Drukowane mosty – 17 i 18 maja zapraszamy na finał konkursu „Most 3D Wanted”
Studenci Politechniki Gdańskiej zrzeszeni w kole naukowym MOST WANTED zorganizowali pierwszy na świecie konkurs mostów drukowanych w technologii 3D. Konkurs pod hasłem „Most 3D Wanted” adresowany był do studentów uczelni technicznych z całej Polski, głównie do wydziałów związanych z budownictwem. Na etapie finałowym sprawdzimy wytrzymałość mostów zaprojektowanych przez młodych inżynierów.
Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie najbardziej wytrzymałego, a jednocześnie najlżejszego mostu o rozpiętości 50 cm (wraz ze stykami montażowymi). Projektując model konkursowicze musieli wziąć pod uwagę także fakt, iż największy segment mostu może osiągnąć wymiary 20x20x15 cm. Poszczególne elementy najlepszych konstrukcji zostały wydrukowane z biodegradowalnego plastiku w najnowocześniejszej technologii 3D. 17 maja w godz. 10–14.00 na Dziedzińcu im. Daniela G. Fahrenheita, studenci z różnych stron Polski będą sklejać swoje mosty. Kiedy będą gotowe zostaną poddane specjalistycznej próbie wytrzymałościowej (18 maja w godz.14.00–16.00, budynek Kuźni, sala 1.04). Badane będą m.in. ugięcia mostów oraz ich masa. Zwyciężą autorzy mostu, który będzie miał najkorzystniejszy stosunek masy do wytrzymałości. Ważną częścią oceny będzie estetyka konstrukcji. Wręczenie nagród odbędzie się 18 maja o godz. 16.00 w budynku Kuźni.
– Naszym konkursem chcemy zwrócić uwagę młodych ludzi na nowoczesną technologię, która znajduje coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach inżynierii. Świadczy o tym choćby fakt, że w ubiegłym roku zaplanowano wydrukowanie stalowej kładki przez jeden z kanałów w Amsterdamie. Mam nadzieję, że z czasem drukowanie mostów będzie możliwe na szeroką skalę – zaznacza mgr inż. Anna Banaś, opiekun koła naukowego MOST WANTED, asystentka i doktorantka na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.
Uwaga! "Mostowcy" zapraszają także na wernisaż wystawy pokonkursowej "Most światłem malowany" (hol przed biblioteką w Gmachu Głównym PG, 17 maja, godz. 11.00).
Oba przedsięzięcia wpisano w program Pomorskiego Festiwalu Nauki.