„Za rękę z Einsteinem”, czyli cztery miliony złotych na wyrównywanie szans edukacyjnych
„Za rękę z Einsteinem” – rusza program wyrównania szans edukacyjnych gimnazjalnej młodzieży wiejskiej województwa pomorskiego z zakresu matematyki i fizyki. Do wykorzystania są niespełna cztery miliony złotych. Na Politechnikę Gdańską zaprosiliśmy 30 stycznia 178 dyrektorów szkół gimnazjalnych gmin wiejskich oraz 96 wójtów, aby zapoznać ich z projektem.
Projekt „Za rękę z Einsteinem” prowadzi Politechnika Gdańska, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej we współpracy z Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Centrum Edukacji Nauczycieli oraz wieloma innymi jednostkami samorządu terytorialnego oraz lokalnymi społecznościami. Finansują go Europejski Fundusz Społeczny i budżet państwa.
– Naszym celem jest rozbudzenie zainteresowań matematyczno-fizycznych młodzieży gimnazjalnej. Chcemy przekonać młodzież do nauki w szkołach ponadgimnazjanych oraz do podjęcia studiów w uczelniach, w których wskazana jest znajomość podstaw fizyki i matematyki – mówi prof. Jan Godlewski, dziekan Wydziały Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. – Przedstawiając bogactwo i piękno tych dziedzin nauki zaprzeczyć chcemy stereotypom: matematyki i fizyki, jako przedmiotów trudnych i nudnych.
Informacje dotyczące programu „Za rękę z Einsteinem” trafiły do wszystkich szkół gimnazjalnych z gmin województwa pomorskiego. Do projektu mogą przystąpić gimnazja gmin wiejskich, w których liczba uczniów z obszarów wiejskich stanowi co najmniej 35 proc. wszystkich uczniów. A projektem mogą być objęci uczniowie klas I i II gimnazjum. Inicjatywa leży po stronie nauczycieli przedmiotów. Ci, którzy chcieliby wziąć udział w projekcie muszą opracować własny program edukacyjny, który chcieliby ze swoimi uczniami zrealizować. Mogą to być zajęcia pozalekcyjne, zajęcia wyrównawcze, konkursy i koła zainteresowań czy szkoły letnie. Spośród wszystkich nadesłanych prac wyłonionych zostanie siedemdziesiąt najlepszych. Te trafią do realizacji. Gimnazja uczestniczące w projekcie otrzymają na wdrożenia swojego projektu od dziesięciu tysięcy do trzydziestu ośmiu tysięcy pięciuset złotych.
Podczas trwania projektu politechnika oferuje szkołom w nim uczestniczącym atrakcyjne pokazy z fizyki i matematyki odbywające się zarówno w samych szkołach, jak i na uczelni. Do szkół przyjeżdżać będzie na przykład wyjazdowe laptopowe laboratorium komputerowe. Odbywać się będą kursy fizyczne i matematyczne z aktywnym udziałem dzieci, szkoła letnia oraz ferie z fizyką i matematyką. Dla nauczycieli zorganizowane zostaną kursy, konferencje, lekcje pokazowe i warsztaty związane zarówno z problemami nauczania fizyki i matematyki, jak również podnoszące jakość kształcenia.
– To super ważny projekt – nie ma wątpliwości prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdański. – Stoimy przed koniecznością budowania gospodarki innowacyjnej, czyli gospodarki kreującej nowe produkty, do której główny wkład to wykład intelektualny. Nie zbudujemy jej bez zaplecza intelektualnego, w tym inżynierów. Już dziś obserwujemy deficyt inżynierów na polskim rynku. Na jednego inżyniera mechanika czy inżyniera elektryka czeka dziesięć miejsc pracy. Studia techniczne postrzegane są przez młodych ludzi jako wyjątkowo trudne. Powodem tego stanu rzeczy jest pogłębiająca się luka między tym, co w zakresie matematyki i fizyki oferuje szkoła średnia, a tym co wymaga szkoła wyższa.
Zdaniem prof. Rachonia Polska jest dziwnym krajem, w którym matematyka stała się problemem politycznym, a nie edukacyjnym. Ostatnia decyzja resortu szkolnictwa, iż na maturze matematyka będzie przedmiotem obowiązkowym, a jednocześnie będzie można „oblać” jeden przedmiot, to najlepszy przykład.
– Strategicznym celem rozwoju kraju jest zwiększenie liczby studentów na studiach inżyniersko-technicznych i przyrodniczych – podkreśla rektor Rachoń. – A nie da się tego zrobić bez podniesienia poziomu nauczania matematyki i fizyki w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej. Nasz projekt jest odpowiedzią na potrzeby czasu.
Termin składania wniosków przez szkoły upływa 20 lutego tego roku.
Informacje: biuro projektu „Za rękę z Einsteinem”, tel. 0-58/348 60 50, e-mail: biuroprojektu@mif.pg.gda.pl oraz http://albert.pg.gda.pl
Spotkanie z dyrektorami szkół oraz wójtami pomorskich gmin: 30 stycznia, aula Gmachu Głównego PG, ul. Narutowicza 11/12, godz. 10.00-15.00 (program w załączniku)
Publikacja dostępna również w formacie: pdf