Gazociąg bałtycki. Naukowcy wskazują zagrożenia dla środowiska morskiego
Jak budowa gazociągu bałtyckiego wpłynie na środowisko naturalne basenu Morza Bałtyckiego? – debatować będą na Politechnice Gdańskiej eksperci z całej Polski. Organizatorami konferencji są Politechnika Gdańska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Wstęp wolny.
Niemcy i Rosja podpisały umowę o budowie rurociągu bałtyckiego 8 września 2005 roku. Biegnąc po dnie Bałtyku umożliwić ma dostawy rosyjskiego gazu z pominięciem pośredników. Kraje nadbałtyckie protestowały uważając, iż godzi to w ich interesy. Podnoszono również wątpliwości co do ekologicznego wymiaru tego przedsięwzięcia.
Naukowcy szukać będą odpowiedzi na wiele pytań, które podnoszą zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy idei budowy gazociągu bałtyckiego: jak wygląda międzynarodowa ochrona środowiska Bałtyku, jakie są skutki ekologiczne naruszenia amunicji chemicznej zatopionej w Morzu Bałtyckim, jakie byłyby konsekwencje wycieku gazu i jak można im przeciwdziałać?
– Ważne jest, aby politycy, którzy podejmują decyzje brzemienne w skutkach dla nas wszystkich słuchali opinii profesjonalistów i korzystali z nich – mówi prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej. – Ta konferencja to okazja, aby spojrzeć na problem z wielu punktów widzenia, tym bardziej cieszy obecność Jana Kozłowskiego, marszałka województwa pomorskiego i Bogdana Borusewicza, marszałka Senatu RP.
Konferencja: 9 lutego 2007, piątek, godz. 9.00-13.00, Sala Senatu Politechniki Gdańskiej.