GPEC funduje stypendia dla studentów PG i modernizuje system grzewczy uczelni
Dwu i trzyletnie stypendia dla studentów Politechniki Gdańskiej ufunduje Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Najzdolniejszym studentom III i IV roku, oprócz wsparcia pieniężnego, firma gwarantuje zajęcia praktyczne, szkolenia oraz opiekę merytoryczną, a po ukończeniu nauki pracę. Porozumienie pomiędzy GPEC i Politechniką Gdańską podpisane zostanie w Laboratorium Maszynowym na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej we środę, 5 grudnia, o godz. 10.00.
Już od najbliższego semestru trzy stypendia przyznawane będą na dwa lub trzy lata, z przeznaczeniem dla studentów III i IV roku Wydziału Elektroniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. Student będzie mógł otrzymać nawet tysiąc złotych miesięcznie.
Program stypendialny obejmie nie tylko pomoc finansową, ale także zajęcia praktyczne, umożliwiające zdobycie doświadczenia pod opieką patrona merytorycznego. Stypendyści będą mieli możliwość uczestniczenia w specjalistycznych szkoleniach i konferencjach.
– Żyjemy w czasie, w których na rynku pracy mamy ewidentny niedobór inżynierów. Firmy, które strategicznie myślą o rozwoju, kontaktują się z uczelniami technicznymi w ramach polityki kadrowej, oferując studentów praktyki wakacyjne i stypendia – mówi prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej. – Korzyść jest obopólna. Z jednej strony student zdobywa doświadczenia praktyczne i może pozyskać środki finansowe na utrzymanie, z drugiej zaś strony fundator, zakład przemysłowy, podczas kolejnych praktyk może dokonać oceny przydatności kandydata do pracy.
Marek Dec, wiceprezes Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, potwierdza opinię rektora, że partnerski charakter inicjatywy przyniesie korzyści wszystkim stronom: uczelni, GPEC jako ekspertowi w zakresie ciepłownictwa, a co najważniejsze młodzieży. Udział w programie daje im bowiem możliwość uczenia się od najlepszych poprzez transfer specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia. To także szansa rozpoczęcia perspektywicznej kariery zawodowej wśród profesjonalistów.
– Celem organizowanego przez nas programu stypendialnego jest wykształcenie przyszłych specjalistów, którzy dołączą do naszego zespołu pracowników – mówi Marek Dec. – Naszą siłą są właśnie pracownicy, a inwestowanie w utalentowaną młodzież, to jeden z priorytetów firmy.
Program stypendialny to nie jedyna płaszczyzna wspólnych przedsięwzięć GPEC i Politechniki Gdańskiej. Również 5 grudnia podpisana zostanie umowa dotycząca modernizacji w latach 2007-2010 systemu ciepłowniczego PG.
– Kampus politechniczny to małe miasteczko, ciągną się tu niemal trzy kilometry rur ciepłowniczych – mówi Zenon Filipiak, zastępca kanclerz Politechniki Gdańskiej ds. technicznych. – Niektóre obiekty objęte już zostały nowym systemem sieci, jak choćby część Gmachu Głównego i Wydział Zarządzania i Ekonomii. W innych, jak na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa czy ZOZ-ie od trzydziestu lat nie poczyniono żadnych inwestycji w systemie grzewczym. W ramach programu GPEC zajmie się dostawą ciepła, przebudowując sieć i instalując nowoczesne węzły, a politechnika modernizować będzie system wewnątrz obiektów.
W ramach tej samej usługi GPEC zmodernizował ostatnio instalacje grzewcze innych dużych obiektów, między innymi Urzędu Marszałkowskiego oraz Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.
Politechnika Gdańska umowy o współpracy w ramach praktyk studenckich i stypendiów zawiera od lat z czołowymi przedsiębiorstwami regionu, takimi jak Grupa Lotos, Polpharma S.A., DGT, TP S.A.
Podpisanie umowy: 5 grudnia, środa, godz. 10.00, Laboratorium Maszynowe na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej (wyjście spod budynku biura prasowego o godz. 9.50).
Kontakt: GPEC: Marcin Popiel, specjalista ds. PR, e-mail: marcin.popiel@gpec.gda.pl, tel.: 48 58 52 43 537, 0 601 657 675