Politechnika i luksusowe jachty
Politechnika Gdańska i firma Sunreef Yachts, producent luksusowych jachtów, podpiszą porozumienie o współpracy. Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa PG będzie wspierać firmę technicznie. Sunreef Yachts zaprosi studentów na praktyki i przygotuje dla nich cykl wykładów.
Gdańska firma Sunreef Yachts to jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie firm produkujących ekskluzywne jachty i łodzie motorowe, projektowane i tworzone pod gusta bogatych klientów. Istniejąca od 2001 roku firma zwodowała już ponad 70 tego typu jednostek.
- Zależy nam na jak najszerszej współpracy z przedsiębiorcami. Uczymy przecież ludzi, którzy później zajmą się projektowaniem, czy też produkcją jachtów. Ważne żeby już na etapie studiów mieli kontakt z rzeczywistymi problemami technicznymi - mówi dr hab. inż. Janusz Kozak, dziekan WOiO PG. - Właściwie każda jednostka, która powstała w tej firmie jest inna i wymaga indywidualnych rozwiązań technicznych. Takie problemy projektowe to świetne pomysły na dyplomy dla naszych studentów. Dla nas to bardzo ważne, by zajmowali się zagadnieniami generowanymi przez życie.
- Sunreef Yachts od lat współpracuje z ośrodkami badawczymi na całym świecie. Bardzo cenimy poziom kształcenia, jaki reprezentuje Politechnika Gdańska, a kilku z naszych najlepszych specjalistów ukończyło Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa. Wiemy, jak ważny jest przepływ informacji oraz wymiana wiedzy pomiędzy ośrodkami akademickimi i przedsiębiorstwem, dlatego zamierzamy rozwijać współpracę i wspólnie działać na arenie lokalnej i międzynarodowej - powiedział podczas spotkania Francis Lapp, prezes Sunreef Yachts.
W ramach współpracy Sunreef Yachts będzie mogła liczyć na pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów projektowych także w oparciu o zaplecze laboratoryjne WOiO. W dłuższej perspektywie czasu WOiO w powiązaniu z nowym partnerem wystąpi o duży grant badawczo-rozwojowy z funduszy wdrożeniowych, do którego uczelnia potrzebuje partnerów z przemysłu.
Studentom WOiO stocznia Sunreef Yachts oferować będzie cztero- i sześciotygodniowe praktyki wakacyjne, a jej pracownicy przygotują cykl wykładów dla kadry naukowej i studentów.
- Wykłady przygotowane przez praktyków z przemysłu są dla nas bardzo ważne. Goście opowiadają o swoich bieżących doświadczeniach technicznych. Są to najświeższe informacje, nie opisane jeszcze w żadnej literaturze - tłumaczy dziekan Kozak.
Porozumienie podpisali 17 kwietnia Francis Lapp, prezes i założyciel SY oraz prof. Henryk Krawczyk, rektor PG.