System wizualizacji oparty o Blender w środowisku jaskini rzeczywistości wirtualnej. Współpraca PG i UG
Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG oraz Wydział Matematyki Fizyki i Informatyki UG rozpoczynają współpracę na rzecz podwyższenia jakości edukacji i badań naukowych. Skorzystają studenci i naukowcy.
26 stycznia (godz. 12.00, pok. 126, WETI A) umowę podpiszą prof. Krzysztof Goczyła, dziekan WETI oraz prof. Piotr Bojarski, dziekan WMFI.
Porozumienie wydziałów PG i UG umożliwi studentom każdego z wydziałów uczestnictwo w wykładach przewidzianych w programie studiów drugiego wydziału oraz w innych przedsięwzięciach o charakterze dydaktycznym i naukowym tam organizowanych. To samo dotyczy działalności w kołach naukowych. Pod kątem naukowym umowa zakłada wspólne ubieganie się o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych i edukacyjnych.
Inicjatorami współpracy są dr inż. Jacek Lebiedź z WETI PG oraz dr Piotr Arłukowicz z WMFI UG. Dr Lebiedź jest kierownikiem, powstałego rok temu na Politechnice Gdańskiej, Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej (LZWP) pozwalającego – zgodnie z nazwą – na tzw. głębokie zanurzenie się w rzeczywistość wirtualną. Natomiast dr Arłukowicz jest twórcą Polskiego Kursu Blendera i jednym z dwóch w Polsce certyfikowanych trenerów tego środowiska służącego do modelowania, wizualizacji i animacji scen trójwymiarowych (Blender Foundation Certified Trainer). W ramach współpracy wydziałów planowana jest adaptacja Blendera do jaskini rzeczywistości wirtualnej w LZWP.
Współpraca wydziałów rozpocznie się od udostępnienia zasobów LZWP studentowi UG w celu realizacji pracy magisterskiej pt. "System wizualizacji oparty o Blender w środowisku jaskini rzeczywistości wirtualnej" (opiekunem pracy jest dr Arłukowicz, dr Lebiedź pełni rolę konsultanta).
– Oprogramowanie wytworzone w ramach tej pracy zostanie udostępnione na zasadach zgodnych z otwartymi licencjami typu open source i dzięki temu będzie mogło być niezależnie rozwijane i wykorzystywane w przyszłości w LZWP – mówi dr Jacek Lebiedź.
Porozumienie zostanie zawarte na czas nieokreślony, jednak przestawione wyżej formy współpracy dotyczą bieżącego roku akademickiego.