Wybitny estoński historyk wygłosi wykład na Politechnice Gdańskiej
Wybitny estoński historyk prof. Raimo Pullat z Uniwersytetu w Tallinie wygłosi wykład otwarty na Politechnice Gdańskiej. Wystąpienie pt. „Wybrane zagadnienia naukowych kontaktów estońsko-polskich" odbędzie się 12 stycznia 2016 r. o godz. 16.00 w Auli w Gmachu Głównym.
Po wykładzie odbędzie się prezentacja oraz sprzedaż monografii prof. Pullata zatytułowanej "Wrota do przyszłości. Rola Politechniki w Gdańsku w kształtowaniu estońskiej inteligencji technicznej w latach 1904–1939". Książka została wydana przez Wydawnictwo PG.
– W okresie międzywojennym na Politechnice Gdańskiej Estończycy byli czwartą co do liczebności grupą obcokrajowców. Na pierwszym planie byli oczywiście Niemcy i Ukraińcy. Pierwsza fala Estończyków przyjechała do Gdańska jesienią 1922 r. i do kryzysu w latach 1929-31 na Politechnice studiowało około 70 Estończyków. W latach trzydziestych ubiegłego wieku liczba ta spadła – opowiadał prof. Raimo Pullat, kiedy latem 2014 r. gościł na Politechnice Gdańskiej, poszukując materiałów do wydanej właśnie monografii.
Zainteresowania prof. Pullata koncentrują się głównie na demografii historycznej oraz historii politycznej. Szczególne miejsce zajmują stosunki polsko-estońskie, polsko-fińskie oraz estońsko-fińskie. Jesienią 2013 r. w Polsce odbyła się promocja książki pt. „Morze wódki”, którą prof. Pullat napisał wspólnie z synem Risto Pullatem. Publikacja poświęcona była m.in. przemytowi alkoholu z Estonii do Finlandii w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W Polsce ukazały się także dwie inne monografie: "Stosunki polsko-fińskie w okresie międzywojennym" (1998) oraz "Od Wersalu do Westerplatte. Stosunki estońsko-polskie w okresie międzywojennym" (2003).
Na spotkanie z prof. Pullatem zapraszają Rektor i Senat PG. Wykład odbędzie się w ramach cyklu "Politechnika Otwarta".