Na studiach stacjonarnych I stopnia na semestr zimowy 2021/2022 Politechnika Gdańska przygotowała ponad cztery tysiące miejsc.
Uruchomiony zostaje nowy kierunek praktyczny Projektowanie i budowa jachtów na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa we współpracy z Polboat – Polską Izbą Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych oraz znanymi firmami jachtowymi, które mają swoje zakłady produkcyjne w Gdańsku i okolicach.
Tym samym w ofercie studiów stacjonarnych I stopnia są łącznie 34 kierunki, w tym:
- 6 kierunków prowadzonych w języku angielskim (Inżynieria danych oraz Zarządzanie – wyłącznie w języku angielskim, a także Architektura, Energetyka, Mechanika i budowa maszyn i Zielone technologie – w języku polskim lub angielskim),
- 4 kierunki międzywydziałowe (Energetyka, Inżynieria biomedyczna, Inżynieria materiałowa, Inżynieria danych),
- 2 międzyuczelniane (Chemia budowlana – z Politechniką Łódzką i Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Inżynieria mechaniczno-medyczna – z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.
Ponadto, Politechnika Gdańska oferuje w semestrze zimowym rekrutację na 7 kierunków pierwszego stopnia prowadzonych w trybie niestacjonarnym i 14 kierunków na studiach drugiego stopnia.
Uczelnia przygotowała także wiele usprawnień w procedurze rekrutacyjnej.
Podczas zakładania konta za pośrednictwem systemu eRekrutacja, kandydat będzie mógł potwierdzić swoją tożsamość używając Profilu Zaufanego, dzięki czemu zyska możliwość dostarczenia dokumentów za pośrednictwem poczty lub osoby trzeciej (przez niego wyznaczonej). Kandydat, który skorzysta z Profilu Zaufanego nie będzie musiał stawiać się osobiście, aby złożyć dokumenty i dokonać wpisu na listę studentów.
Usprawniony został też sam proces rekrutacji poprzez wprowadzenie przed publikacją wyników rekrutacji „Listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na Politechnikę Gdańską”. Co oznacza to w praktyce?
Kandydat zakłada konto w systemie eRekrutacja (uzupełnia dane osobowe, kontaktowe i wyniki maturalne, wybiera nabór i kierunki, którymi jest zainteresowany, wnosi opłatę rekrutacyjną i dodaje skany dokumentów) w terminie przewidzianym w harmonogramie rekrutacji, czyli do 7 lipca (na kierunek Architektura do 10 czerwca) w przypadku studiów stacjonarnych I stopnia oraz do 14 lipca w przypadku studiów niestacjonarnych.
Następnie ogłoszona zostanie „Lista osób wstępnie zakwalifikowanych do przyjęcia”, na której znajdą się kandydaci z podanym statusem: „przyjęty”, „rezerwowy”, „nieprzyjęty”. Osoby, które uzyskają status „przyjęty” lub „rezerwowy” będą zobligowane do dostarczenia dokumentów na wydział, na który mają możliwość zostać przyjęte.
Potem pozostaje już czekać na ogłoszenie list osób przyjętych.