Sławna hinduska tancerka wystąpi na PG
Padmashri Geeta Chandran, sławna tancerka i choreografka, znawczyni klasycznego tańca hinduskiego, fascynująca artystka, odwiedzi Politechnikę Gdańską w piątek, 24 maja podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki. O godzinie 13.15 w Kwadratowej będziemy mogli obejrzeć poruszające przedstawienie klasycznego tańca indyjskiego Satyam Shivam Sundaram – „Poszukiwanie wieczności”. Zaprasza Centrum Języków Obcych PG. Wstęp wolny.
Geeta Chandran jest dyrektorem Artystycznym Natya Vriksha Dance Company. Ze swoimi przedstawieniami zwiedziła praktycznie cały świat, tańczyła na wielu prestiżowych festiwalach. W 2007 roku wystąpiła podczas World Hindi Conference w Nowym Jorku, a następnie reprezentowała Indie na obchodach Indie-60 w Lincoln Centre w Nowym Jorku. Była również zaproszona na tournee w Wielkiej Brytanii w ramach obchodów 60-lecia istnienia Republiki Indii.
Nazwisko Geeta jest łączone z kilkoma organizacjami pozarządowymi i charytatywnymi gromadzącymi fundusze na szlachetne cele, w tym pokojowe czy związane z ochroną środowiska. Artystka jest znana z zaangażowania w działania filantropijne. Występowała niezliczoną ilość razy, aby zebrać środki finansowe na ważne cele społeczne. Szczególnie identyfikuje się ze sprawami związanymi z nierównością płci oraz ubóstwem. Geeta jest autorką książki So many journeys (Tak wiele podróży), która jest zbiorem bardzo osobistych tekstów, w których opowiada o swoich związkach z Bharatanatyam. W uznaniu dla jej wielkich i różnych zasług dla Bharatanatyam, Geeta otrzymała od Prezydenta Indii w 2007 roku prestiżową nagrodę państwową – Padma Shri.
Geeta Chandran, tancerka stylu Bharatanatyam, w swoim przedstawieniu „Poszukiwanie wieczności” przywoła powszechne i hinduskie wartości takie jak Prawda, Wieczność, Piękno, Mit i Duchowość. Użyje metafory tańca jako sposobu na przekazanie kluczowych wartości artystycznych i estetycznych obecnych w klasycznej hinduskiej tradycji filozoficznej. W „Poszukiwaniu wieczności” taniec Krishny pokazany jest jako taniec Życia, taniec Shivy jako taniec Zmiany, a taniec Devi jako taniec Działania.
Bharatanatyam, pochodzący z Indii południowych antyczny styl klasycznego tańca hinduskiego, istnieje od około 3 000 lat i utożsamiany jest z kulturą Tamilów. Początkowo tańczony przez kapłanki-tancerki dewadasi, został zreformowany w wieku XX. Jego nazwa opiera się na trzech sylabach "Bharata" – bhawa (uczucie), raga (melodia) i tala (muzyka).
Geeta Chandran rozpoczęła naukę Bharatanatyam już w wieku 5 lat pod kierunkiem Smt. Swarna Saraswathy, kolejne wtajemniczenia zdobywając pod opieką całej plejady wybitnych guru tańca. Jako wszechstronna artystka cieszy się sławą nie tylko dzięki swojemu głębokiemu oraz złożonemu pojmowaniu sztuki Bharatanatyam, ale również dzięki muzyce karnatackiej – ma wykształcenie muzyczne i jest uznaną wokalistką. Znana z pracy w telewizji, nagrań video i filmowych, działalności dziennikarskiej, teatralnej i choreograficznej. Ma wielu uczniów, stworzyła holistyczny styl nauczania tańca klasycznego.
Geeta nieustająco dąży, aby tworzyć nowe obszary dla współczesnego tańca klasycznego. Nieustająco podejmuje wysiłki, aby poszerzać granice sztuki klasycznej i docierać do nowej, zwłaszcza młodej publiczności. Wierzy w to, że taniec musi łączyć się z życiem oraz, że artyści powinni wykorzystywać swoją wyjątkową pozycję w społeczeństwie, aby zmieniać sposób, w jaki żyjemy i samo życie.
Centrum Języków Obcych PG od dwóch lat prowadzi kursy języka hindi sponsorowane przez Ambasadę Republiki Indii w Warszawie. Występ Geety Chandran na naszej uczelni zawdzięczamy uprzejmości Pani Ambasador Republiki Indii w Warszawie, Smt. Monice Kapil Mohta, która 24 maja odwiedzi Politechnikę Gdańską i będzie obecna podczas pokazu.