Wykład otwarty pt. „Poglądy i działalność gospodarcza inż. E. Kwiatkowskiego”
Wykład otwarty pt. „Poglądy i działalność gospodarcza inż. E. Kwiatkowskiego”, który wygłosi prof. dr Ireneusz Durlik odbędzie się 9 maja 2006 roku o godz. 18.00 w sali 300 w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Niewątpliwym plusem wykładu jest fakt, iż prelegent osobiście znał inż. E. Kwiatkowskiego. Wspomina go nie tylko jako inżyniera wszech czasów, ale także jako człowieka niezwykle uroczego, wszechstronnie uzdolnionego, który wręcz poetycznie grał na pianinie.
Celem wykładu jest przypomnienie idei inż. E. Kwiatkowskiego – zwłaszcza dzisiaj w warunkach braku kapitału. Nikt bowiem nie zaprzeczy, że Kwiatkowski tworzył Polskę w takich właśnie warunkach. Wykład ma przekonać słuchaczy, że warto cofnąć się do jego wskazówek gospodarczych. Przecież to on od podstaw zbudował kwitnącą dziś Gdynię, mało tego stworzył i rozwinął polską gospodarkę morską.
Wielu zgodzi się ze stwierdzeniem, że inż. Eugeniusz Kwiatkowski należy do kluczowych postaci historii Polski XX wieku. Pełnił wiele funkcji, które bezpośrednio wpływały na los naszego kraju, był m.in. Ministrem Przemysłu i Handlu, Ministrem Skarbu, Wicepremierem, a także Kierownikiem Delegatury Rządu do Spraw Wybrzeża.
Eugeniusz Kwiatkowski był wybitnym ekonomistą, który łączył w sobie cechy działacza gospodarczego i męża stanu, wyróżniał się erudycją i bogatą osobowością. Najbliższy był umiarkowanej, centrowej opozycji. Jednak swoje antykonformistyczne poglądy pełne tendencji liberalnych wobec opozycji antysanacyjnej wyrażał śmiało, co spowodowało jego nieobecność w rządzie w latach 1930-1935. Kolejny raz powołany na rządowe stanowiska pełnił w latach 1935 - 1939 funkcje ministra skarbu i wicepremiera. Wówczas kierował całokształtem życia gospodarczego naszego kraju. Patronował Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu, będąc autorem jego planu, a następnie koordynatorem jego budowy. Powstały wtedy: huta stali w Pławnie (wkrótce przemianowana na Stalową Wolę), fabryka celulozy w Niedomicach, fabryka gum jezdnych w Dębicy, elektrownia z zaporą na Dunajcu w Rożnowie, zakłady przemysłu lotniczego w Rzeszowie i Mielcu. Warto też wspomnieć, że był przewodniczącym Komisji Planu Rozbudowy Trójmiasta.
Inż. E. Kwiatkowski otrzymał wiele odznaczeń., ale uzasadnienie odznaczenia nadanego mu w 1972 roku Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą najpełniej wyraża jego zaangażowanie w sprawy gospodarcze naszego kraju. Brzmiało ono następująco: "W uznaniu nieprzemijających zasług dla rozwoju polskiej gospodarki morskiej, floty handlowej oraz portu i miasta Gdyni, budowniczemu Centralnego Okręgu Przemysłowego, wybitnemu przedstawicielowi polskiej myśli gospodarczej”.