PG awansuje w U.S. News & World Report
O 90 miejsc awansowała Politechnika Gdańska w zestawieniu U.S. News. To amerykański ranking uczelni, który zaliczany jest do czterech najważniejszych na świecie: obok QS World University Rankings, Times Higher Education oraz tzw. rankingu szanghajskiego. PG po raz pierwszy wg. U.S. News znalazła się wśród tysiąca najlepszych uczelni świata.
Ranking najlepszych uniwersytetów na świecie (Best Global Universities) publikowany przez U.S. News & World Report to coroczna klasyfikacja uczelni wyższych z całego świata, skupiająca się głównie na wynikach badawczych i reputacji akademickiej.
Pierwsza edycja rankingu została opublikowana 28 października 2014 r., obejmując 500 uniwersytetów z 49 krajów. Od 2016 r. ranking stał się oficjalną coroczną publikacją, a jego zasięg zwiększono do 1,5 tys. uczelni z 81 krajów. U.S. News to pierwszy amerykański wydawca, który stworzył globalny ranking uczelni.
Politechnika Gdańska w rankingu zajęła 989. miejsce, co oznacza awans o 90 pozycji względem ubiegłorocznej edycji (1079. miejsce w 2024-2025) i jednocześnie najlepszy dotychczasowy wynik uczelni w tym zestawieniu. Po raz pierwszy Politechnika Gdańska znalazła się w gronie 1000 najlepszych uczelni świata według amerykańskiego zestawienia.
Poza rankingiem globalnym publikowane są także zestawienia regionalne. W rankingu uczelni europejskich Politechnika Gdańska uplasowała się na 352. miejscu (awans z pozycji 392.), natomiast wśród uczelni z Polski zajęła 6. miejsce (poprzednio 9.).
Metodologia rankingu pozostała niezmieniona względem poprzedniej edycji. W pierwszym etapie wyłoniono 2346 instytucji, wśród których znalazło się 250 uczelni najwyżej ocenionych w globalnym badaniu reputacji Clarivate™ oraz wszystkie uczelnie, które w latach 2019-2023 opublikowały co najmniej 1250 artykułów naukowych uwzględnionych w bazie Web of Science. W kolejnym kroku uczelnie zostały ocenione na podstawie 13 wskaźników z trzech kategorii:
- wskaźniki bibliometryczne pochodzące z baz Web of Science™ (m.in. publikacje, konferencje, cytowania, współprace międzynarodowe) – waga 65%;
- globalna i regionalna reputacja akademicka (na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego przez Clarivate™ wśród naukowców z całego świata) – waga 25%;
- doskonałość naukowa (liczba i odsetek publikacji należących do 1% najczęściej cytowanych prac w danej dziedzinie) – waga 10%.
Więcej informacji o pozycji Politechniki Gdańskiej w rankingach międzynarodowych - na stronie Centrum Analiz Strategicznych PG.