Gdańskie Spotkania z Energią Odnawialną na Politechnice Gdańskiej
Gdańskie Spotkania z Energią Odnawialną odbędą się w dniach 19-27 kwietnia 2006 roku w Audytorium Maximum w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Organizatorem cyklu popularno-naukowych wykładów i seminariów, które przybliżą uczestnikom źródła energii trzeciego tysiąclecia jest Koło Naukowe Studentów Fizyki PG. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej.
W ramach „Gdańskich Spotkań z Energią Odnawialną” przewidziany jest szereg seminariów omawiających różne sposoby pozyskiwania i efektywnego eksploatowania naturalnych źródeł energii. Autorami wszystkich wykładów są studenci III roku fizyki PG.
Wśród „Spotkań” znajdzie się seminarium na temat energii wiatru, której wykorzystanie np. do napędu żaglowców, młynów, pomp wodnych, tartaków itp. urządzeń ma wielowiekowe tradycje. W sytuacji stale rosnących cen paliw kopalnych i wobec nieuchronnej perspektywy wyczerpywania się tych zasobów, idea wykorzystywania „nie obciążającej środowiska naturalnego energii wiatru przeżywa renesans. Dodatkowym walorem jest niewyczerpalny potencjał tej energii, ponieważ będzie ona istnieć tak długo, jak długo promieniować będzie Słońce.
Tematem kolejnych spotkań będą służące do ogrzewania wody kolektory słoneczne i pompy ciepła, które są coraz powszechniejszym widokiem na dachach. Do największych plusów tych urządzeń należą: darmowa energia, prostota użytkowania, a także niski koszt samej inwestycji. Istotny jest fakt, że kolektory mogą zapewnić ok.70 % zapotrzebowania na ciepłą wodę w skali roku.
Nie zabraknie spotkania dotyczącego biopaliw ani seminarium na temat napędów hybrydowych, które ze względu na aspekty ekonomiczne i ekologiczne są często stosowane w samochodach. Będzie również mowa o słońcu jako źródle energii oraz o ogniwach paliwowych, które zmieniają energię chemiczną paliwa oraz utleniacza na energię elektryczną bez procesu spalania.
Terminarz „Gdańskich Spotkań z Energetyką Odnawialną” przedstawia się następująco:
19 kwietnia – godz.17:00 - 18:00 – Energetyka wiatrowa
20 kwietnia – godz.16:00 - 17:00 – Napędy hybrydowe
24 kwietnia – godz.16:00 - 17:00 – Kolektory słoneczne
24 kwietnia – godz.17:00 - 18:00 - Pompy ciepła
25 kwietnia – godz.17:00 - 18:00 – Biopaliwa
26 kwietnia – godz.17:00 - 18:00 – Fotowoltaika
27 kwietnia - godz.16:00 - 17:00 – Ogniwa paliwowe
wstęp wolny