Targi militarne w Kielcach. Politechnika Gdańska podpisała umowę z Grupą WB
Podczas 32. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztof Wilde, podpisał w imieniu uczelni porozumienie o współpracy z Grupą WB - polskim producentem nowoczesnych rozwiązań dla wojska i służb mundurowych. Umowa dotyczy projektów bezzałogowych systemów morskich oraz innych rozwiązań przeznaczonych dla Sił Zbrojnych RP.
Ceremonia podpisania umowy odbyła się 3 września 2024 r. w sali konferencyjnej Grupy WB (spółki: WB Electronics S.A., RADMOR S.A. i Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX Sp. z o.o.) podczas pierwszego dnia największych w Polsce targów obronnych MSPO. Ze strony GRUPY WB umowę podpisał wiceprezes Adam Bartosiewicz, Politechnikę Gdańską reprezentował rektor prof. Krzysztof Wilde. Strony poprzez wzajemną współpracę chcą osiągnąć efekt synergii między przemysłem a nauką zarówno w realizacji projektów i badań, jak również produkcji seryjnej.
Umowa obejmuje ramowe zasady współpracy między PG a Grupą WB w zakresie działań o charakterze dydaktycznym, naukowym, badawczo-rozwojowym i produkcyjnym dotyczących załogowych i bezzałogowych łodzi i pojazdów podwodnych, w tym: platform bojowych, urządzeń i elementów wyposażenia systemów łączności, jak też oprogramowania do realizacji założonych funkcjonalności w zdefiniowanych projektach.
„Nowe możliwości dla obydwu stron”
– Politechnika Gdańska od wielu lat jest ważnym partnerem dla polskich sił zbrojnych i przemysłu obronnego, a podpisana dzisiaj umowa świadczy o tym, że obrany przez nas kierunek rozwoju uczelni na tej płaszczyźnie bardzo dobrze się sprawdza – powiedział prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Chcemy, żeby porozumienie z silnym partnerem, jakim jest Grupa WB, otworzyło nowe możliwości dla obydwu stron i przełożyło się na realne wzmocnienie i poszerzenie możliwości obronnych i manewrowych polskich żołnierzy – dodał rektor PG.
– Grupa WB jest największym w Polsce podmiotem nastawionym na prowadzenie własnych prac badawczo-rozwojowych. Wpisuje się to w naszą filozofię tworzenia autorskich rozwiązań dla bezpieczeństwa Polski, bo tylko takie zapewniają pełnię praw intelektualnych, suwerenność w produkcji, modyfikacjach i eksporcie. Ściśle w rozwoju naszych zaawansowanych systemów współpracujemy z polskimi instytucjami naukowymi – powiedział Adam Bartosiewicz, wiceprezes Grupy WB. – Cieszę się, że podpisana dzisiaj umowa jeszcze bardziej zbliży do siebie przemysł i naukę, w tym przypadku tak znakomitą uczelnię, jaką jest Politechnika Gdańska. Rozpoczęcie współpracy jest jednocześnie inauguracją naszego Centrum Morskich Systemów Bezzałogowych, które ulokowane będzie w Gdyni – dodał prezes Wojciechowski.
W ramach umowy GRUPA WB i Politechnika Gdyńska zobowiązały się do nawiązania stałej współpracy, która ma przejawiać się poprzez podejmowanie inicjatyw z zakresu działalności naukowej, dydaktycznej, szkoleniowej, doradczej i promocyjnej.
Kooperacja między nauką a przemysłem ma obejmować również organizowanie i realizację przedsięwzięć mających na celu rozwój oferty edukacyjnej Politechniki Gdańskiej, propagowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych w systemie kształcenia uczelni oraz prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych. Elementem współpracy mają być szkolenia i wymiana doświadczeń, wyznaczanie obszarów kooperacji i wspólne inicjowanie programów badawczo-rozwojowych i wdrożeń.
O Politechnice Gdańskiej i Grupie WB
Politechnika Gdańska to czołowa polska uczelnia badawcza zatrudniająca blisko trzy tysiące pracowników - z czego 1,3 tysiąca na stanowiskach naukowych i dydaktycznych. Uczelnia ma osiem wydziałów, oferuje 40 kierunków studiów I i II stopnia oraz 14 dyscyplin naukowych. Na PG studiuje nieco ponad 14 tys. studentów. Uczelnia jest zarazem producentem i dostawcą pojazdów podwodnych Głuptak, Ukwiał i Morświn, a także prowadzi prace badawczo-rozwojowe w obszarze rozwiązań morskich na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa.
Grupa WB jest zatrudniającym ponad dwa tysiące pracowników polskim producentem nowoczesnych rozwiązań dla wojska i służb mundurowych. Firma, której udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju, działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energoelektroniki i obronności. Jest jednym z największych producentów systemów bezzałogowych.