Trwa seminarium. Asfalty a’la politechnika, czyli równa droga
Równą nawierzchnię na przebudowywanych właśnie drogach w centrum Gdańska gwarantują super nowoczesne asfalty opracowane przy udziale naukowców z Politechniki Gdańskiej. Seminarium na temat zastosowania asfaltów odbywa się dziś, 4 kwietnia, w auli Politechniki Gdańskiej.
Asfalt jest najczęściej stosowanym w Polsce rodzajem nawierzchni do budowy dróg i płyt lotniskowych. Wśród pierwszorocznych studentów Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska właśnie budowa dróg cieszy się największym zainteresowaniem. Efektem wieloletniej współpracy Politechniki Gdańskiej i spółki LOTOS Asfalt są m.in. asfalty modyfikowane, asfalty typu multigrade oraz drogowe emulsje asfaltowe wykorzystywane przy budowie wielu dróg i autostrad w całej Polsce i Europie.
– Rozwój transportu drogowego, w połączeniu z przyrostem liczby pojazdów i użytkowników dróg jednoznacznie określa potrzebę stosowania nowych technologii w budownictwie drogowym, które zwiększają trwałość nawierzchni – komentuje Józef Judycki, kierownik Katedry Inżynierii Drogowej PG. – Owocna współpraca Politechniki Gdańskiej i spółki LOTOS Asfalt w dziedzinie kreowania nowych technologii produkcji asfaltów i drogowych emulsji asfaltowych pozwala na wprowadzenie na rynek nowoczesnych i wysokospecjalizowanych produktów, gwarantujących najwyższą jakość. Ma to niebagatelne znaczenie w obecnych czasach, kiedy obciążenia polskich dróg znacznie się zwiększyły oraz następuje długo oczekiwany okres potężnych nakładów finansowych na drogownictwo.
Spółka LOTOS Asfalt dostarczyła do tej pory 5 tys. ton wysokiej jakości asfaltów klasycznych i modyfikowanych na budowany z Rusocina pod Gdańskiem do Nowych Marz 90-kilometrowy odcinek autostrady A1. Ostatecznie na budowę tego odcinka z LOTOS Asfalt trafi łącznie 70 tys. ton asfaltów. Dodatkowo spółka zaopatruje w asfalty wykonawców, modernizujących trójmiejskie drogi, m.in. Wały Jagiellońskie, Podwale Grodzkie oraz skrzyżowanie ulic Grunwaldzkiej-Słowackiego-Kościuszki.
W ubiegłym roku eksport LOTOS Asfalt wzrósł aż o ponad 500 proc. w stosunku do roku 2005. Produkty spółki trafiły na drogi Słowacji, Czech, Węgier, Austrii, czy Rumunii. W roku 2006 spółka LOTOS Asfalt otrzymała medal XII. Międzynarodowych Targów Budownictwa Drogowego Autostrada Polska w Kielcach. Firmę wyróżniono za drogową emulsję asfaltową Jasbit K3 60 SS, produkt ekologiczny.
Spółka LOTOS Asfalt powstała w kwietniu 2004 roku. W czerwcu tego samego roku spółka przejęła pracowników i aktywa asfaltowe rafinerii w Jaśle, a w lipcu następnego roku kupiła wydział asfaltowy dawnej rafinerii w Czechowicach.
Spółka LOTOS Asfalt dysponuje trzema ośrodkami produkcyjnymi: w Gdańsku, Jaśle i Czechowicach. Zatrudnia siedemnastu absolwentów Politechniki Gdańskiej.