Wystawa fotograficzna, czyli Śnieżna Pantera z Politechniki Gdańskiej
Dotąd takiego wyczynu nie miał na swoim koncie żaden Polak! Marcin Hennig, od dziesięciu lat pasjonat wspinaczki, na co dzień trójmiejski architekt, absolwent Politechniki Gdańskiej, w sierpniu 2006 zdobył swój piąty siedmiotysięcznik na terenie byłego ZSRR. Do 30 stycznia w hollu Gmachu Głównego PG przed biblioteką oglądać można wystawę „Pierwszy Polski Śnieżnyj Bars”, zapis fotograficzny wędrówki Marcina Henniga.
Marcin Hennig, pasjonat wypraw wysokogórskich, jest pierwszym Polakiem, który ma na swoim koncie pięć szczytów, których zdobycie honorowane jest przyznaniem rosyjskiego tytułu Śnieżnyj Bars (Śnieżna Pantera). Co ciekawe, niegdyś szczyty te znajdowały się na terenie ZSRR, dziś na terytorium niezależnych państw, Kazachstanu, Kirgistanu i Tadżykistanu: Khan Tengri (7010 m.n.p.m.) i Pik Pobiedy (7439 m.n.p.m.) w Tien Shanie oraz Pik Lenina (7495 m.n.p.m.), Pik Korzeniewskiej (705 m.n.p.m.) i Pik Somoni (Kommunizma) (7495 m.n.p.m.) w Pamirze.
Zdobycie wszystkich pięciu szczytów odbyło się w trakcie trzech wypraw, trwających od czterech do ośmiu tygodni. Pierwsza ruszyła w 2004 roku. Dwie pierwsze podróże Marcin poprowadził jako kierownik grupy zawiązanej poprzez Klub Wysokogórski Trójmiasto. Uczestniczyło w nich kilka osób z całej Polski. Ostatnią wyprawę zaplanował i odbył sam.
- Wspinam się nie tylko dla samych gór, ale również dla ludzi, których tam spotykam, są oni podobni do mnie, mają te same zamiłowania – wyjaśnia Marcin Hennig, autor wystawy. – Najmniej przyjemne doświadczenie miałem w czasie ostatniej wyprawy na Pik Pobiedy w Tien Shanie w sierpniu 2006, kiedy nastąpiło załamanie pogody. Olbrzymia wichura śnieżna nie tylko przez trzy dni uniemożliwiała wyjście z namiotu, ale i skutecznie go uszkodziła. Kiedy się uspokoiło z dwoma uzbeckimi alpinistami dotarliśmy na szczyt, ale siedmiu doświadczonych Rosjan postanowiło zawrócić.
Kontakt: Marcin Hennig, autor wystawy fotograficznej, pierwszy Polski Śnieżnyj Bars, tel. 0502/454 601
Wystawa: w dniach 5-30 stycznia 2007, holl przed Biblioteką Główną
Uwaga! Prelekcja multimedialna: 5 stycznia, godz.18.00, czytelnia czasopism w Gmachu Głównym, wstęp wolny