Zakończenie Letniego Obozu Naukowego Koła Chemików
Serdecznie zapraszam na ciekawe seminarium, organizowane przez studentów Wydziału Chemicznego, na którym podsumowana zostanie praca i wyniki badań uzyskanych podczas Letniego Obozu Naukowego Koła Chemików. Seminarium odbędzie się 27 lipca 2006r. o godzinie 15.00 w Sali Konferencyjnej Błękitnej Szkoły we Władysławowie. Po seminarium jego uczestnicy spotkają się na wspólnej biesiadzie przy ognisku. Dla dziennikarzy chętnych do wzięcia udziału w ww. seminarium Politechnika Gdańska przygotuje BUS, który dowiezie Państwa na miejsce.
Obóz odbywa się już po raz piąty na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Przez ponad dwa tygodnie (10-28 lipca) 28-osobowa grupa studentów i pracowników Politechniki Gdańskiej oraz dwójka licealistów pracuje nad rozwiązaniem kluczowych dla badanego regionu problemów, związanych z ochroną środowiska.
Badania są prowadzone na zlecenie władz lokalnych i mają na celu ocenę stanu środowiska oraz określenie sposobów zapobiegania jego degradacji i możliwości rekultywacji środowiska w regionie Zatoki Puckiej. Przeprowadzone badania pozwolą na sformułowanie wniosków cennych dla Nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz dla Urzędu Miasta Władysławowa, jak np. określenie zagrożonych obszarów Zatoki Puckiej. Nowe dane ekologiczne, hydrologiczne i chemiczne pozwolą ustalić również skuteczne działania w zakresie ochrony środowiska, ważne również z punktu widzenia turystycznego rozwoju tego terenu.
Ciekawostką jest, iż podczas obozu letniego członkowie NKCh dodatkowo uczestniczą w szkoleniu i doskonaleniu technik żeglarstwa, zgodnie z teorią, że możliwości edukacyjne łatwiej rozszerzyć poprzez wspólne żeglowanie, które jest sportem harmonijnie łączącym wiele aspektów związanych ze współdziałaniem w grupie. Po zakończeniu szkolenia jego uczestnicy otrzymają patenty. Kierownikiem Szkolenia Żeglarskiego jest mgr Jakub Pankowski – doświadczony instruktor żeglarstwa, a instruktorami są głównie pracownicy politechniki.
Program Seminarium Letniego Obozu Naukowego Koła Chemików
-
15.00 Przywitanie gości oraz krótki zarys działalności NKCh
-
15.10 Wykład wprowadzający 15.50 Wyniki badań nad zagłębiami porefulacyjnymi, osadami dennymi i wodami Zatoki Puckiej
-
16.10 Zagospodarowanie odpadów komunalnych z miast i miejscowości Nadmorskiego Parku Krajobrazowego
-
16.30 Przerwa na kawę
-
17.00 Wyniki badań rozlewów symulantów ropy naftowej olejowych na wodzie, Zagospodarowanie zużytych olejów jadalnych, Charakterystyka zaolejonych wód z jednostek pływających
-
17.20 Szkolenie i doskonalenie umiejętności żeglarskich: mgr. J. Pankowski
-
17.40 Wręczenie nagród i wyróżnień
-
18.00 Podsumowanie: opiekun NKCh prof. Dr hab. inż. J. Hupka
-
18.30 Przerwa na spacer po Władysławowie
-
20.00 Wspólna Ognisko
Co badali studenci?
Uczestnicy obozu zostali podzieleni na grupy prowadzące badania w trzech kluczowych obszarach:
Grupa I – tzw. „grupa olejowa” prowadzi badania związane z rozprzestrzenianiem się ropy naftowej oraz niekontrolowanych odpadów z punktów gastronomicznych w postaci zużytych olejów po wodach Zatoki Puckiej.
Bardzo często podawane są informacje o katastrofach ekologicznych czy zanieczyszczeniach spowodowanych wyciekiem np. ropy naftowej z tankowców. Efektem tych wycieków są niekorzystne zmiany w ekosystemie. Uczestnicy Obozu Naukowego za pomocą tzw. mikrosfer* jako symulanta ropy naftowej sprawdzają zasięg rozprzestrzeniania się ropy na powierzchni wody w zależności od warunków atmosferycznych.
Członkowie grupy „olejowej” przeprowadzą ponadto w portach Władysławowo i Hel szereg wywiadów, na podstawie których zostanie przygotowana charakterystyka wód zaolejonych przez jednostki pływające. Dzięki sporządzonej charakterystyce będzie można ustalić najlepszą drogę postępowania ze zużytymi olejami silnikowymi oraz wodą zęzową z kutrów rybackich, a uzyskane wyniki pozwolą zapoznać się ze stanem ekologicznym wód Zatoki Puckiej.
Dodatkowo niekontrolowane usuwanie zużytych olejów z wielu punktów gastronomicznych, specjalizujących się w smażonych potrawach rybnych, a przy tym alarmujący wzrost zanieczyszczeń olejowych dostających się do lokalnych oczyszczalni ścieków zainspirowały uczestników do przeprowadzenia ankiet również w punktach gastronomicznych zlokalizowanych w miejscowościach Półwyspu Helskiego.
Grupa II – tzw. „ grupa bioodpadowa” podczas Letniego Obozu NKCh ma za zadanie rozeznać problemem segregacji odpadów na terenie Władysławowa. Ze względu na obszerność tego zadania, zostało ono podzielone na dwie części.
Pierwsza z nich obejmuje obserwację poprawności działania programu „Zielone worki”**, tj. zbiórki odpadów organicznych z gospodarstw domowych, które po wymieszaniu z osadami ściekowymi z Grupowej Oczyszczalni w Swarzewie używane są, jako materiał do otrzymywania kompostu. Uczestnicy Letniego Obozu prześledzą drogę tych odpadów od ich źródła, czyli od gospodarstw domowych, poprzez odbiór i transport na miejsce przeznaczenia, skończywszy na wymieszaniu z materiałem pryzm kompostowych.
Druga część dotyczy badań segregacji pozostałych odpadów, takich jak: butelki PET, makulatura, szkło, puszki aluminiowe, zużyte baterie i przeterminowane leki. Członkowie grupy „bioodpadowej” przeprowadzą ankietę wśród mieszkańców Władysławowa, aby zbadać ich stosunek do segregowania odpadów oraz sprawdzić w jaki sposób utylizują tzw. odpady niebezpieczne, np. przeterminowane leki, czy zużyte baterie. Jak wiadomo nie powinny one trafiać na wysypisko śmieci. Wyniki ankiet posłużą ocenie nastawienia społeczeństwa do problemu selektywnej zbiórki odpadów, a także przyczynią się do wykrycia największych problemów i przeszkód zniechęcających do tego typu aktywności.
Zadaniem grupy bioodpadowej jest również poznanie morfologii śmieci plażowych (z jakich frakcji możliwych do rozdzielenia się składają), znalezienie sposobu na ich wykorzystanie oraz przyjrzenie się problemowi wandalizmu polegającego na rozcinaniu worków w celu wydobycia puszek aluminiowych.
Grupa III – tzw. „grupa wodna” otrzymała zadanie dotyczące Spółki Wodno-Ściekowej „Swarzewo”. Jej celem jest określenie zasadności stosowania rozwielitek jako środka pozwalającego na obniżenie ilości powstających osadów ściekowych. Badania dotyczą oznaczenia ilości suchej masy zjadanej przez rozwielitki*** w ciągu określonego czasu. Sprawa ta jest o tyle ciekawa, iż rozwielitki hodowane w stawach z osadem są stosowane również jako pełnowartościowy pokarm dla narybku, który następnie wykorzystywany jest do zarybiania Zatoki Puckiej.
Badania przez tą grupę zostaną przeprowadzone na terenie Grupowej Oczyszczalni Ścieków we Władysławowie.
Ostatnim zagadnieniem, nad którym pracować będą uczestnicy Letniego Obozu Naukowego Koła Chemików będzie określenie mapy zapachowej Grupowej Oczyszczalni w Swarzewie i wpływu powstających zapachów na jakość powietrza w jej okolicach.
Naukowe Koło Chemików
NKCh zrzesza studentów Politechniki Gdańskiej interesujących się szeroko pojętymi zagadnieniami z zakresu podstawowych nauk chemicznych i technologii chemicznej. Szczególną uwagę poświęca analityce w ochronie środowiska oraz problemom ekologicznym w technologii chemicznej.
Historia NKCh sięga lat dwudziestych. Jego praca to kontynuacja działalności studentów przedwojennej Politechniki. Studenci PG zrzeszeni w Kole uczestniczą w sympozjach i seminariach naukowych, prezentują referaty na konferencjach i zjazdach PTCh. Zespoły studenckie NKCh w poszczególnych katedrach Wydziału Chemicznego biorą udział w pracy naukowej nie objętej programem studiów. Pod opieką pracowników naukowych członkowie Koła realizują prace zlecone dla instytucji i zakładów przemysłowych, co jest doskonałą okazją by doskonalić swoje umiejętności praktyczne i uzupełnić studencki budżet. NKCh jest organizatorem wielu otwartych spotkań połączonych z prezentacjami ciekawych i efektownych reakcji chemicznych. Ich celem jest szerokie popularyzowanie chemii i technik chemicznych.
Naukowe Koło Chemików zrzesza członków zainteresowanych rozwijaniem działalności Koła i chętnych do poszerzania swoich horyzontów. Celem działalności NKCh jest również wymiana informacji miedzy studentami Politechniki Gdańskiej, innymi organizacjami studenckimi, a także całą rzeszą studentów Trójmiasta i całej Polski we wszystkich interesujących dziedzinach.
* Mikrosfery są to banieczki szklane wypełnione głównie powietrzem i dwutlenkiem węgla. Swoją morfologią są podobne do ziaren piasku plażowego. Najważniejsze, ze materiał ten jest nieszkodliwy dla środowiska, jeżeli po badaniach dostanie się na plaże lub utonie.
** Uczestnicy programu „Zielone worki” pisemnie zobowiązali się do segregacji odpowiednich odpadów organicznych, m.in. odpadów kuchennych, resztek roślinnych z ogródków przydomowych, zużytych ściółek zwierząt domowych itp.. Otrzymali oni swój numer identyfikacyjny i odpowiadają za zawartość odpadów w workach, które są numerowane.
*** Rozwielitka, dafnia – jest to rodzaj malutkich stawonogów słodkowodnych posiadających 5 par odnóży, z których dwie pierwsze są większe, a druga para stanowi główny narząd ruchu. Rozwielitki poruszają się skokami. Dafnie stanowią ważny składnik planktonu słodkowodnego będąc pokarmem ryb i innych zwierząt wodnych. Żywe i suszone wykorzystywane są przez akwarystów jako pokarm dla ryb akwariowych