Rusza nowy kierunek studiów, jedyny w Polsce: Inżynieria Mechaniczno-Medyczna
Studia na kierunku Inżynieria Mechaniczno-Medyczna już z początkiem roku akademickiego 2007/2008 rozpocząć będzie mogło dziewięćdziesiąt osób. To studia międzyuczelniane. Zajęcia odbywać się będą na Politechnice Gdańskiej i Akademii Medycznej w Gdańsku. Na żadnej innej polskiej uczelni nie można studiować na takim kierunku. Szpitale kliniczne, szpitale pod nadzorem sejmików samorządowych oraz inne jednostki służby zdrowia zgłaszają zapotrzebowanie na fachowców wyposażonych w wiedzę techniczną ze znajomością problematyki medycznej. 4 czerwca – w poniedziałek, o godz. 14.00 w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej – rektorzy PG i AMG podpiszą porozumienie w sprawie uruchomienia nowego, międzyuczelnianego kierunku.
Kierunek Inżynieria Mechaniczno-Medyczna poprowadzą wspólnie Wydział Mechaniczny Politechniki Gdańskiej i Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Gdańsku. Co istotne, nabór prowadzony jest jedynie na Politechnice Gdańskiej. Studenci najpierw po siedmiu semestrach nauki zdobędą tytuł inżyniera, a potem po trzech kolejnych magistra. Absolwenci posiadać będą wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi obliczeniowych, wytwarzania, budowy i eksploatacji maszyn ze szczególnym uwzględnieniem inżynierii medycznej. Legitymować się będą również podstawową wiedzę medyczną. Przygotowani zostaną do pracy projektowej, konstrukcyjnej i technologicznej oraz do kierowania produkcją i eksploatacją mechanicznych urządzeń stosowanych w zabiegach operacyjnych, leczniczych i rehabilitacyjnych. Zdobędą przygotowanie do prowadzenia małych i średnich przedsiębiorstw wytwarzających sprzęt rehabilitacyjny i urządzenia wyposażenia medycznego.
Pracę podjąć będą mogli zarówno w zakładach zajmujących się projektowaniem oraz produkcją sprzętu medycznego i urządzeń rehabilitacyjnych, jak i w zakładach zajmujących się projektowaniem oraz wytwarzaniem sztucznych narządów i protez oraz w zakładach usługowych zajmujących się doborem, zakupem, instalacją i naprawą wymienionych urządzeń.
– Obecność inżynierii we wszystkich dziedzinach medycznych wciąż rośnie – nie ma wątpliwości prof. Antoni Neyman, kierownik Katedry Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn. – Dotyczy to zarówno produkcji, stosowania i rozwoju sprzętu stricte medycznego, używanego na przykład w salach operacyjnych, jak i urządzeń technicznych związanych z infrastrukturą jednostek medycznych, takich jak sprzęt sanitarny i urządzenia ciągów komunikacyjnych czy na przykład różnego rodzaju instalacje specjalistyczne. Projektowanie tych urządzeń i instalacji, nadzór nad ich eksploatacją wymagają specjalistycznej wiedzy technicznej. Począwszy od organizacji technicznego zaplecza szpitali i innych placówek służby zdrowia, poprzez nadzór nad ich funkcjonowaniem i zarządzaniem do bezpośredniej współpracy specjalistów od inżynierii medycznej z lekarzami w zabiegach operacyjnych, leczniczych i rehabilitacyjnych, ich obecność jest niezbędna.
Współpraca Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej i Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku rozpoczęła się od bajpasów, które dwóm pracownikom Wydziału Mechanicznego wszczepiał prof. Jan Rogowski
– Tak nawiązała się nić sympatii, która zaowocowała współpracą. Jej głównym animatorem ze strony Akademii Medycznej jest prof. Janusz Siwert, a ze strony politechniki dr inż. Paweł Romanowski – opowiada prof. Antoni Neyman.
W efekcie tej współpracy powstał stabilizator pola operacyjnego serca, przyrząd, który ogranicza ruchy bijącego serca podczas operacji, tak samo skuteczny, jak amerykański, przy czym jest dziesięciokrotnie tańszy. Współpraca ginekologa i inżyniera zaowocowały stworzeniem unikatowego, komputerowego modelu cewki moczowej kobiety, wybawienie wielu pań. Aktualnie prowadzone są prace nad skonstruowaniem przyrządów pomocniczych do zabiegów laryngologicznych.
Katedra Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn to nie jedyna katedra Wydziału Mechanicznego, która prowadzi prace związane z inżynierią mechaniczno-medyczną.
Podpisanie porozumienia w sprawie powołania nowego kierunku studiów Inżynieria Mechaniczno-Medyczna: 4 czerwca, poniedziałek, godz. 14.00, Sala Senatu PG, ul. G Narutowicza 11/12.