ProtoLab 3 w nowej lokalizacji – studencka przestrzeń innowacji i współpracy już dostępna
W nowym miejscu i z nowym wyposażeniem, m.in. specjalistycznymi drukarkami 3D – ProtoLab 3 rozszerza swoje możliwości technologiczne i otwiera się jeszcze bardziej na zaawansowane projekty. Z trzech laboratoriów ProtoLab Politechniki Gdańskiej korzysta obecnie kilkuset studentów.
ProtoLab to przestrzeń, która od lat inspiruje studentów, ale też i pracowników naukowych PG, do realizacji innowacyjnych projektów, eksperymentów technologicznych i działań międzywydziałowych. Na Politechnice Gdańskiej funkcjonują obecnie trzy laboratoria ProtoLab – każda z tych przestrzeni pełni inną funkcję i wszystkie uzupełniają się wzajemnie.
10 kwietnia uroczyście otwarto ProtoLab 3 w nowej lokalizacji – w Pawilonie Wydziału Elektrotechniki i Automatyki przy ul. Sobieskiego 7 (budynek 64, poziom 0, pomieszczenie EM-2). W wydarzeniu uczestniczyli m.in. prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej; dr hab. inż. Justyna Kucińska-Lipka, prof. PG, prorektor ds. rozwoju; dr Barbara Wikieł, prof. PG, prorektorka ds. studenckich; prof. Jarosław Guziński, prodziekan ds. nauki i rozwoju Wydziału Elektrotechniki i Automatyki; Piotr Kaliszczuk, prezes spółki Excento oraz studenci z kół naukowych.
– Kilkaset osób chce tu już działać. To dla nas ogromna radość. Marzy nam się, aby te wyjątkowe ProtoLaby, których operatorem jest Excento, mogły na stałe znaleźć swoją siedzibę w Gmachu Sobieskiego [przy ul. Sobieskiego 18, dawnej budynek Wydziału Chemicznego UG – red.]. Dołożymy wszelkich starań, aby ProtoLaby na Politechnice Gdańskiej rozwijały się i mogły służyć studentom przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – powiedział prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, dziękując wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie. – Teoria jest bardzo ważna, ale to właśnie kontakt z narzędziami, budowanie prototypów, testowanie rozwiązań i praca nad rzeczywistymi problemami, sprawiają, że można iść dalej. Takie przestrzenie jak ta to umożliwiają.
– ProtoLaby to nie tylko przestrzeń i sprzęt. To przede wszystkim społeczność, która rozwija się wokół innowacji, kreatywnego myślenia i współpracy. Cieszymy się, że dzięki nowej lokalizacji możemy jeszcze lepiej wspierać studentów, ale i pracowników naukowych w realizacji ich ambitnych projektów – powiedział Piotr Kaliszczuk, prezes spółki Excento, która jest operatorem ProtoLabów na PG.
O możliwościach laboratorium podczas otwarcia opowiadał Radosław Włudzik, koordynator ds. laboratoriów EXCENTO, który na co dzień dba o sprawne funkcjonowanie i organizację działań wszystkich trzech protolabów.
Nowoczesna przestrzeń dla innowatorów
ProtoLab 3 to miejsce, w którym można eksperymentować, prototypować i rozwijać się w wielu interdyscyplinarnych obszarach, takich jak:
- technologie kosmiczne,
- rzeczywistość rozszerzona i wirtualna (VR),
- programowanie,
- druk 3D w technologii FDM.
W nowej lokalizacji ProtoLab3 użytkownicy mają do dyspozycji:
- dwie nowe specjalistyczne drukarki 3D (Elegoo OrangeStorm Giga – drukarka wielkoformatowa do dużych modeli, Creality K2 Plus Combo – precyzyjna drukarka do szczegółowych wydruków)
- nowoczesna strefa konferencyjno-networkingową z pełnym wyposażeniem (stół konferencyjny, rzutnik multimedialny, tablice kreatywne do planowania i prototypowania).
Dostępne są również:
- urządzenia do śledzenia wzroku,
- sprzęt do badania reakcji na bodźce zewnętrzne,
- zestawy Raspberry Pi i Arduino,
- komputer o wysokiej mocy obliczeniowej do pracy z sieciami neuronowymi.
Część wyposażenia można wypożyczać, co daje użytkownikom elastyczność i komfort pracy także poza laboratorium.
Z zaawansowanego sprzętu i oprogramowania oraz przestrzeni do pracy pracy koncepcyjnej i realizacyjnej mogą korzystać studenci, doktoranci, pracownicy naukowi Politechniki Gdańskiej. Przed uzyskaniem dostępu do laboratorium przechodzi się szkolenie z obsługi urządzeń.
W nowej lokalizacji znalazła się również przestrzeń konstrukcyjna, która (do października 2025 r.) będzie wykorzystywana przez zespół PGRacing do montażu nowego bolidu z napędem elektrycznym.
ProtoLab – rosnąca społeczność i edukacja technologiczna
ProtoLab to stale rozwijająca się społeczność, skupiająca już ponad 800 studentów (a także pracowników naukowych). Wspiera użytkowników, poprzez zapewnienie wartościowych i darmowych szkoleń, m.in. z obsługi maszyn ciężkich w ProtoLab 2 w GPNT oraz z obsługi druku 3D. Po ukończeniu takich szkoleń uczestnicy zyskują uprawnienia do samodzielnej pracy z urządzeniami dostępnymi w laboratoriach, co przekłada się na większą swobodę realizacji własnych pomysłów i projektów.
Wszystkie ProtoLaby działające na Politechnice Gdańskiej są obsługiwane przez spółkę celową PG – Excento, która odpowiada za organizację, rozwój i profesjonalne wsparcie użytkowników.