Prof. Jerzy Doerffer nie żyje
W wieku 88 lat zmarł w nocy 9 sierpnia prof. Jerzy Doerffer – budowniczy „Sołdka”, pierwszego powojennego polskiego statku pełnomorskiego, były rektor Politechniki Gdańskiej - który całe swoje życie zawodowe związał z polskim okrętownictwem.
- Pan profesor Doerffer był okrętem flagowym Politechniki Gdańskiej – mówi prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej. – Studia rozpoczął na wydziale okrętowym na Politechnice Wolnego Miasta Gdańska. Był aktywnym członkiem polskich organizacji studenckich w Wolnym Mieście Gdańsku. Budował wydział okrętowy, budował swoją katedrę, był wreszcie powojennym budowniczym polskiego przemysłu stoczniowego.
Jednym z ostatnich osiągnięć prof. Doerffera było wspólnie z prof. Zbigniewem Jedlińskim, chemikiem, członkiem rzeczywistym PAN, absolwentem Politechniki Gdańskiej, opracowanie technologii budowy z tworzyw sztucznych amagnetycznych jednostek pływających, poławiaczy min. Flotylla poławiaczy min zbudowana w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni weszła w skład NATO w pierwszym roku naszego członkostwa.
– Wspominam go jako człowieka niezwykle pogodnego, który nigdy na nic nie narzekał – mówi rektor Rachoń.
Msza żałobna w intencji prof. Jerzego Doerffera obdędzie się 14 sierpnia o godz. 12.00 w Kościele p.w. św. Andrzeja Boboli w Sopocie (ul. Powstańców Warszawy 15), Pogrzeb odbędzie się o godz. 13.30 na Cmentarzu Katolickim w Sopocie.
Dossier
Jerzy Doerffer urodził się 21 kwietnia 1918 roku w Wielkiej Łęce, powiat Gostyń w województwie poznańskim.
W kwietniu 1936 roku rozpoczął studia wyższe w Wolnym Mieście Gdańsku na Politechnice Gdańskiej na Wydziale Okrętowo-Lotniczym (Danziger Technische Hochschule - Fakultät für Schiffs und Flugtechnik). W sierpniu 1939 roku wyjechał na praktykę zagraniczną do Stoczni J. Samuela White´a na wyspie Wight w Anglii. Tam też zastała go wojna. Od stycznia do kwietnia 1940 roku służył w Polskiej Marynarce Wojennej na ORP „Błyskawica”. W połowie kwietnia 1940 roku został odkomenderowany na studia na Uniwersytecie w Glasgow (Szkocja), gdzie dwa lata później zdobył dyplom inżyniera budowy okrętów. W maju 1942 roku podjął pracę w Stoczni Vickers-Amstrongs Ltd w Barrow in Furness.
W grudniu 1945 roku Jerzy Doerffer powrócił do Polski. Z początkiem 1946 roku podjął pracę w Stoczni nr 1, obecnie noszącej imię Stoczni Gdańskiej, na stanowisku kierownika Wydziału Budowy Okrętów. Traktowany jako „wróg klasowy” ponownie rozpoczął studia na Politechnice Gdańskiej. W marcu 1950 roku zdał egzamin dyplomowy na Wydziale Budowy Okrętów PG i uzyskał drugi dyplom, tym razem polski, magistra inżyniera budowy okrętów.
Dzięki Doerfferowi dotychczas kadłuby kutrów rybackich z drewna dębowego zastąpiono stalowymi, całkowicie spawanymi. Budowa tego rodzaju jednostek należała wówczas do bezprecedensowych w dziejach polskiego budownictwa okrętowego.
6 listopada 1948 roku wodowano pierwszy w powojennej historii Polski statek pełnomorski, rudowęglowiec „Sołdek”, którego budową kierował Jerzy Doerffer. Jednostka pływała pod polską banderą ponad 31 lat. Dziś jest już eksponatem muzealnym, zacumowanym na Motławie nieopodal Żurawia.
W kwietniu 1951 roku Doerffer został mianowany głównym inżynierem Stoczni Gdańskiej. W październiku 1951 roku ze względów zdrowotnych przeszedł do Centralnego Zarządu Przemysłu, a następnie delegowany został do Stoczni Szczecińskiej w charakterze doradcy do spraw budowy nowych statków.
1 października 1952 roku profesor Jerzy Doerffer przeniósł się na stałe na Politechnikę Gdańską. Był jednym ze współorganizatorów pierwszego w Polsce Wydziału Budowy Okrętów na Politechnice Gdańskiej i założycielem Katedry Technologii Okrętów. 1 stycznia 1953 roku objął kierownictwo nowo kreowanej Katedry i Zakładu Technologii Okrętów, którą zorganizował od podstaw i którą prowadził przez kolejnych 36 lat.
Od 1 września 1953 roku do 31 sierpnia 1964 roku pełnił przez kilka kadencji funkcję dziekana Wydziału Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej.
1 września 1981 roku profesor Jerzy Doerffer wybrany został rektorem Politechniki Gdańskiej. Piastował tę funkcję do dnia 30 sierpnia 1984 roku.
1 października 1988 roku, w dniu inauguracji nowego roku akademickiego, nadano prof. Jerzemu Doerfferowi tytuł doktora honoris causa Politechniki Gdańskiej.