Konferencja prasowa: Otwarcie pierwszego na PG inteligentnego budynku
Powierzchnia 12 tys m kw., elektroniczny system zarządzania gmachem, automatyczny system wydawania kluczy, dźwiękoszczelne, mobilne ścianki działowe. 16 kwietnia podczas uroczystości nadania dwóch tytułów honoris causa, uroczyście otwarty zostanie najnowszy politechniczny obiekt – budynek Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Uroczystość multimedialnego otwarcia budynku i poświęcenia planowana jest ok. godz. 14.30. Konferencja prasowa o godz. 12.30.
Nowy budynek WETI stanął w czworokącie ulic: Do Studzienki, Traugutta, Siedlickiej i Fiszera. Zaprojektowano go jako obiekt o czterech kondygnacjach, niepodpiwniczony, z płaskim dachem, połączony łącznikiem ze starym budynkiem. Powstał na planie litery Y. Spełnia nade wszystko funkcje dydaktyczne. Tutaj siedzibę znajdzie Centrum Dydaktyczno-Badawcze Technologii Informacyjnych ETI. Mieszczą się w nim laboratoria, sale wykładowe, jedno audytorium na 500 osób w pełni uzbrojone w multimedia, które dzięki przesuwanej, dźwiękoszczelnej ścianie dzielić można na dwie mniejsze sale i drugie, mniejsze, na 130 osób, filia Biblioteki Głównej. Trzecią kondygnację zajmuje centrum obsługi TASK, Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej.
Budowa nowego gmachu ETI dotychczas kosztowała ponad 53 mln zł, w tym niemal 10 mln wyposażenie. Fundusze pochodzące z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Unii Europejskiej. Głównym realizatorem projektu była Korporacja Budowlana Doraco (fundamenty i prace wykończeniowe). Do stanu surowego doprowadziła firma Allcon.
Wydział ETI, niegdyś Wydział Elektroniki, w tym roku świętuje 55-lecie istnienia. 200 pracowników naukowych w szesnastu katedrach kształci rocznie trzy i pół tysiąca studentów i stu doktorantów. Tutaj prowadzone są badania z zakresu technologii informacyjnych, tak niezbędnych do rozwoju społeczeństwa informacyjnego.
Kamień węgielny pod budowę nowego gmachu wmurowano 5 października 2004 roku.
Konferencja prasowa
- 16 kwietnia 2008, środa, godz. 12.30, czytelnia naukowa na parterze nowego gmachu ETI
Multimedialne otwarcie gmachu i poświęcenie budynku przez abp Tadeusza Gocłowskiego
- 16 kwietnia 2008, środa, ok. godz. 14.30, hol nowego budynku ETI
Uroczystość nadania tytułów i godności doktora honoris causa Politechniki Gdańskiej – prof. zw. dr hab. inż. Michałowi Białko i prof. zw. dr hab. inż. Janowi Węglarzowi
- 16 kwietnia, środa, godz. 13.15, aula Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki
Prof. Michał Białko – pracownik Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej oraz również od 10 lat Politechniki Koszalińskiej. Jest znanym i cenionym specjalistą elektroniki w zakresie mikroelektronicznych układów analogowych i metod sztucznej inteligencji. Zaproponowany przez niego filtr aktywny trzeciego rzędu o zerowych wrażliwościach dobroci jest znany w literaturze światowej jako „układ Białki”. Wyniki jego prac są publikowane w 10 monografiach. Ma na swoim koncie 7 patentów oraz ponad 200 artykułów i referatów naukowych w czołowych czasopismach polskich i zagranicznych. Zainicjował i utrzymuje współpracę naukową z wieloma ośrodkami badawczymi na świecie. Przyczyniła się ona do rozwoju WETI, a dzięki zorganizowaniu pierwszych programów TEMPUS spowodowała zwiększenie i unowocześnienie bazy laboratoryjnej wydziału. Za osiągnięcia badawcze i owocną współpracę międzyuczelnianą został uhonorowany godnością doktora honoris causa Uniwersytetu w Tuluzie oraz medalem Senatu Uniwersytetu w Karlsruhe. Był dziekanem Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej oraz kierownikiem studium doktoranckiego. Jest członkiem zwyczajnym PAN, był członkiem Centralnej Komisji ds. stopni i tytułów naukowych. Twórca uznanej w świecie szkoły naukowej, promotor 27 doktorów, spośród których 5 uzyskało tytuły profesorskie w kraju i za granicą; jeden z nich jest członkiem PAN, drugi zaś członkiem honorowym Węgierskiej Akademii Nauk.
Prof. Jan Węglarz – pracownik Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej, znany i ceniony specjalista informatyki w zakresie badań operacyjnych i nauk decyzyjnych. Zaszczepił na gruncie polskim tę tematykę, która dzięki jego oryginalnym wynikom stała się obecnie jedną z naszych eksportowych specjalności naukowych. Wyniki jego prac są opublikowane w 14 monografiach oraz w ponad 200 artykułach w czołowych czasopismach międzynarodowych i polskich. Utrzymuje współpracę z ponad 100 ośrodkami badawczymi na świecie. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród naukowych, m.in. Nagroda Fundacji Nauki Polskiej, Złoty Medal Euro oraz doktorem honorowym kilku polskich uczelni (Politechnika Szczecińska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Częstochowska, Politechnika Poznańska). Pełni z wyboru wiele prestiżowych funkcji: członka Centralnej Komisji ds. tytułów i stopni naukowych, członka zwyczajnego PAN, członka Prezydium PAN, członka Komitetu Polityki Naukowej i Naukowo-Technicznej Rady Nauki, przedstawiciela Polski we władzach federacji IFORS. Wprowadził Polskę do Międzynarodowej Federacji Towarzystw Badań Operacyjnych EURO oraz pełnił zaszczytną funkcję prezydenta tej fundacji. Jest współtwórcą programu rozwoju infrastruktury informatycznej dla nauki oraz Internetu optycznego i jego integracji z infrastrukturą światową. Jest twórcą uznanej w świecie szkoły naukowej, wypromował 20 doktorów; pięciu z nich uzyskało tytuł profesora, a dwóch zostało członkami PAN.
Program uroczystości
- Senat wchodzi do audytorium: pedlowie, studenci, delegaci do Senatu, dziekani, doktorzy honoris causa PG, na końcu prorektorzy i rektor; pedlowie uderzają laskami o podłogę
- Chór śpiewa Hymn państwowy
- Prezentacja filmowej animacji na temat budowy nowego gmachu WETI
- Krótkie przemówienie JM Rektora PG
- Promotor i dziekan ETI, prof. Henryk Krawczyk, wygłasza laudację na cześć prof. Michała Białko
- Na podium staje rektor wraz z prof. Henrykiem Krawczykiem, prof. Zdzisławem Kowalczukiem, prodziekanem ETI, i prof. Michałem Białko pedel trzykrotnie stuka laską o podłogę, wszyscy wstają, prodziekan odczytuje łaciński tekst dyplomu. Rektor promuje prof. Michała Białko dotykając Go berłem w lewe ramię wypowiadając formułę: „Profesorze Michale Białko nadaję Ci uroczyście tytuł, godność, prawa i przywileje doktora honoris causa Politechniki Gdańskiej” i wręcza tubę z dyplomem
- Chór śpiewa Gaudeamus igitur
- Głos zabiera prof. Michał Białko
- Promotor, prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk, wygłosza laudacji na cześć prof. Jana Węglarza
- Rektor, prof. Henryk Krawczyk i prof. Krzysztof Goczyła, prodziekana ETI – przystępują do rytuału (jak wyżej)
- Głos zabiera prof. Jan Węglarz
- Oficjalne gratulacje
- Film z budowy budynku ETI
- Chór śpiewa Gaude Mater Poloniae
- Przejście do holu budynku – przemówienie rektora, multimedialne otwarcie gmachu, poświęcenie budynku przez abp Tadeusza Gocłowskiego
- Podziękowania i wyróżnienia
- Przemówienie gości
- Bankiet
- Przejście do Gmachu Głównego PG (ok. godz. 16.35)
- Odsłonięcie nazwisk nowych doktorów honoris causa na tablicy pamiątkowej obok wejścia do sali Senatu