Politechnika Gdańska najbardziej „zieloną” uczelnią w Polsce
W tegorocznej edycji rankingu UI GreenMetric Politechnika Gdańska wypadła najlepiej spośród polskich uczelni, zajmując 134 miejsce na niemal 1000 szkół wyższych z całego świata. O wysokiej pozycji PG zdecydowała m.in. szeroko zakrojona polityka uczelni w zakresie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ i Europejskiego Zielonego Ładu Komisji Europejskiej.
UI GreenMetric World University Rankings bada zaangażowanie uczelni w zagadnienia związane ze środowiskiem naturalnym (w tym z infrastrukturą, dbaniem o klimat i środowisko, transportem, zużyciem wody i energii elektrycznej czy gospodarowaniem odpadami). Istotną kwestią dla organizatora jest również bogactwo oferty edukacyjnej i działań badawczych podejmowanych w obszarze szeroko rozumianej ochrony środowiska. W tym roku zbadano także przedsięwzięcia podejmowane przez uczelnie w dobie pandemii COVID-19. Twórcy rankingu chcą zyskać obraz tego, jak dany uniwersytet reaguje na kwestie zrównoważonego rozwoju lub radzi sobie z nimi za pomocą polityki, działań i komunikacji.
Na 956 zbadanych uczelni PG zajęła 134. miejsce, awansując z 231. miejsca (na 912 uczelni) w stosunku do ubiegłorocznej edycji rankingu. W zestawieniu po raz pierwszy znalazł się Uniwersytet Gdański, który uplasował się na 635 miejscu na świecie i na czwartym wśród polskich uczelni.
W osiągnięciu tak wysokiego miejsca przez Politechnikę Gdańską pomogła wysoka aktywność uczelni na płaszczyźnie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ określonych w Rezolucji przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w dniu 25 września 2015 r. Jest również sygnatariuszem Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni i aktywnym podmiotem działań na rzecz kształtowania postaw społecznych sprzyjających wdrażaniu postulatów deklaracji.
Co więcej, Politechnika Gdańska w tym roku po raz pierwszy udostępniła raport poświęcony realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, który stanowił wykaz działalności uczelni w poszczególnych obszarach Zrównoważonego Rozwoju. Dane do niniejszego raportu zebrano na koniec roku akademickiego 2020/2021 i dotyczą one prowadzonych obecnie (w tym także częściowo zrealizowanych) wybranych projektów i inicjatyw.
Opisane w raporcie działania zidentyfikowano w ramach czterech ogólnych obszarów:
- badania,
- zaangażowania publicznego i partnerstwa,
- kształcenia i działalności studenckiej,
- wewnętrznego działania Uczelni.
Z raportem można się zapoznać na dedykowanej stronie uczelni.
O rankingu:
Ranking publikowany jest od 2010 roku, wówczas w zestawieniu znalazło się jedynie 95 uniwersytetów w 35 krajach - obecnie jest ich niemal 1000. Taki skok ilościowy w rankingu pokazuje, jak rośnie znaczenie ekologii, odpowiedzialność za środowisko i zielone innowacje, które wpisują się w strategie rozwoju naukowego i dydaktycznego uczelni na całym świecie. W tegorocznym zestawieniu Politechnika Gdańska została pierwszą najbardziej zaangażowaną w zagadnienia związane ze środowiskiem naturalnym uczelnią w Polsce.
Na podium tegorocznego rankingu znalazły się: Wageningen UR (Holandia), University of Nottingham (Wielka Brytania) i De Rijksuniversiteit Groningen (Holandia).