Akademicka debata prezydencka: Co z tym Gdańskiem?
Do walki na argumenty, w ostrzale pytań studentów i pracowników naukowych, staną kandydaci na prezydenta Gdańska – Paweł Adamowicz (PO), Andrzej Jaworski (PiS), Krzysztof Pusz (Lewica i Demokraci) i Marian Szajna (Stowarzyszenie Solidarny Gdańsk).
Do KWADRATOWEJ na debatę akademicką, „Publicum Gdańskie”, zaprosili ich studenci politechniki. Zapraszają również społeczność akademicką Trójmiasta – studentów i pracowników naukowych. Prawo zadawania pytań przysługiwać będzie zarówno uczestnikom debaty, jak i internautom. Spotkanie transmitowane będzie bowiem przez Internet: www.dziennikakademicki.com. Dla internautów uruchomiono specjalny numer gadu-gadu (9643251).
– Zależy nam na tym, aby studenci brali świadomy udział w wyborach, zarówno samorządowych, jak i do parlamentu uczelnianego, które na politechnice czekają nas już na początku listopada – mówi Bartłomiej Białaszewski, członek Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej, student IV roku elektrotechniki i automatyki. – Nie możemy czuć się zwolnieni z aktywnego budowania polskiej demokracji.
Relację z debaty znaleźć będzie można w „Dzienniku Akademickim”, ukazującym się w poniedziałki w „Dzienniku Bałtyckim”.
Organizatorem debaty jest Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej.
Zaproszenie na debatę akademicką przyjęli:
Paweł Adamowicz (rocznik 1965), absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. W 1988 roku był przewodniczącym studenckiego komitetu strajkowego na Uniwersytecie Gdańskim. Dwa lata później został wybrany radnym Gdańska. W 1990 roku był najmłodszym prorektorem w Europie. Po ponownym wyborze na radnego sprawował funkcję przewodniczącego Rady Miasta Gdańska. W 1998 roku został wybrany prezydentem Gdańska. W 2002 roku ponownie wygrał wybory prezydenckie.
Andrzej Jaworski (rocznik 1970), absolwent etnologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz politologicznych studiów doktoranckich na Uniwersytecie im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ma już na swoim koncie doświadczenie samorządowe. W latach 1998-2002 był radnym Gdańska z listy AWS. Był prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Maszynami Budownictwa w Warszawie Od kwietnia 2006 roku piastuje stanowisko prezesa Stoczni Gdańsk.
Krzysztof Pusz (rocznik 1951), absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Od początku lat osiemdziesiątych związany był z podziemiem. Od 1985 pracował w biurze Lecha Wałęsy jako sekretarz, a następnie dyrektor biura. W latach 1991-92 był podsekretarzem stanu w kancelarii prezydenta RP. W latach 1998-2001 pełnił funkcję wicewojewody gdańskiego, a następnie pomorskiego. W latach 90. prowadził działalność gospodarczą.
Marian Szajna (rocznik 1949), absolwent Politechniki Gdańskiej i podyplomowych studiów organizacji i zarządzania w budownictwie, a także kursu dla członków rad nadzorczych skarbu państwa. W latach 1991-1993 był wiceprezydentem Gdańska odpowiedzialnym za przekształcenia firm komunalnych. Działał w NSZZ „Solidarność”, Porozumieniu Centrum i Akcji Wyborczej Solidarność, a od 2004 roku w Lidze Polskich Rodzin. Obecnie jest współwłaścicielem i wiceprezesem PBM S.A. „SATURN”.
Kontakt: Bartłomiej Białaszewski, członek Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej, tel. 0694/418 100- 26 października, czwartek, godz. 16.00, Akademicki Klub Politechniki Gdańskiej KWADRATOWA (ul. Siedlicka 4 w Gdańsku Wrzeszczu)