Dzień Robota, czyli mecz piłkarski robotów i poważna dyscyplina naukowa
Jakie jest znaczenie zdobyczy robotyki i automatyki w funkcjonowaniu firm i korporacji oraz w codziennym życiu człowieka? Odpowiedź na to i wiele innych pytań dotyczących nowoczesnych rozwiązań technologicznych z dziedziny robotyki i automatyki znajdziecie Państwo podczas targów pod hasłem Dzień Robota. Dzień Robota to cykliczna otwarta impreza, w której biorą udział przedstawiciele firm stosujących, jak i projektujących oraz wykonujących roboty, studenci, a także uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i młodzież licealna. Uczestnicy targów będą mogli wziąć udział w serii otwartych wykładów tematycznych, podyskutować z przedstawicielami firm branżowych, zobaczyć jak powstają roboty, a nawet kibicować robotom podczas meczów piłkarskich. Dzień Robota uatrakcyjnią konkursy dla dzieci i młodzieży.
– Dzień Robota nie jest wydarzeniem wyłącznie dla osób na co dzień związanych z robotyką i automatyką, lecz wszystkich tych, którzy chcą wiedzieć, jak nasza rzeczywistość może wyglądać w niedalekiej przyszłości oraz zobaczyć, jakie roboty ułatwiają pracę już dziś – mówi Maciej Ramlo, organizator Dnia Robota, prezes Studenckiego Koła Automatyków SKALP, student V roku Automatyki i Robotyki, na wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. – Zaplanowaliśmy kilka konkursów między innymi w zdalnym sterowaniu robotem LEGO, na najszybsze i najdokładniejsze ręczne sterowanie manipulatorem Mentor, konkurs na konstrukcję robota stworzoną z zestawu Lego Robotics, a nawet konkurs plastyczny. Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu elektronicznego.
Podczas targów firmy, organizacje studenckie oraz osoby prywatne zaprezentują skonstruowane przez siebie roboty wspomagające człowieka w wielu dziedzinach życia, począwszy od medycyny i przemysłu a na rozrywce skończywszy. Będzie można przyjrzeć się m.in. antyterrorystycznemu robotowi zastępującemu policjantów w sytuacjach zagrożenia życia.
Dzień Robota odbywa się po raz trzeci. Jego organizatorami są: Studenckie Koło Automatyków SKALP, Międzywydziałowe Koło Naukowe Project Management oraz Naukowe Koło Studentów Automatyki z Politechniki Gdańskiej.
Strona internetowa Dnia Robota: http://www.skalp.pg.gda.pl/dzienrobota/
Zapraszamy: Dzień Robota, 11 maja 2007, godz. 10.00-16.30, Dziedziniec Północny Politechniki Gdańskiej, ul. G. Narutowicza 11/12 w Gdańsku Wrzeszczu. Wstęp wolny.
Kontakt: Maciej Ramlo, organizator Dnia Robota, kom. 0603/718 913. Program Dnia Robota
godz. 10.00 – Rozpoczęcie imprezy
godz. 11.00-15.00 – Wykłady otwarte
godz. 11.00 – Konkurs na najciekawszą konstrukcję robota/manipulatora, stworzoną z zestawu Lego Robotics Invention System 2.0
godz. 12.00 – Konkurs dla najmłodszych firmy RoboShop
godz. 12.00 – Konkurs plastyczny pt. Świat robotów... marzenie czy rzeczywistość?
godz. 13.00-16.00 – Konkurs na najszybsze i najdokładniejsze ręczne sterowanie manipulatorem (ramieniem robota) Mentor (Konkurs dla dzieci od 12 lat. Zapisy na konkurs rozpoczną się o godz. 11.00)
godz. 14.00 – Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i konstruktorskiego, wręczenie nagród
godz. 16.30 – Rozstrzygniecie konkursu sterowania manipulatorem Mentor, wręczenie nagród
Plan wykładów otwartych
godz. 11.00-15.00, aula Gmachu Głównego PG
godz. 11.00 – Produkcja PKN ORLEN S.A., systemy DCS i APC
Zastosowanie systemów sterowania, monitorowania i zabezpieczeń procesów technologicznych w firmie ORLEN. Zaawansowane sterowanie i optymalizacja procesów.
godz. 12.00 – Jak zbudować robota mobilnego, firma WObit
Wszystko, co jest potrzebne do budowy robota. Idea projektu MOBOT .
godz. 13.00 – iRobot, światowy lider robotyki, firma DLF
Prezentacja robotów produkowanych przez firmę iRobot. Roboty militarne, misja na Marsa – Pathfinder, robot Roomba i wiele innych.
godz. 14.00 – Mała robotyka, wielkie możliwości, firma WObit
Robotyka, jak to ugryźć? Widowiskowe zastosowania systemów robotyki w wielu dziedzinach naszego życia.
godz. 15.00 Zrobotyzowane układy przenoszenia stosowane w przemyśle. – firma Astor
Przenoszenie, paletyzacja i depaletyzacja w przemyśle. Dobór i rodzaje chwytaków.
LineTracking, układy wizyjne w przenoszeniu, wirtualny kontroler.