Msza żałobna na czas pasyjny
Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu wybitnych śpiewaków z towarzyszeniem Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej i Orkiestry Symfonicznej będzie można usłyszeć w najbliższą niedzielę, 16 marca w kościele św. Katarzyny na Starym Mieście w Gdańsku. Początek o godz. 19.00. Wstęp wolny.
– To utwór kultowy, wykonywany miliony razy, w samym Gdańsku kilka razy w roku. O tyle to więc trudne zadanie dla wykonawców, że mają przed sobą bardzo wysmakowaną publiczność – mówi Mariusz Mróz, dyrygent chóru politechnicznego. – Requiem Mozarta, to doskonała kompozycja na czas pasyjny, kiedy wchodzimy w Wielki Tydzień, skłaniająca do zadumy i refleksji.
Requiem wykonają: Anna Fabrello (sopran), Beata Koska (alt), Jacek Szymański (tenor), Bartłomiej Tomaka (bas), Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej oraz Orkiestra Symfoniczna.
Requiem d-moll jest jednym z największych utworów sakralnych Wolfganga Amadeusza Mozarta, a zarazem jego ostatnią, niedokończoną kompozycją. Powstanie dzieła tak dalece owiane jest legendą, że dziś trudno odsiać fakty id fikcji.
Zlecenie na napisanie mszy żałobnej Mozart otrzymał w lipcu 1791 roku, gdy pracował nad operą „Czarodziejski flet”. Posłaniec przyniósł list nieopatrzony podpisem nadawcy. Wkrótce kompozytor otrzymał honorarium w takiej wysokości, jakiej zażądał. Mozart nie od razu przystąpił do pracy, mimo iż zlecenie wydawało mu się interesujące. Pierwsze nuty zapisał, dopiero gdy zmagał się już z gwałtowną i ciężką chorobą. Jeszcze 4 grudnia, w przeddzień śmierci, tocząc walkę z upływającym czasem i słabnącym ciałem, pracował nad utworem. Zmarł w nocy z 4 na 5 grudnia 1791 roku. Nad jego trumną nie rozbrzmiało wielkie Requiem. Ciało Mozarta spoczęło w zbiorowym grobie dla ubogich, na jednym z wiedeńskich cmentarzy. Niedługo po śmierci Mozarta wyjaśniła się tajemnica Requiem. Zlecenie złożył amator muzyczny, który przywłaszczał sobie cudze kompozycje, wydając je pod swoim nazwiskiem, hrabiego Franciszka von Walsegga zu Stuppach. Msza żałobna miała być hołdem dla jego zmarłej żony. Pierwsze wykonanie Requiem miało miejsce 14 grudnia 1793 roku w posiadłości hrabiego pod Wiedniem.
Artyści zachęcają publiczność do finansowego wsparcia dźwigającego się z pożogi kościoła św. Katarzyny.
Zapraszamy: 16 marca 2008, niedziela, godz. 19.00, kościół św. Katarzyny na Starym Mieście w Gdańsku. Wstęp wolny.
Uwaga!
Zapraszamy także na „Muzykę na Wielki Tydzień”. Koncert odbędzie się 18 marca, we wtorek o godz. 18.00 w Auli Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej. Wstęp wolny!
Przed publicznością wystąpią: Aleksandra Kucharska-Szefler (sopran), Alicja Rumianowska (mezzosopran), Robert Kaczorowski (bas-baryton) oraz Ewa Rytel (fortepian).
To kolejny koncert organizowany w ramach cyklu „Akademia Muzyczna w Politechnice”.