Krajobraz po katastrofie w Czarnobylu. Wystawa fotografii
„Prypeć – w cieniu Czarnobyla” to tytuł wystawy fotograficznej prezentującej serce największej katastrofy nuklearnej, którą będzie można oglądać od 10 grudnia 2007 do 10 stycznia 2008 roku. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w poniedziałek, 10 grudnia o godz. 12.15 w holu przed biblioteką w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Wstęp wolny.
Na wystawie będzie można zobaczyć zdjęcia, pokazujące jak obecnie wygląda Prypeć, miasto położone najbliżej elektrowni Jądrowej w Czarnobylu.
Prypeć to opuszczone miasto w północnej Ukrainie, które było niegdyś osiedlem dla pracowników elektrowni w Czarnobylu. Dzień po pamiętnej katastrofie w 1986 roku ewakuowano wszystkich mieszkańców miasta. Prypeć i jego okolice będą niezdatne do zamieszkania jeszcze przez kilka stuleci. Naukowcy oceniają, że radioaktywne elementy mogą ulec kompletnemu rozpadowi dopiero po 900 latach.
Obecnie Prypeć jest nietypowym skansenem: w opuszczonych budynkach znaleźć można rzeczy pozostawione w pośpiechu przez jego byłych mieszkańców, a tym samym odczuć klimat ostatnich lat epoki radzieckiej.
Wystawę – w ramach Politechniki Otwartej – przygotował Rafał Baranowski, student energetyki na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Patronat nad wystawą objęli: prof. Marek Dzida, dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa, Koło Naukowe Energetyków „Biogaz” oraz stowarzyszenie fotograficzne Fotomedia. Honorową pieczę sprawuje prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej .
Wystawa „Prypeć – w cieniu Czarnobyla”: 10 grudnia 2007-10 stycznia 2008, godz. 8.00-20.00, hol przed biblioteką w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Wstęp wolny.