, Sztuczna inteligencja i eksploracja danych, Telemedycyna i e-Health.
Dodatkowo zaplanowano warsztaty na temat „Bezpieczne EURO 2012”, które zostaną zorganizowane jako wspólne przedsięwzięcie z organizatorami konferencji 2008 IEEE International Conference on Technologies for Homeland Security, Waltham, USA oraz Biurem EURO 2012 w Gdańsku.
– Warto zauważyć, że zagadnienia Bezpieczeństwa Krajowego, które są ostatnio mocno powiązane z rozwojem TI, zostaną szeroko zaprezentowane w trakcie konferencji w pierwszym wystąpieniu wygłaszanym przez prof. Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego i byłego premiera Polski – dodaje prof. Stepnowski.
Organizatorem konferencji jest Wydział Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, a sponsorem IEEE – największa zawodowa organizacja inżynierów na świecie.
Zapraszamy
19–21 maja 2008, nowy gmach Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, ul. Gabriela Narutowicza 11/12, Gdańsk Wrzeszcz, w godz. 9.00-18.00 (ostatniego dnia do godz. 14.00), www.it2008.gda.pl
Kontakt
Anna Bikonis, szefowa sekretariatu konferencji, tel. 0503/18 66 37