Konferencja: MARZEC ’68. Studenci do nauki, literaci do pióra, syjoniści do Syjonu
Konferencję zaplanowano godz. 11.00-13.00. O godz. 14.00 rozpocznie się promocja książki Marka Andrzejewskiego „Marzec 1968 w Trójmieście”. O publikacji opowie Tadeusz Wolsza, polski historyk i politolog.
Konferencji towarzyszyć będzie również wystawa ilustrująca „Procesy krajowców za kontakty z paryską Kulturą”, eksponowana w holu przed Biblioteką Główną. Gdy w Marcu 1968 roku odcięcie Paryskiej Kultury od Polski okazało się niemożliwe, reżim przystąpił do jednej z najpoważniejszych akcji, która miała skompromitować Jerzego Giedroycia i zespół Instytutu Literackiego w oczach Polaków w kraju i na emigracji.
Dlaczego konferencja marcowa odbywa się na Politechnice Gdańskiej? To bowiem właśnie tutaj rozegrały się główne protesty. Politechnika Gdańska, od momentu powstania do roku 1970, kiedy powołano do istnienia Uniwersytet Gdański, była największą i najprężniejszą uczelnią Trójmiasta. Większość najważniejszych wydarzeń życia akademickiego i społecznego regionu tego okresu odbywała się właśnie na tej uczelni lub była współorganizowana przez jej pracowników lub studentów. Tu również miało miejsce większość najważniejszych wystąpień i spektakularnych aktów sprzeciwu studentów i młodzieży szkolnej wobec komunistycznej władzy w Polsce. Wszystko zaczęło się 3 marca 1968 roku, kiedy SB zatrzymała ok. 50 pism o „treści antypaństwowej”, nawołujących do protestów z powodu zdjęcia „Dziadów” Adama Mickiewicza ze sceny Teatru Narodowego w Warszawie. Pisma były podpisane inicjałami „POW” i kierowane do rad wydziałowych Zrzeszenia Studentów Polskich (ZSP) uczelni Trójmiasta i innych ośrodków akademickich w kraju. Wszystkie listy zostały wysłane z Gdańska. Wiadomości o wydarzeniach w Warszawie w poniedziałek 11 marca 1968 roku były przedmiotem dyskusji pomiędzy studentami. Tego dnia po popołudniu odbyło się posiedzenie Prezydium Komitetu Uczelnianego Zrzeszenia Studentów Polskich przy Politechnice Gdańskiej.
Organizatorami jubileuszowych uroczystości marcowych są: Politechnika Gdańska, Wydział Filologiczno-Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego oraz gdański oddział Instytut Pamięci Narodowej.
4 kwietnia 2008, piątek, aula Politechniki Gdańskiej, ul. Gabriela Narutowicza 11/12 Gdańsk Wrzeszcz, wstęp wolny
Program konferencji
MARZEC ’68
Studenci do nauki, literaci do pióra, syjoniści do Syjonu
godz. 11.00–14.00
Otwarcie seminarium
prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej, senator RP
Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu RP
Paweł Adamowicz, prezydent miasta Gdańska
Referaty
Marek Andrzejewski, Uniwersytet Gdański
Roman Beger, Politechnika GdańskaProwokacja czy spontaniczny protest? Marzec 1968 w Trójmieście
Jerzy Eisler, PAN, IPN
Jak odkrywano prawdę o marcu 1968? Marzec 1968 w historiografii polskiej
Mirosław Golon, IPN Gdańsk
Marzec 1968 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu
Grzegorz Berendt, Uniwersytet Gdański
Udział sił bezpieczeństwa w tłumieniu demonstracji społecznych w marcu 1968 roku
Dyskusja
godz. 14.00–15.00Promocja książki Marka Andrzejewskiego
„Marzec 1968 w Trójmieście”
O książce opowieTadeusz Wolsza, polski historyk i politolog