Laboratorium Technologii Bezpieczeństwa i nagroda w konkursie „Laur dla Pracodawcy”
Dzisiaj, 23 maja br., podczas IV Konferencji „Technologie Informacyjne” zdecydowano o utworzeniu na Politechnice Gdańskiej Laboratorium Technologii Bezpieczeństwa. Wczoraj, 22 maja br. na zakończenie pierwszego dnia konferencji odbyła się uroczysta gala wręczenia nagrody dla zwycięzcy konkursu organizowanego pod nazwą „Laur dla Pracodawcy”. W tym roku laureatem konkursu został Prokom Software S.A.
Laboratorium Technologii Bezpieczeństwa na Politechnice Gdańskiej
Dzisiaj, 23 maja br., podczas IV Krajowej Konferencji „Technologie Informacyjne” odbywającej się obecnie na Politechnice Gdańskiej, uczestnicy konferencji zadecydowali o utworzeniu Laboratorium Technologii Bezpieczeństwa. Lokalizację laboratorium przewidziano w nowym gmachu wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki PG.
Kwestie bezpieczeństwa stanowią dziś priorytet w działaniach wielu państw, firm i instytucji, jako że wskutek technicyzacji i automatyzacji, a także informatyzacji wielu dziedzin rośnie liczba potencjalnych zagrożeń. Zapobieganie im jest znacząco wspomagane, a często inicjowane przez świat nauki. Nowe metody i technologie prewencyjne, opracowywane są w różnorodnych ośrodkach naukowo-badawczych, ich skuteczne zastosowanie wymaga jednak koordynacji, stałej analizy i monitorowania sytuacji związanych z bezpieczeństwem.
Uruchomienie Laboratorium Technologii Bezpieczeństwa ma za cel stworzenie ośrodka obejmującego całokształt problemów wymagających rozwiązania i znajdowania dla nich właściwych metod. Utworzone w Gdańsku, mieście - symbolu wolności, ma sprawić że Gdańsk stanie się również symbolem wolności bezpiecznej.
Laboratorium opierać się na współpracy transatlantyckiej między Polską a USA, co automatycznie rozszerzy zasięg jego działań na skalę globalną. W tym celu autorzy przedsięwzięcia kładą nacisk na współpracę z IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers), największą na świecie instytucją zrzeszającą inżynierów elektryków i elektroników, zajmującą się m.in. technologiami bezpieczeństwa.
Głównym zadaniem laboratorium będzie opracowywanie metod zapewnienia niezawodności struktur krytycznych takich jak: system transportowy (w tym transport morski i bezpieczeństwo portów), system energetyczny i elektroenergetyczny, system sieci wodociągowych i wiele innych infrastruktur krytycznych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania państwa. Zasadnicze cele laboratorium obejmować będą także ochronę obiektów przemysłowych oraz systemów technicznych, w tym systemów i sieci informatycznych.
Ponadto laboratorium będzie prowadzić szeroko zakrojoną działalność naukową i dydaktyczną dotyczącą w głównej mierze technologii bezpieczeństwa.
Warto podkreślić, że laboratorium będzie miało charakter otwarty, co oznacza, że pole do współpracy jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych zespołów naukowo-badawczych.
Przewodniczącym Komitetu Nadzorczego ds. powołania laboratorium jest prof. Ryszard Katulski, prorektor ds. Nauki i Wdrożeń Politechniki Gdańskiej.
„Laur dla Pracodawcy”
Wczoraj - 22 maja, na zakończenie pierwszego dnia konferencji „Technologie Informacyjne” odbyła się uroczysta gala wręczenia nagrody dla zwycięzcy konkursu organizowanego pod nazwą „Laur dla Pracodawcy”. W tym roku laureatem konkursu został Prokom Software S.A.
Konkurs jest organizowany przez Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej od 2000 roku, a biorą w nim udział firmy z branży elektronicznej, informatycznej i telekomunikacyjnej oraz high-tech, w których absolwenci wydziału znajdują zatrudnienie.
Celem konkursu jest promowanie firm sektora IT, które przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Regionie Pomorskim oraz ściśle współpracują z Politechniką Gdańską i Wydziałem Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, przyczyniając się do tworzenia coraz lepszych warunków i możliwości edukacji oraz wspierając rozwój tych dziedzin wiedzy i nauki, a tym samym stwarzając coraz większe szanse na zatrudnienie dla młodych elektroników, informatyków i łącznościowców.
Nominowane do nagrody firmy ocenia Komisja Konkursowa, składająca się m.in. z absolwentów, przedstawicieli władz wydziału oraz studentów, wg kryteriów takich jak osiągnięcia firm w zakresie technologii informacyjnych, inicjatywy w zakresie rozwoju, formy i zakres współpracy z Wydziałem. Ponadto Komisja bierze pod uwagę ankiety wypełniane przez studentów.
Siódma edycja konkursu, organizowanego pod patronatem Rektora Politechniki Gdańskiej oraz Prezydenta Miasta Gdańska spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno wiodących firm IT jak też studentów, absolwentów i pracowników Wydziału ETI.
Pierwszy raz w historii konkursu został wręczony również „Złoty Laur 2006”, który otrzymała firma Intel Technology Poland. To wyjątkowe wyróżnienie zostało przyznane firmie Intel za trzykrotne w historii konkursu zwycięstwo.
Pozostali laureaci poprzednich edycji to firmy: PHILIPS, SPRINT, JABIL.