O pomiarach wiedzą wszystko. Konferencja metrologów na PG
O rozwoju nowoczesnych systemów i czujników pomiarowych oraz o nowych metodach oceny niepewności pomiarów dyskutować będą eksperci metrolodzy, podczas konferencji rozpoczynającej się 13 września na Politechnice Gdańskiej.
Oficjalne otwarcie spotkania zaplanowano na godz. 9.00 w Audytorium E1 na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki PG. Szczegóły znajdują się w programie.
Współczesna metrologia jako dziedzina interdyscyplinarna wykorzystywana jest w wielu dyscyplinach naukowych i we wszystkich gałęziach przemysłu i gospodarki. Zastosowanie metrologii jest niezbędne, np. w produkcji, sterowaniu, transporcie, ale również w ochronie zdrowia oraz środowiska.
– Rozwój metrologii związany jest m.in. z rozwojem czujników pomiarowych. Opracowywane są rozwiązania pozwalające na pomiar wielkości, które do tej pory trudno było zmierzyć, np. przy ocenie jakości nawierzchni lotniska – opowiada przewodniczący konferencji, dr hab. inż. Dariusz Świsulski, prof. nadzw. PG. – Czujniki mają coraz mniejsze rozmiary, przy jednoczesnym wprowadzaniu dodatkowych funkcji dotyczących np. przetwarzania sygnałów, czy możliwości współpracy czujników w samoorganizujących się sieciach. Duże nadzieje wiążemy też z rozwojem bio-czujników.
Coraz popularniejsze są systemy pomiarowe, m.in. bezprzewodowej transmisji danych. Wykorzystywane są już inteligentne liczniki energii elektrycznej, wchodzące w skład inteligentnych systemów pomiarowych (smart metering).
Cały czas rozwijane są metody matematyczne pozwalające na szacowanie dokładności pomiarów przez ocenę ich niepewności. Niepewność pomiaru wynika np. z niedoskonałości aparatury i zmysłów obserwatora.
Wrześniowa konferencja jest połączeniem dwóch zjazdów naukowych z wieloletnią tradycją: 46. Międzyuczelnianej Konferencji Metrologów i 19. Międzynarodowego Seminarium Metrologów.
Organizatorami tego spotkania są: Katedra Metrologii i Systemów Informacyjnych Politechniki Gdańskiej, Katedra Metrologii i Systemów Diagnostycznych Politechniki Rzeszowskiej, Katedra Technologii Informacyjno-Pomiarowych Narodowego Uniwersytetu Lwowska Politechnika na Ukrainie, a także KTH Royal Institute of Technology w Sztokholmie.
Obrady konferencji rozpoczną się na Politechnice Gdańskiej, ale kontynuowane będą na promie i w Sztokholmie. W trakcie dziewięciu sesji zaplanowano łącznie 64 prezentacje.
Konferencja została włączona do obchodów jubileuszu 110-lecia Politechniki Gdańskiej. W związku z tym zaplanowano również referaty dotyczące historii metrologii. To okazja, by przypomnieć profesora Stanisława Trzetrzewińskiego, który po podjęciu pracy na Politechnice Gdańskiej, jesienią 1945 roku, organizował od podstaw Katedrę Miernictwa Elektrycznego i Wysokich Napięć.
Podczas konferencji przewidziano czas na spotkanie z przedstawicielami przemysłu – producentami sprzętu i oprogramowania pomiarowego.
Strona internetowa konferencji
Konferencja odbyła się w ramach jubileuszu 110-lecia Politechniki Gdańskiej. *Sponsorzy jubileuszu PG: Bank Zachodni WBK Grupa Santander, Energa, EXCENTO Politechnika Gdańska.