Danuta Hübner z wizytą na Politechnice Gdańskiej
O nowych technologiach informatycznych, o ich wdrażaniu i transferze oraz wykorzystaniu przez uczelnię środków unijnych była mowa podczas spotkania Danuty Hübner, komisarz ds. polityki regionalnej, z naukowcami z Politechniki Gdańskiej. Danuta Hübner odwiedziła uczelnię w poniedziałek, 18 czerwca.
Przed południem, 18 czerwca, Danuta Hübner wzięła udział w konferencji „Nowoczesne technologie na rzecz zatrudnienia i spójności społecznej”, która z inicjatywy Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego urzędu marszałkowskiego województwa pomorskiego, we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomorskie w Unii, odbyła się w Dworze Artusa.
Po południu komisarz ds. polityki regionalnej, której towarzyszyli urzędnicy Komisji Europejskiej oraz marszałek województwa pomorskiego, Jan Kozłowski, na Politechnice Gdański zapoznała się z praktycznym wymiarem zastosowania nowoczesnych technologii.
Prof. Zdzisław Kowalczuk z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, mówił o „Współpracy ze środowiskiem gospodarczym oraz transferze technologii i praw majątkowych”. „Zastosowanie technologii ICT w ochronie dziedzictwa kulturowego oraz w dziedzinach ochrony zdrowia i bezpieczeństwa publicznego” zaprezentował prof. Andrzej Czyżewski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. O „Projektach w ramach funduszy strukturalnych realizowanych oraz planowanych przez Politechnikę Gdańską” opowiedział dr hab. inż. Wojciech Sadowski, prorektor ds. współpracy ze środowiskiem gospodarczym i z zagranicą Politechniki Gdańskiej. Prof. Danutę Hübner interesowało wiele szczegółowych kwestii, jak choćby ta, czy uczelnia tworzy własne przedsiębiorstwa i na jakim etapie rozstaje się z wynalazkami, których dokonano w uczelnianych laboratoriach.
– Nowe technologie, osiągnięcia naukowe, to ogromna szansa dla naszego województwa – nie ma wątpliwości marszałek Jan Kozłowski. – Zależało mi na wizycie pani komisarz Danuty Hübner na Politechnice Gdańskiej, bo ta uczelnia, która jest lokalnym liderem w mozolnym budowaniu triady: samorząd, nauka, biznes.
Wizyta Danuty Hübner na Politechnice Gdańskiej stała się również okazją do zaprezentowania jednej z wielu inwestycji, które uczelnia prowadzi w zakresie infrastruktury dydaktycznej i naukowej, angażując przy tym środki unijne. Ku końcowi zbliża się budowa nowego, pierwszego na politechnice, w pełni inteligentnego budynku. Służyć będzie Wydziałowi Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Nową siedzibę znajdzie tam m.in. Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa z superkomputerem, jak również wysoko specjalistyczne laboratoria. Środki wyasygnowały: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Politechnika Gdańska oraz Unia Europejska (26 proc. inwestycji). W konsekwencji do 2012 roku na wydziale ETI studiować będzie tysiąc więcej studentów, niż dzisiaj.
– Sama jestem profesorem i cieszy mnie, gdy widzę, jak uczelnia się rozwija, projektuje i realizuje ambicje. Kampus Politechniki Gdańskiej, gdzie historia łączy się z nowoczesnością, to obiekt unikatowy – Danuta Hübner komentowała wizytę na Politechnice Gdańskiej. – Inżynierów dziś szczególnie potrzebujemy, nie tylko w Polsce, ale całej Europie. Wiele jeszcze musimy zrobić nie tylko kształcąc w kierunkach technicznych, ale i konkurując z rozwiązaniami funkcjonującymi w innych krajach. Z podróży wiem, jak wiele parków technologicznych działa w ośrodkach europejskich, jak prężnie gospodarka współpracuje z nauką, jak chętnie ośrodki badawcze kooperują ze sobą. To dla nas największe wyzwanie.
Zdaniem prof. Janusza Rachonia, rektora Politechniki Gdańskiej, dziś jednym z istotnych tematów jest właśnie problem wdrażania szeroko pojętych nowych technologii, w tym technologii informatycznych.
– Nasza uczelnia może się poszczycić wielkimi osiągnięciami w tym zakresie. Wystarczy wspomnieć teleinformatyczne metody badania słuchu, mowy i dźwięku, technologie w zakresie cyfrowego rozpoznawania dźwięku, których możliwości zastosowania w szeroko pojętych technologiach bezpieczeństwa jest nie do przecenienia – mówi prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej. – Co więcej prace dyplomowe oraz doktorskie realizowane na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki są komercjalizowane i realizowane we współpracy z przemysłem, o czym naocznie można przekonać się choćby podczas Targów Politechnika Gdańska dla Gospodarki Innowacyjnej.