Wykryją awarię zanim nastąpi. O diagnostyce materiałów i urządzeń technicznych
Przez dwa dni na Politechnice Gdańskiej obradować będą eksperci zajmujący się szeroko pojętą diagnostyką materiałową. Zapraszamy na V Konferencję naukowo-techniczną pod hasłem „Diagnostyka materiałów i urządzeń technicznych”. Spotkanie odbędzie się w dniach 26-27 czerwca. Zostało wpisane w program jubileuszu 110-lecia Politechniki Gdańskiej.
Uczeni zajmujący się badaniem stanu urządzeń technicznych potrafią wykryć zagrożenie awarią, np. pęknięcia i mikropęknięcia, zanim one nastąpią. Taka diagnostyka nazywana jest prewencyjną i należy do tzw. badań nieniszczących. Oznacza to, że stan urządzeń i konstrukcji oceniany jest w sposób bezinwazyjny, tzn. bez pobierania próbek do analizy laboratoryjnej. Dzięki tej metodzie można np. sprawdzić stan karoserii samochodu. Ocena „formy” materiałów i urządzeń technicznych jest oczywiście możliwa zarówno, gdy są one zupełnie nowe, jak i w trakcie eksploatacji.
– Nasza konferencja jest forum stymulującym współpracę i integrację działalności naukowej krajowych ośrodków akademickich i branżowych zajmujących się diagnostyką materiałów – podkreśla przewodniczący konferencji, prof. Bolesław Augustyniak z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG.
Spotkanie będzie okazją do prezentacji i dyskusji o problemach oraz oczekiwaniach przemysłu wobec ośrodków badawczych. Zakres tematyczny spotkania obejmuje bowiem szereg tematów istotnych dla bezpiecznej eksploatacji urządzeń: trwałość i niezawodność materiałów i urządzeń technicznych, zużycie eksploatacyjne, procesy degradacji i niszczenia materiałów, diagnostykę stanu materiałów stosowanych w energetyce, diagnostykę materiałową obiektów w gospodarce morskiej, badania nieniszczące w diagnostyce materiałowej, ocenę stanu naprężenia w elementach konstrukcji, a także diagnostykę komputerową.
Ciekawie zapowiadają się warsztaty, podczas których będzie można sprawdzić działanie nowoczesnej aparatury diagnostycznej.
Konferencję współorganizują trzy uczelnie: Politechnika Gdańska, Akademia Morska w Gdyni oraz Akademia Marynarki Wojennej. Patronat honorowy nad konferencją sprawują rektorzy tychże uczelni, a w komitecie naukowym zasiadają reprezentanci ośrodków badawczych z Polski północnej, centralnej i południowej.
W planie spotkania są zarówno referaty plenarne, sesje plakatowe, warsztaty połączone z prezentacjami urządzeń i metod diagnostycznych oraz wystąpienia promocyjno-reklamowe partnerów konferencji.
Uwaga! Uroczyste rozpoczęcie obrad zaplanowano na czwartek, na godz. 10.00. Szczegóły znajdują się w programie.