Zielona energia i gospodarka cyrkularna. 3,7 mln euro na projekty kierowane przez naukowców PG
Naukowcy Politechniki Gdańskiej pokierują trzema międzynarodowymi projektami, na które przyznane zostało dofinansowanie na łączną kwotę 3,7 mln euro z programu Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027. Umowy o dofinansowaniu podpisali 21 października prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej oraz Konrad Wojnarowski, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Z ramienia MFiPR w uroczystości uczestniczył też wiceminister Jacek Karnowski. Badania realizowane będą w partnerstwie z podmiotami z Danii, Szwecji, Niemiec i Litwy.
Podczas spotkania w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej wiceszef Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej podkreślił rolę współpracy transgranicznej na obszarze Południowego Bałtyku oraz pogratulował beneficjentom innowacyjnych projektów.
– Interreg Południowy Bałtyk to program, który przełamuje bariery we współpracy ponad granicami i zbliża do siebie społeczności lokalne, samorządy, środowiska uniwersyteckie, oraz mieszkańców obszaru południowej części Bałtyku. Dofinansowanie dla tych projektów pozwoli zrealizować i wdrożyć innowacyjne koncepcje i rozwiązania, które między innymi pomogą zadbać o czystość Bałtyku – powiedział wiceminister Konrad Wojnarowski.
– Cieszę się, że pomorscy przedsiębiorcy, lokalne samorządy i organizacje pozarządowe coraz śmielej sięgają po dofinansowanie swoich projektów z programów unijnych. Współpraca transgraniczna w ramach programu Południowy Bałtyk to ochrona środowiska, to zmierzenie się z problemem paliwa i amunicji w zalegających wrakach, to warunek konieczny dla dalszego rozwoju Pomorza. Dlatego zachęcam do dalszego udziału w konkursach np. z programu Interreg Południowy Bałtyk – powiedział wiceminister Jacek Karnowski.
Politechnika Gdańska jako tzw. partner wiodący otrzymała dofinansowanie na realizację projektów dotyczących: wykorzystania niskokalorycznego gazu do wytwarzania zielonej energii, nowych systemów zarządzania papierowymi odpadami opakowaniowymi oraz wdrażania rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego, które zwiększają efektywność wykorzystania zasobów w usługach komunalnych.
– Zawarcie tych umów sytuuje Politechnikę Gdańską w czołówce polskich instytucji wspierających zrównoważony rozwój – powiedział prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – To krok w kierunku czystszego i bezpieczniejszego środowiska oraz innowacyjnej i przyjaznej człowiekowi przyszłości. Projekty, które będziemy realizować, dotyczą kluczowych wyzwań naszych czasów: od produkcji zielonej energii i recyklingu opakowań, po efektywne zarządzanie odpadami. Mają ogromne znaczenie dla naszego środowiska i gospodarki, a Politechnika Gdańska jest dumna, że może odgrywać kluczową rolę w ich realizacji.
Opis projektów
Wykorzystanie niskokalorycznego gazu do wytwarzania zielonej energii (Low Calorific Gas for Green Power Production – LoCaGas)
Cele projektu są dwojakie: produkcja zielonej energii elektrycznej i ciepła (co samo w sobie przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych) oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez redukcję spontanicznej emisji metanu ze składowisk odpadów. Ponadto, przekształcanie lokalnych strumieni gazu niskiej jakości w energię elektryczną i cieplną przyczyni się do zwiększania bezpieczeństwa dostaw i dywersyfikacji systemów energetycznych.
W ramach projektu LoCaGas opracowane i przetestowane zostaną trzy technologie wykorzystania gazu niskokalorycznego do produkcji energii i ciepła: silnik z zapłonem iskrowym zasilany mieszanką wzbogaconą w tlen, wzbogacanie gazu wysypiskowego oraz technologia silnika dwupaliwowego. Druga z tych technologii zostanie opracowana w oparciu o wynaleziony na Politechnice Gdańskiej reaktor z wirującymi płynami.
Kierownik projektu: dr inż. Robert Aranowski, prof. PG, Wydział Chemiczny
Wartość projektu: 1 786 200 EUR
Wartość dofinansowania: 1 428 960 EUR
Okres realizacji projektu: 1.07.2024-30.06.2027
Partnerzy: Baltic Energy Innovation Centre (Szwecja), Lithuanian Energy Institute (Litwa), University of Rostock (Niemcy), NSR (Szwcja), Eco-Construction (Polska), Klaipeda University (Litwa) Addeco Ltd. (Litwa)
Nowe systemy zarządzania papierowymi odpadami opakowaniowymi (Better Paper Packaging Management – BePacMan)
Projekt ma na celu opracowanie rozwiązań, które przyczynią się do transformacji modeli biznesowych na rynku opakowań papierowych, a w szczególności kartonowych z liniowych na cyrkularne, wsparcie przedsiębiorców w tym procesie oraz zwiększenie świadomości społecznej i biznesowej w zakresie minimalizacji śladu węglowego poprzez wydłużenie cyklu życia opakowań papierowych.
Projekt ma silne podstawy strategiczne w planie działania UE na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez nacisk na zwiększenie udziału ponownego użycia materiałów. BePackMan może znacząco przyczynić się do efektywnego wykorzystania zasobów, proponując nowe rozwiązania, modele, promocję i wsparcie przedsiębiorstw w zakresie ponownego wykorzystania i redukcji strumienia odpadów opakowań papierowych. Wdrożenie proponowanych rozwiązań ma sprzyjać minimalizacji negatywnego wpływu materiałów opakowaniowych na środowisko.
Kierownik projektu: dr inż. Iwona Cichowska-Kopczyńska, Wydział Chemiczny
Wartość projektu: 1 452 835,00 EUR
Wartość dofinansowania: 1 162 268,00 EUR
Okres realizacji: 01.07.2024 – 30.06.2027
Partnerzy: Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości (Polska), enviMV e. V. environmental technologies network from Mecklenburg-Vorpommern (Niemcy), Klaipėda Science and Technology Park (Litwa), Hochschule Wismar - University of Applied Sciences: Technology, Business and Design Wismar (Niemcy), City disposal Rostock LLC (Niemcy), CLEAN – Environmental Cluster (Dania).
Wdrażanie rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego zwiększających efektywność wykorzystania zasobów w usługach komunalnych (Promoting circular economy approaches that increase the resource efficiency of municipal services – Circular MuSe)
Celem projektu jest zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów w usługach komunalnych na terenie Południowego Bałtyku. Projekt przyczyni się do opracowania rozwiązań i strategii do ograniczenia zużycia surowców i redukcji odpadów dzięki ponownemu wykorzystaniu materiałów w łańcuchach dostaw. Zakłada się, że dzięki jego realizacji wzrośnie świadomość i wiedza oraz poprawi się efektywność wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) w sektorze komunalnym. W ramach projektu zostaną również zebrane i udostępnione najlepsze praktyki, a także opracowane narzędzia edukacyjne oraz wsparcia dla przedsiębiorstw komunalnych. Projekt stanowi innowacyjną odpowiedź na wyzwania związane z ochroną środowiska i efektywnym zarządzaniem zasobami, uwzględniając specyficzne potrzeby mniejszych miast i terenów wiejskich w regionie Południowego Bałtyku.
Kierownik projektu: prof. dr hab. inż. Magdalena Gajewska, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska
Wartość projektu: 1 419 656, 00 EUR
Wartość dofinansowania: 1 135 724,80 EUR
Okres realizacji: 2024-07-01 do 2027-06-30
Partnerzy: Ekofabryka Wejherowo (Polska), Kalmar Municipality (Szwecja), Via University Collage (Dania), Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk (Polska), Klaipeda University (Litwa)
O programie
Interreg Południowy Bałtyk to program transgraniczny z udziałem Polski, Danii, Niemiec, Litwy i Szwecji z budżetem w wysokości 93,8 mln euro. W programie odbyły się już 4 nabory wniosków i rozpoczęła realizacja 40 projektów. Tym samym na projekty rozdysponowano większość środków w kwocie ponad 55 mln euro ze wsparcia unijnego (EFRR). Jesienią planowane są kolejne konkursy, zarówno na projekty regularne, jak i dedykowany tzw. projektom małej skali.
Dodajmy, że 21 października w Gdańsku podpisane zostały także umowy o dofinansowaniu jeszcze dwóch projektów w ramach programu Interreg, które będą realizowane przez Instytut Maszyn Przepływowych PAN.