Biocybernetyka i inżynieria biomedyczna. Konferencja na Wydziale ETI
XVIII Krajowa Konferencja "Biocybernetyka i inżynieria biomedyczna" rozpoczyna się we czwartek, 10 października 2013 na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej i potrwa do soboty. To największa cykliczna, krajowa konferencja w tej dziedzinie.
Program konferencji obejmuje zagadnienia z zakresu analiz interdyscyplinarnych na pograniczu nauk technicznych, medycznych i biologicznych. Badania tego typu prowadzone są w celu udoskonalania produkcji i obsługi sprzętu medycznego, urządzeń diagnostycznych, oprzyrządowania obrazującego, wyposażenia laboratoryjnego, lekarstw oraz innego rodzaju środków służących terapii.
Nad poziomem naukowym konferencji sprawuje pieczę Komitet Naukowy, w skład którego weszło ponad sześćdziesięciu profesorów będących autorytetami w dziedzinie biocybernetyki i inżynierii biomedycznej nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na świecie.
KKBiIB odbywa się w Gdańsku po raz czwarty i organizowana jest przez zespół Katedry Inżynierii Biomedycznej. W tegorocznym programie konferencji, oprócz niezwykle ciekawych referatów naukowych, przewidziano szereg atrakcyjnych sesji specjalnych. Po pierwsze, dokonamy podsumowania i przeglądu problemów związanych z nauczaniem na kierunku inżynieria biomedyczna. Ta interesująca sesja specjalna została przygotowana przez prof. Tadeusza Pałko z Politechniki Warszawskiej.
Bardzo ważna tematyka dotycząca komercjalizacji wyników badań naukowych zostanie podjęta w czasie specjalnej sesji „Nauka dla przemysłu” przygotowanej przez dr. hab. inż. Adama Gacka, dyrektora Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu.
Niezwykle ciekawie zapowiada się również panel dyskusyjny „Pomiędzy przemysłem a nauką”, w którym wezmą udział przedstawiciele przemysłu. Spojrzenie od strony reprezentantów przedsiębiorców może być niezwykle ważne w rozwoju przyszłej współpracy. Tematyka dyskusji związana będzie z przygotowaniem absolwentów studiów wyższych do pracy, transferu technologii oraz możliwości współdziałania przemysłu i nauki w realizacji wspólnych projektów.
UWAGA! Pomyśleliśmy również o szerokim gronie odbiorców. Drugiego dnia konferencji odbędzie się sesja popularno-naukowa, zatytułowana: „Obraz w służbie człowieka”. W trakcie sesji przewidziano 6 prezentacji w zakresie różnych zastosowań obrazowania, m.in. w robotach chirurgicznych, w obrazowaniu mózgu, w zakresie bezpieczeństwa człowieka, itp. Swoje uczestnictwo w sesji zarezerwowało już wielu licealistów.