Prof. Krzysztof Wilde rektorem Politechniki Gdańskiej w kadencji 2024–2028
Prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, członek korespondent PAN, został wybrany na rektora Politechniki Gdańskiej w kadencji 2024-2028. Oficjalny wynik wyborów podała Uczelniana Komisja Wyborcza, a nowa kadencja obecnie urzędującego rektora PG rozpocznie się 1 września 2024 r.
W kampanii wyborczej prof. Krzysztof Wilde odnosił się do swoich deklaracji wyborczych sprzed czterech lat i wykazał ich realizację w swoim programie wyborczym. W kolejnej kadencji zamierza ukierunkować swoje działania na budowaniu Politechniki Gdańskiej jako uczelni jeszcze bardziej przyjaznej dla pracowników, doktorantów, studentów, absolwentów i osób z otoczenia społeczno-gospodarczego, a zarazem ambitnej i konkurencyjnej.
– Jestem zaszczycony i jednocześnie niezwykle wdzięczny za zaufanie, którym kolejny raz obdarzyła mnie społeczność akademicka Politechniki Gdańskiej – mówił tuż po ogłoszeniu wyborów JM Rektor prof. Krzysztof Wilde. – Moją ambicją jest, by nasza Alma Mater przez kolejne lata rozwijała się w jeszcze większym tempie niż dotychczas. Uważam, że nawet najbardziej ambitne cele będą osiągalne, jeżeli będziemy czerpać radość i satysfakcję z pracy na rzecz Politechniki. Możemy to osiągnąć wyłącznie wspólnie, wzajemnie się szanując i słuchając.
Procedura wyborcza na uczelni
Do udziału w tajnym głosowaniu uprawnione było Uczelniane Kolegium Elektorów, składające się ze 117 elektorek i elektorów wyłonionych spośród społeczności akademickiej PG we wcześniejszych głosowaniach (w 10 okręgach wyborczych). 12 marca w głosowaniu udział wzięło 114 z nich, obecny rektor otrzymał 108 głosów poparcia, prof. Anna Dołęga 4 głosy, natomiast dwóch elektorów wstrzymało się od głosu.
Komunikat Uczelnianej Komisji Wyborczej
W wyborach brało udział dwoje kandydatów: prof. Anna Dołęga (Wydział Chemiczny) oraz prof. Krzysztof Wilde (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska, obecny rektor PG). W ub. wtorek, tj. 5 marca br., kandydaci brali udział w debacie, w której odpowiadali na pytania przedstawicielek i przedstawicieli Samorządu Studenckiego PG, a które związane były wyłącznie ze sprawami studenckimi. Następnie, 6 marca, zaprezentowali swoje programy wyborcze na otwartym zebraniu informacyjnym UKW, w którym uczestniczyli elektorzy i wszyscy zainteresowani pracownicy i studenci uczelni.
W skład Kolegium Elektorów Politechniki Gdańskiej wchodzą Senatorowie PG oraz przedstawiciele wszystkich grup społeczności akademickiej, wybrani na podstawie obowiązującej ordynacji wyborczej uczelni (dokładny przebieg całej procedury wyborczej dostępny jest na stronie: https://pg.edu.pl/uczelnia/wybory).
Dorobek rektora Politechniki Gdańskiej
Funkcję Rektora Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde sprawuje od 2019 r. Zanim został rektorem, trzykrotnie pełnił funkcję dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. Międzynarodowe doświadczenie naukowe i organizacyjne zdobywał na zagranicznych uczelniach, m.in. na Uniwersytecie Tokijskim w Japonii, gdzie uzyskał tytuł doktora i rozpoczął pracę, finalnie uzyskując stanowisko profesora nadzwyczajnego uczelni. Specjalizuje się w konstrukcjach mostowych, mechanice budowli oraz diagnostyce konstrukcji budowlanych. Jest autorem lub współautorem ponad 200 publikacji i czterech patentów. W 2016 r. został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Posiada około 1900 cytowań (bez samocytowań) w bazie Web of Science Core Collection i indeks Hirscha 23
W 2023 r. prof. Wilde został wybrany współprzewodniczącym Rady Dyrektorów Uniwersytetu Europejskiego ENHANCE – międzynarodowego konsorcjum skupiającego czołowe uczelnie techniczne, takie jak Politechnika w Zurychu (ETH Zurich), czy Uniwersytet Techniczny Delft (TU Delft).
Współtworzył powstanie w 2019 r. Związku Uczelni Fahrenheita (FarU), w którego skład wchodzą Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański.
Jest przewodniczącym zespołu ds. inwestycji w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w zakresie inwestycji infrastrukturalnych w polską naukę, a także przewodniczącym Rady Rektorów Województwa Pomorskiego. Pełni także funkcję przewodniczącego rady samorządu zawodowego inżynierów budownictwa (Pomorska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa) oraz jest prezesem AZS Gdańsk (AZS Organizacja Środowiskowa Gdańsk).