Zbyt wysokie krawężniki i labradorka towarzyszka
Zbyt wysokie krawężniki, podjazdy tak strome, że niepełnosprawni na wózkach nie mają szansy dostać się do przychodni czy telefon zamontowany tak wysoko, że nie sposób dosięgnąć słuchawki. To tylko niektóre niedogodności w świecie ludzi pełnosprawnych, z którymi muszą borykać się osoby niepełnosprawne. Od ponad dwóch lat studenci architektury wcielając się w rolę osób niepełnosprawnych, tropią na Pomorzu wszystkie niedogodności i szukają dróg ich rozwiązania. Wystawa „Miasta bez barier - 2006” – czynna w dniach 4-16 grudnia od poniedziałku do piątku na politechnicznym dziedzińcu – podsumowuje realizowany na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej program „Projektowanie przestrzeni wspólnej”. Szczególnie zapraszamy 16 grudnia, kiedy to zaplanowano pokazy psów asystujących osobom poruszającym się na wózkach i kiermasz prac wykonanych przez osoby niepełnosprawne. Wstęp wolny.
– Na wystawie będzie można zobaczyć zdjęcia wykonane przez studentów architektury podczas czerwcowych warsztatów, które odbyły się w Gniewie i Pelplinie. Zobaczyć będzie można także projekty likwidacji barier przestrzennych, które w tych miastach zauważyli studenci Wydziału Architektury – mówi dr inż. arch. Marek Wysocki, inicjator warsztatów i wystawy „Miasta bez barier”, Wydział Architektury PG – Wystawie towarzyszyć będzie prezentacja prac plastycznych wykonanych przez niepełnosprawnych podczas warsztatów terapii zajęciowej.
Od ponad dwóch lat Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej realizuje program „Projektowanie przestrzeni wspólnej”, propagujący wrażliwość społeczną na potrzeby niepełnosprawnych, a tym samym tworzenie przyjaznego im środowiska. W ramach programu studenci uczestniczą w zajęciach terenowych pod hasłem „Miasta Bez Barier”.
– Podczas zajęć w terenie studenci poznają świat z pozycji osoby niepełnosprawnej. Siadają na wózki inwalidzkie i wkładają specjalne gogle, aby poznać i odczuć potrzeby osób niepełnosprawnych ruchowo i osób niewidomych – mówi dr inż. arch. Marek Wysocki – Studenci muszą zmierzyć się z codziennymi sprawami.: zrobić zakupy, skorzystać z usług poczty, banku, dostać się do apteki czy też kawiarni. W ten sposób stykają się z problemami niepełnosprawnych, a to pomaga im likwidować bariery architektoniczne i łamać bariery społeczne.
Ostatniego dnia wystawy, 16 grudnia, zaplanowano kiermasz przedświąteczny, na którym można będzie kupić prace plastyczne i upominki wykonane przez niepełnosprawnych.
– Kupując prace robimy niespodziankę nie tylko bliskim, ale i twórcom – zachęca dr inż. arch. Marek Wysocki.
Kiermaszowi towarzyszyć będą pokazy psów asystujących osobom poruszającym się na wózkach. Pierwszy pokaz będzie można obejrzeć o godz. 11.00, kolejny o 13.00 na dziedzińcu południowym. Pokazy umiejętności psów asystujących poprowadzi fundacja DOGIQ. Dokładnie w południe jeden z psów, półtoraroczna labradorka Iris, stanie się towarzyszką poruszającej się na wózku inwalidzkim studentki Uniwersytetu Gdańskiego.– Piękna jest geneza imienia labradorki. Bogini Hera miała swoją służącą a właściwie gońca – Iris, boginię tęczy... I faktycznie jest to pierwsza bogini tęczy na Pomorzu przekazywana przez Fundację DOGIQ – mówi Pani Aneta Graboś z Fundacji DOGIQ.
Otwarcie wystawy Miasta bez barier”: 4grudnia 2006, godz.12.00 dziedziniec południowy Politechniki Gdańskiej
Wystawa „Miasta bez barier”: 4-16 grudnia od poniedziałku do piątku, godz. 9.00-17.00, dziedziniec Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej
Kiermasz przedświąteczny: 16 grudnia, sobota, godz. 10.00-15.00, dziedziniec południowy Politechniki Gdańskiej
Pokazy psów asystujących osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózku: 16 grudnia, godz. 11.00 i 13.00., dziedziniec południowy Politechniki Gdańskiej
Przekazanie labradorki Iris studentce poruszającej się na wózku: 16 grudnia, godz. 12.00, dziedziniec południowy Politechniki Gdańskiej