Aktywne i zdrowe starzenie się społeczeństwa. Konferencja podsumowująca projekt DOMESTIC
SleAP – urządzenie do monitorowania bezdechu sennego, elektroniczna dmuchawka wspomagająca terapię mowy, mobilny monitor pracy serca czy też specjalna narzuta na fotel, która czuwa nad stanem pacjenta – to tylko niektóre spośród produktów opracowanych w ramach projektu DOMESTIC – domowy asystent osób starszych i chorych. Wszystkie urządzenia będzie można obejrzeć i przetestować podczas konferencji pod hasłem "Rozwiązania w zakresie wspomagania aktywnego i zdrowego starzenia się społeczeństwa".
Spotkanie odbędzie się 28 lutego o godz. 10.00 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Plac Zdrojowy 2. Wstęp wolny.
Konferencja podsumowuje projekt DOMESTIC realizowany w Katedrze Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. To bardzo ważny projekt, bowiem szacuje się, iż za niespełna czterdzieści lat co drugi mieszkaniec Ziemi będzie liczył 65 lat.
– Platforma DOMESTIC składa się z systemu centralnego oraz podsystemów sprzętowo-programowych dla dedykowanych grup docelowych. Przykładowymi odbiorcami mogą być osoby z problemami kardiologicznymi, osoby zagrożone udarem, osoby cierpiące na bezdech senny, osoby dotknięte astmą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, osoby z objawami demencji starczej – wylicza dr inż. Mariusz Kaczmarek, współtwórca asystenta.
Domowy asystent osób starszych i chorych to efektywny system opieki, który obejmuje m.in. terapię mowy, rozpoznawanie kolorów oraz zdarzenia wokół osoby starszej lub chorej. W ramach projektu powstało aż 9 przyjaznych i bardzo praktycznych urządzeń. Jednym z nich jest specjalistyczna narzuta na fotel lub krzesło, która rejestruje pomiar EKG i inne aktywności osoby siedzącej na macie. Informacje trafiają do opiekuna, lekarza albo rodziny np. za pomocą smsa, maila lub specjalnej aplikacji.
W ten sam sposób o niebezpieczeństwie informuje e-wanna (zwana bezpieczną wanną) wyposażona w interfejsy radiowe czy też i-waga, która wygląda jak zwyczajna waga łazienkowa. W rzeczywistości jest ona specjalistycznym urządzeniem wspomagającym proces nadzorowania osób z problemami krążeniowymi. Waga jest rozbudowana o układy mierzące masę ciała i jego kompozycję tzn. ilość tkanki tłuszczowej, ilość wody, etc. I-waga mierzy także elektryczną czynność serca oraz poziom saturacji krwi tlenem – SaO2.
Z kolei SleAp pomoże zdiagnozować epizody nocnego bezdechu sennego, który może być przyczyną poważnych dolegliwości zdrowotnych. Na podstawie zapisu EKG oraz sygnału akustycznego SleAp wyliczy jak długo i jak często pacjent dusił się podczas snu.
W ramach DOMESTIC powstały także: domowe alerty, czyli sieć sensorowa monitorująca zdarzenia domowe, np. wyciek wody czy też pilot o funkcjach diagnostyczno-medycznych. Warto przywołać także platformę Demencja, która wspomaga trening umysłowy osób starszych.
Dane z wszystkich urządzeń są gromadzone w systemie, który pozwala na analizę w długim okresie czasu, a tym samym określa czy stan osoby starszej poprawia się czy pogarsza.
Dofinansowanie w wysokości 3 mln. 700 tys. złotych (w tym 3 mln 200 tys. ze środków Unii Europejskiej, Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka) pozwoliło na przygotowanie prototypów. Obecnie trwają przygotowania do wdrożenia rozwiązań.
Patronat nad konferencją objęli: prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz rektor PG, prof. Henryk Krawczyk. W trakcie spotkania prof. Jerzy Wtorek, kierownik projektu DOMESTIC, scharakteryzuje poszczególne elementy systemu, zaś dr inż. Jacek Rumiński opowie o wspomaganiu osób starszych w domu. Z kolei dr inż. Adam Bujnowski przygotuje demonstrację efektów prac w projekcie. Dr inż. Mariusz Kaczmarek wyliczy wnioski z realizacji projektu.
Oprócz naukowców z PG, w konferencji uczestniczyć będzie m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Paweł Orłowski, który wygłosi referat pt. „Możliwości inicjatyw na rzecz seniorów w oparciu o środki UE w perspektywie 2014-2020”. Ciekawie zapowiada się także wystąpienie „Starość jako problem społeczny” dr. Macieja Dębskiego z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Współorganizatorem konferencji jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie. Szczegółowy opis konferencji wraz z programem znajduje się tutaj.