Budowlany Oscar dla Politechniki Gdańskiej
Budynek Centrum Kompetencji STOS PG zdobył nagrodę w konkursie Budowa Roku organizowanego przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Podczas gali wręczenia nagród statuetkę odebrał prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.
Konkurs Budowa Roku organizowany jest od ponad 30 lat i jest obecnie jednym z najbardziej prestiżowych przeglądów osiągnieć polskiego budownictwa. W branży nagroda nazywana jest „budowlanym Oscarem”. Co roku kapituła wyróżnia zarówno nowe, jak i odbudowane oraz przebudowane budynki. Uroczysta gala tegorocznej edycji odbyła się 19 września w Warszawie. Wśród laureatów znalazła się również Politechnika Gdańska, która wraz Grupą NDI otrzymała nagrodę I stopnia za otwarty w kwietniu tego roku budynek Centrum Kompetencji STOS PG.
– Powstanie Centrum Kompetencji STOS to jedna z największych inwestycji Politechniki Gdańskiej w ostatnich latach. Tym bardziej cieszy nas nagroda w konkursie Budowy Roku PZITB – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Naszą ambicją było stworzenie nowoczesnego centrum informatycznego, które zapewni odpowiednie standardy do pracy superkomputerów, ale stworzy również dogodne warunki dla naukowców i przysłuży się społeczeństwu. To się udało i dziś możemy być dumni z tego wyjątkowego obiektu.
Superkomputer w sercu nowoczesnego centrum IT
Kluczowym elementem nagrodzonego budynku jest ukryta pod ziemią serwerownia, w której znajduje się nowy superkomputer Politechniki Gdańskiej – Kraken. Jego moce obliczeniowe umożliwią naukowcom prowadzenie skomplikowanych symulacji czy zaawansowanych prac związanych m.in. z rozwojem algorytmów sztucznej inteligencji, energetyką jądrową, technologiami ochrony środowiska, czy medycyną i farmaceutyką. Z końcem roku Kraken osiągnie moc obliczeniową równą 13,6 PFlops, co wedle prognoz uplasuje go w grudniu 2023 r. w TOP 100 najmocniejszych superkomputerów na świecie i w czołówce superkomputerów używanych w Europie.
CK STOS PG jest nową siedzibą Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG.
– Pomysł powstania CK STOS PG był naturalną kontynuacją kilku projektów Centrum Informatycznego TASK. Jednocześnie wynikał z potrzeby posiadania nowych, innowacyjnych rozwiązań dotyczących wydobywania i gromadzenia pożytecznej wiedzy – mówi prof. Henryk Krawczyk, pomysłodawca CK STOS PG – Nowo wybudowany kompleks jest bardzo dobrze zaprojektowany i przemyślany. Zapewnia elastyczną konfigurację infrastruktury sieciowej i obliczeniowej, a także technicznej, jak również umożliwia dalsze modernizacje technologii i rozwój kadry. Uznanie i nagroda z rąk PZITB niezwykle nas cieszy i jest satysfakcją dla wykonawców i projektantów inwestycji oraz władz uczelni.
Bezpieczeństwo danych i Green Computing
Nagrodzone w konkursie inwestycje oceniane były m.in. pod kątem jakości wykonanych robót, wpływu oddziaływania inwestycji na środowisko i gospodarkę regionu czy też rozwiązań techniczno-technologicznych.
– Zespół siedmiu serwerowni, które stanowią serce kompleksu, należy do najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych w Europie. Spełnia wymagania najwyższych możliwych poziomów zabezpieczenia dla centrów służących przechowywaniu danych – mówi Mariusz Miler, kanclerz PG. – Centrum powstało w oparciu o założenia Green Computing. Pozwala to ograniczyć wpływ działań IT na środowisko, przy jednoczesnym podniesieniu wydajności energetycznej sprzętu i laboratoriów. Do powstania tego kompleksu przyczyniło się wiele osób. Wszystkim zaangażowanym w tę inwestycję serdecznie dziękuję i gratuluję.
Gala konkursu odbyła się 19 września w Warszawie. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury, Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Maria Kaszyńska, przewodnicząca PZITB i Marek Zackiewicz, przewodniczący komitetu organizacyjnego konkursu PZITB Budowa Roku. Pamiątkową statuetkę odebrał prof. Krzysztof Wilde, rektor PG w towarzystwie prof. Henryka Krawczyka, pomysłodawcy powstania CK STOS PG, Mariusza Milera, kanclerza uczelni, a także przedstawicieli Grupy NDI: Małgorzaty Winiarek-Gajewskiej, prezesa, Marcina Lewandowskiego, wiceprezesa, Michała Sadowskiego, dyrektora projektu oraz Dominika Kardynała, kierownika budowy.
Fundatorem nagrody jest Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju i Technologii.