Pomiędzy nauką a sztuką. Wyjątkowy wykład i… recital prof. Krzysztofa Kluszczyńskiego na PG
Wykład poświęcony relacjom pomiędzy techniką a sztuką, połączony z eksperymentami przeprowadzonymi przy użyciu fortepianu i recitalem fortepianowym w wykonaniu profesora Krzysztofa Kluszczyńskiego już 30 stycznia na Politechnice Gdańskiej.
Prof. Krzysztof Kluszczyński z Politechniki Śląskiej to niezwykle barwna postać w świecie nauki, ale również kultury i sztuki. Jest uczonym o bogatym dorobku naukowym w zakresie elektrotechniki i maszyn elektrycznych, a także mechatroniki i nowatorskich systemów mechatronicznych. Posiada też wykształcenie muzyczne. Zainteresowanie profesora filozofią nauki i inżynierii oraz psychologią odkryć i wynalazków zaowocowało licznymi zaproszeniami do wygłoszenia wykładów o charakterze interdyscyplinarnym.
Celem wykładu „O sztuce modelowania i twórczej roli intuicji”, który prof. Krzysztof Kluszczyński wygłosi na PG, jest dotarcie do istoty procesu modelowania oraz takie ujęcie definicji modelu, które zachowuje swoje znaczenie i ważność nie tylko w technice, inżynierii i fizyce, ale również w innych formach ludzkiej aktywności. Aby uczynić rozważania bardziej przekonującymi, profesor sięgnie nie tylko po przykłady z inżynierii, ale odwoła się również do wielu gatunków sztuki: malarstwa, grafiki, muzyki i sztuk użytkowych. Wykład uatrakcyjni dwudziestominutowy recital fortepianowy w wykonaniu profesora, pt. „Modelowanie w muzyce”. Wcześniej fortepian zostanie wykorzystany do… przeprowadzenia eksperymentów.
Na gościnny wykład prof. Krzysztofa Kluszczyńskiego pt. „O sztuce modelowania i twórczej roli intuicji” zapraszają Rektor i Senat Politechniki Gdańskiej w ramach Politechniki Otwartej. 30 stycznia, godz. 15.30, Aula w Gmachu Głównym PG. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.