Niech żyje nauka! Gdańskie uczelnie wspólnie rozpoczną nowy rok akademicki
Barwna parada ul. Długą, odegranie pieśni Gaudeamus igitur na carillonie, odczytanie i podpisanie Gdańskiego Manifestu Nauki oraz wykład inspiracyjny dotyczący zmian klimatycznych – już w sobotę 1 października odbędzie się pierwsze w historii Gdańska święto pt. Niech żyje nauka, w którym udział wezmą władze i studenci kilkunastu gdańskich szkół wyższych.
Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Związek Uczelni Fahrenheita, skupiający Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Gdańską i Uniwersytet Gdański, a współorganizatorem jest Miasto Gdańsk.
W paradzie udział wezmą udział przedstawiciele kilkunastu gdańskich uczelni. Gdańszczanki i gdańszczanie będą mogli zobaczyć naukowców w uroczystych togach, przywdziewanych wyłącznie na ważne uroczystości. Gośćmi będą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Miasta Gdańska, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski oraz Wiesław Byczkowski, wicemarszałek Województwa Pomorskiego. Przemarszowi towarzyszyć będzie grupa akrobatyczna i muzycy, a z gdańskiego ratusza popłyną dźwięki carillonu.
– Pragniemy pokazać, że Gdańsk jest silnym ośrodkiem akademickim i miastem nauki. Chcemy, aby ten dzień był radosną manifestacją jedności środowiska akademickiego, dlatego do wzięcia udziału w obchodach zaprosiliśmy wszystkie gdańskie szkoły wyższe – mówi prof. dr hab. Marcin Gruchała, przewodniczący Związku Uczelni Fahrenheita, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Organizatorzy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w paradzie nie tylko swoich studentów i pracowników, ale też absolwentów i wszystkich mieszkańców regionu, którzy chcieliby wspólnie z nimi podkreślić akademickość Gdańska.
Wykład inspiracyjny
Drugą częścią obchodów będzie uroczyste posiedzenie Senatów oraz Rad Wydziałów gdańskich uczelni w Europejskim Centrum Solidarności.
Rozpocznie je krótki koncert chórów Uczelni Fahrenheita, które wspólnie odśpiewają hymn Gaudeamus igitur. Kulminacyjnym punktem wydarzenia będzie wykład prof. Szymona Malinowskiego pt. „Kryzys klimatyczny, kryzys planetarny”. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w Europejskim Centrum Solidarności, ta część obchodów będzie transmitowana w portalu www.gdansk.pl
Wstęp dla mediów na wydarzenie w ECS jest możliwy za okazaniem legitymacji prasowej.
Wydarzenie "Niech żyje nauka" patronatem honorowym objęli: Prezydent Miasta Gdańska, Marszałek Województwa Pomorskiego i Wojewoda Pomorski.
Tego samego dnia, wieczorem, odbędą się też oficjalne otrzęsiny studentów Uczelni Fahrenheita w Akademickim Klubie Politechniki Gdańskiej Kwadratowa.
Utrudnienia w ruchu
W związku z organizacją wydarzenia Niech żyje nauka, w sobotę, 1 października br. mogą wystąpić utrudnienia w ruchu na ulicy Długiej oraz na Targu Węglowym na odcinku Katownia-Złota Brama.
Szczegóły wraz z agendą wydarzenia znajdują się na stronie Uczelni Fahrenheita.
Link do wydarzenia na portalu Facebook: https://www.facebook.com/events/439531108147601
O Związku Uczelni Fahrenheita
Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (FarU) został powołany na wspólny wniosek rektorów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego.
Najważniejszym zadaniem Związku jest jak najlepsze wykorzystanie zasobów i potencjału trzech uczelni, które go tworzą. Jego działania koncentrują się na opracowaniu rozwiązań wspierających wspólne badania naukowe i prace rozwojowe, a także rekomendacji dotyczących konsolidacji lub powoływania nowych, międzyuczelnianych szkół doktorskich.
Jednym ze strategicznych zadań Związku jest prowadzenie wspólnej polityki promocyjnej i rankingowej, zwłaszcza na arenie międzynarodowej, a także wyrażanie opinii i reprezentowanie wspólnych interesów wobec administracji państwowej, samorządowej oraz inicjatyw ustawodawczych. Związek ma także wzmocnić działalność wydawniczą PG, UG i GUMed.