Prof. Kazimierz Wysiatycki, nestor polskiego mostownictwa, świętuje jubileusz
To znana, ale rzadko kultywowana tradycja. W pięćdziesiąt lat po obronie doktoratu, senior, w obecności Rady Wydziału oraz zaproszonych gości, powtórnie zaprezentuje tezy swojej pracy doktorskiej.
Najważniejszym punktem uroczystości będzie wykład jubilata pod tytułem: „Refleksje z innej epoki”.
– Wszyscy spodziewamy się, że znany z erudycji i wiedzy, a zarazem niespotykanie witalny profesor Wysiatycki, jak zwykle zaserwuje swoim słuchaczom ucztę intelektualną – mówi dr Marek Krzysztof Jasina, który sam jako student uczęszczał na wykłady profesora z konstrukcji mostowych, a dziś pełni obowiązki pełnomocnika dziekana Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska ds. promocji i organizacji. – Uczestnicy spotkania będą mieli szansę cofnąć swoje zegarki o pół wieku i wczuć się w rolę ówczesnego inżyniera, badacza i naukowca.
Obszarem działalności naukowej prof. Wysiatyckiego były zagadnienia mechaniki budowli w dziedzinie mostownictwa, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych osiągnięć z zakresu numeryki i wprowadzenie tych osiągnięć w praktykę inżynierską. Oprócz prac teoretycznych z teorii sprężystości, był współautorem kilku norm mostowych. Ściśle współpracował z przedsiębiorstwami wykonawczymi przy realizacji całego szeregu mostów w Polsce, za co otrzymał nagrody i wyróżnienia resortowe. W szczególności współpracował z Pracownią Badań Terenowych Katedry Mostów w dziedzinie pomiarów tensometrycznych, co doprowadziło do wprowadzenia najnowszych technologii w dziedzinie betonów sprężonych i dźwigarów powierzchniowych. W trakcie półwiecznej pracy na Politechnice Gdańskiej wykształcił wiele pokoleń inżynierów mostowców. Jego działania zawsze cechowała głęboka troska o dobro uczelni i studiującej młodzieży.
– Profesor Wysiatycki to nie tylko znakomity inżynier i naukowiec, to ponadczasowy intelektualista, człowiek powojennego odrodzenia – mówi Marek Jasina. – Pasja poznawcza, intuicyjne rozumienie konstrukcji oraz głęboka fascynacja muzyką, to przejawy jego ścisłego umysłu i duszy artysty.
Wieczorem zaplanowano w Akademickim Klubie Politechniki Gdańskiej „Kwadratowa” spotkanie dla przyjaciół i sympatyków prof. Kazimierza Wysiatyckiego. W programie koncert grupy „Detko Band”.
27 lutego, środa, aula Politechniki Gdańskiej, ul. G. Narutowicza 11/12 Gdańsk Wrzeszcz, wstęp wolny.
Program- godz. 12.15 – Uroczysta Rada Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska
- godz. 13.00 – Koncert: „Fahrenheit Trio”
- godz. 13.20 – Przerwa
- godz. 13.50 – Wykład: „Refleksje z innej epoki”, prof. dr hab. inż. Kazimierz Wysiatycki
- godz. 14.10 – Dyskusja
- godz. 14.30 – Zakończenie części oficjalnej