O prawach osób niepełnosprawnych w życiu politycznym i publicznym na Politechnice Gdańskiej
Seminarium nawiązujące do realizacji w Polsce Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych odbędzie się 26 czerwca na Politechnice Gdańskiej. Spotkanie będzie poświęcone artykułowi 29 Konwencji: Uczestnictwo w życiu politycznym i publicznym. Zaprezentowane zostaną także wyniki studenckiego audytu dostępności biur poselskich, siedzib rad dzielnic i lokali wyborczych.
Studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej w tym roku podjęli się przeprowadzenia audytów dostępności dla osób z niepełnosprawnościami biur poselskich, siedzib rad dzielnic i dostępności lokali wyborczych. Jednocześnie wykonali projekty poprawy dostępu do wymienionych lokali osób z różnymi ograniczeniami fizycznymi i w percepcji postrzegania środowiska zbudowanego.
– Na prezentację projektów zapraszamy m.in. przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów lokalnych i posłów, którzy mogą zapoznać się z możliwościami zmian w swoich siedzibach, aby zapewnić osobom z niepełnosprawnościami samodzielność i niezależność korzystania ze swoich praw publicznych. Chcemy również rozmawiać o możliwościach poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami i ich aktywności politycznej oraz społecznej. Większa aktywność tych osób zależy w dużej mierze od tego, czy mogą samodzielnie i w sposób niezależny kontaktować się ze swoimi przedstawicielami w parlamencie lub radach osiedla – mówi dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, prof. nadzw. PG z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Seminarium odbędzie się 26 czerwca o godz. 10.00 w Auli w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.
Z projektami poprawy dostępności będzie można zapoznać się na wystawie towarzyszącej seminarium, której uroczyste otwarcie zaplanowano na godz. 9.30, przed rozpoczęciem seminarium.