Czy ścieki komunalne mogą stać się pełnowartościowym paliwem?
Jak sprawić, aby ścieki komunalne stały się pełnowartościowym paliwem? Jak wykorzystać osady ściekowe dla przywrócenia wartości użytkowych składowisku fosfogipsów w Wiślince? – na te i wiele innych pytań szukać będzie odpowiedzi stu naukowców, przedsiębiorców i urzędników. Od wtorku do czwartku, 28 września, na Politechnice Gdańskiej odbędzie się II Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna „Gospodarka Osadami 2006”.
Na konferencji pod lupę wzięte zostaną głównie dwa rodzaje osadów. Osady denne, czyli to co znajduje się na dnie jezior, rzek i morza, nazywany potocznie mułem oraz osady ściekowe, czyli to co pozostaje po oczyszczeniu ścieków.
„Gospodarka Osadami” to forum wymiany informacji i doświadczeń, na którym spotykają się przedstawiciele przedsiębiorstw, administracji samorządowej oraz pracownicy uczelni i jednostek badawczych, zajmujących się zarządzaniem, charakterystyką, technologią przerobu i metodami zagospodarowania osadów.
– Zaprezentujemy metody, który sprawdziły się w eksploatacji i które przynoszą konkretne efekty ekologiczne, ekonomiczne i społeczne w oczyszczalniach komunalnych, przemysłowych oraz przedsiębiorstwach produkcyjnych – mówi Daria Hołownia, świeżo upieczona doktorantka Wydziału Chemicznego, współorganizator konferencji.– Szczególną uwagę poświęcimy nowym rozwiązaniom pozwalającym na produkcję energii z osadów, współspalania osadów z innymi paliwami.
I Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Technicznej „Gospodarka Osadami” odbyła się również w Gdańsku, sześć lat temu. Kolejna planowana jest w roku 2008.
Organizatorem konferencji jest Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej oraz Pomorskie Centrum Badań i Technologii Środowiska POMCERT.
Kontakt: Daria Hołownia, współorganizator konferencji, tel. 0505/325 807.