Debata o lepszym mieście
Jak planować miasta podlegające procesowi suburbanizacji? Jak ożywiać miasta europejskie, które stają się muzeami? Jak zmierzyć się z dynamicznym rozwojem miast azjatyckich? Jakie wyzwania stoją przed urbanistami w Afryce? Niepowtarzalną okazją do odpowiedzi na te pytania będzie debata z udziałem planistów z całego świata.
Debata pt. "Między globalnymi pytaniami a lokalnymi odpowiedziami: jak uczynić miasta dobrymi miejscami do mieszkania?" odbędzie się w niedzielę 8 czerwca 2014 r. w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku (Długi Targ 39/40) o godz. 11. Wezmą w niej udział urbaniści zrzeszeni w ISOCARP (Międzynarodowe Stowarzyszenie Planistów Miejskich i Regionalnych): Richard Stephens ze Stanów Zjednoczonych, Alexander Boakye Marful reprezentant Niemiec i Ghany, Markus Appenzeller z Holandii, Christian Horn z Francji oraz Oscar Bragos z Argentyny.
Debatę poprowadzą dr Sławomir Ledwoń z Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury PG oraz Hanna Obracht-Prondzyńska, absolwentka WA.
Goście przyjechali do Trójmiasta żeby wziąć udział w projekcie Mentor&Student Research Lab –Urban Transformations – 2014 realizowanym przez studenckie koło naukowe Laboratorium Ewolucji Miejskich z Politechniki Gdańskiej oraz ISOCARP we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej i Towarzystwem Urbanistów Polskich, oddział Gdańsk.
Pierwsze spotkanie warsztatowe odbędzie się w najbliższy weekend (7-8 czerwca), następne, już bez udziału mentorów będą miały miejsce w lipcu i wrześniu. Podczas warsztatów mentorzy –urbaniści i studenci szukać będą odpowiedzi na pytania, jak mądrze planować współczesne miasta, by lepiej się w nich żyło. Efekty projektu zostaną zaprezentowane w Gdyni podczas konferencji, na kilka dni przed 50. Kongresem ISOCARP, który obradować będzie w dniach 23-26 września 2014 r.
O tym, jak wygląda codzienna praca mentorów Urban Transformations –2014 i jakie dokładnie tematy przygotowali na warsztaty, będzie można się dowiedzieć podczas wykładu na PG. Odbędzie się on 7 czerwca w godz. 10-13 w Gmachu Głównym PG (sala 300) i jest otwarty dla wszystkich chętnych.
Więcej informacji o panelistach debaty i wykładzie otwartym