Wielkie święto piosenki na PG. „Bazuna” zabrzmi po raz pięćdziesiąty
Przez cztery dni na kampusie Politechniki Gdańskiej rozbrzmiewać będzie muzyka na żywo – piosenka studencka, turystyczna, poezja śpiewana. Zapraszamy całą społeczność uczelni, mieszkańców Gdańska oraz turystów odwiedzających region na jubileuszową BAZUNĘ – wstęp wolny.
Cztery dni koncertów, 55 zespołów, 30 stoisk z rękodziełem, pyszną kociewską i kaszubską kuchnią – tegoroczna Bazuna, z okazji 50. rocznicy powstania, z pewnością będzie niezapomniana.
„Melodie studenckich wędrówek” oraz „Kto z nami pójdzie przez świat” to dwa nurty przewodnie tegorocznego przeglądu. Wydarzenie rozpocznie się w czwartek, 7 lipca, o godzinie 17-tej koncertem pt. „W piosence słowo skrzydlate”, a zakończy w niedzielę, 10 lipca. Koncerty będą odbywać się na dużej scenie przed Gmachem Głównym oraz w Klubie Kwadratowa.
– Tegoroczny, jubileuszowy program jest bardzo rozbudowany i różnorodny. Jestem pewien, że każdy miłośnik piosenki znajdzie coś dla siebie. Mamy nadzieję, że wśród publiczności pojawią się nie tylko studenci i pracownicy uczelni, ale tłumnie odwiedzą nas i zechcą wspólnie z nami zaśpiewać mieszkańcy Trójmiasta i turyści, którzy spędzają tu urlop. – mówi dr inż. Jerzy Świniański, przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej. – Można wpaść na chwilę, a można na całe cztery letnie wieczory, zabrać rodzinę i przyjaciół.
Przegląd ma charakter ogólnopolski, udział biorą wykonawcy z całego kraju. Integralną częścią 50. „Bazuny” jest konkurs piosenki, który odkrywa nowych wykonawców.
– Mamy nadzieję, że tegoroczna „Bazuna” wyłoni nowe przeboje, pozwoli ujawnić talenty muzyczne nie tylko wśród młodzieży akademickiej. Wykonania piosenek na scenie mają charakter konkursowy i zarazem promujący plenerowe turystyczne śpiewanie podczas wędrówek, wypoczynku, biesiad przy ognisku. – podkreśla dr inż. Marek Skowronek, prof. PG, kierownik programowy przeglądu.
Z okazji jubileuszu trwa również plebiscyt na przebój 50-lecia oraz „złotą pięćdziesiątkę” , czyli piosenki, które przetrwały próbę czasu, najbardziej zapadły w pamięć i są śpiewane do dziś.
Zagłosuj na swoje ulubione piosenki
– Piosenka pisze historię „Bazuny” już od pięćdziesięciu lat, a każda edycja jest niepowtarzalna. Nie ma tu miejsca na rutynę, jest za to wiele miejsca na artystyczne przeżycia, ciekawe spotkania i radość ze wspólnego śpiewania – mówi Ryszard Markowski , przewodniczący komitetu organizacyjnego.
Organizatorami wydarzenia jest Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej, Politechnika Gdańska jako zarówno Gospodarz Jubileuszu, Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej FIFY, Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalno – Artystyczne BAZUNA, a współorganizatorami Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej oraz Stowarzyszenie Czerwonej Róży.
Skąd nazwa Przeglądu?
Bazuna to kaszubski, ludowy instrument muzyczny z grupy aerofonów. Donośny głos instrumentu sprawia, że używany był w nie tylko w obrzędach weselnych, noworocznych czy magicznych, ale także jako instrument sygnalizacyjny. Instrument wykonany jest z grubych konarów lub wąskich pni brzozy, klonu, olchy lub wierzby i ma długość od 1 m do 2,5 m. Europejskim krewnym bazuny jest róg alpejski, a w Australii didigeridoo.
Sprawdźcie koniecznie jak brzmi tegoroczna Bazuna!