Kto zostanie nowym Rektorem PG?
Znamy już ostateczną listę osób ubiegających się o stanowisko Rektora Politechniki Gdańskiej. Ogłosiła ją właśnie Uczelniana Komisja Wyborcza. W wyborach, zaplanowanych na 31 marca br., elektorzy będą mogli zagłosować na jednego spośród pięciu zgłoszonych kandydatów. Kandydaci na stanowisko rektora przedstawią swoje programy wyborcze na otwartym zebraniu informacyjnym w dniu 24 marca br. (czwartek), o godz. 12.15, w Auli PG. Zapraszamy dziennikarzy.
Do rywalizacji o zaszczytną funkcję JM Rektora PG przystąpili (według kolejności alfabetycznej nazwisk):
– prof. dr hab. inż. Krzysztof Goczyła
– prof. dr hab. inż. Waldemar Kamrat, prof. zw. PG
– prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, prof. zw. PG
– prof. dr hab. Józef E. Sienkiewicz, prof. zw. PG
– prof. dr hab. inż. Jan Stąsiek, prof. zw. PG.
Biogramy kandydatów oraz ich programy wyborcze dostępne są na stronie http://pg.edu.pl/wybory-2016-2020 w zakładce „Sylwetki Kandydatów na funkcję Rektora PG". Będą także zamieszczone w najbliższym wydaniu „Pisma PG – Forum Społeczności Akademickiej".
Osoby ubiegające się o stanowisko rektora były zgłaszane przez pracowników, studentów oraz doktorantów uczelni, którym przysługuje czynne prawo wyborcze. Odbywało się to w trybie tajnym, tj. poprzez wrzucenie przez wyborcę do urny kartki z nazwiskiem proponowanego kandydata. Po otwarciu urny, 15 marca 2016 r., Uczelniana Komisja Wyborcza ogłosiła wstępną listę 12 kandydatów na rektora, po czym zawiadomiła o tym fakcie każdego z nich. Zgłoszeni kandydaci składali następnie pisemne oświadczenia o zgodzie na kandydowanie, wraz z wymaganymi dokumentami. W ten sposób wyłoniono ostateczną listę pięciu pretendentów.
Wybory Rektora PG na kadencję 2016-2020 odbędą się 31 marca br., w Auli Politechniki Gdańskiej. Do tego dnia osoby rywalizujące o to stanowisko organizują otwarte spotkania, podczas których prezentują swoje programy oraz odpowiadają na pytania pracowników uczelni i studentów.
Do udziału w głosowaniu uprawnione jest 135-osobowe Uczelniane Kolegium Elektorów (69 profesorów i doktorów habilitowanych, 27 pozostałych nauczycieli akademickich, 27 przedstawicieli doktorantów i studentów oraz 12 pracowników administracyjnych).
Warto pamiętać, że kadencja rektora trwa cztery lata i rozpoczyna się 1 września w roku wyborów, kończy zaś 31 sierpnia w roku, w którym upływa kadencja. Jedna osoba nie może być wybrana do pełnienia funkcji rektora na więcej niż dwie następujące po sobie kadencje. Aktualny rektor, prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk, prof. zw. PG, pełni tę funkcję przez dwie kadencje.