Konferencję organizują wespół: Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, Instytut Filozofii Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytut Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
I. Metodologia nauk społecznych ze szczególnym uwzględnieniem ekonomii: Filozoficzne i metodologiczne aspekty teorii ekonomicznych; Czym jest wartość w ekonomii? Czy ekonomia to nauka empiryczna? Granice weryfikowalności hipotez i twierdzeń ekonomicznych; Problem stosowalności modeli ekonometrycznych w ekonomii; Status teoretyczny modeli makroekonomicznych; Czy ekonomia to „twarda” nauka?; Jak odróżnić „dobrą” teorię ekonomiczną od „złej”? Antropologia ekonomiczna.
II. Metodologia nauk o kulturze: Filozoficzne podstawy nauk o kulturze; Problem definicji i autonomii „nauk o kulturze”; Problem demarkacji nauk humanistycznych (Geisteswissenschaften) i nauk przyrodniczych (Naturwissenschaften); Klasyczne koncepcje nauk o kulturze.
III. Heinrich Rickert jako filozof i jako metodolog: Istota nauk o kulturze wg Rickerta; Specyfika neokantowskiego podejścia do kultury; Heinrich Rickert w perspektywie historycznej (kontekście polemicznym); Aktualność filozofii Heinricha Rickerta.
IV. Problem wzajemnego stosunku refleksji filozoficznej do nauk szczegółowych: filozoficzne i etyczne podstawy tych nauk; rola filozofii i etyki w naukach społecznych, ekonomicznych czy biznesowych; filozoficzne, socjologiczne i etyczne aspekty rozwoju technologicznego.
150 rocznica urodzin Heinricha Rickerta
25 maja 2013 roku obchodzić będziemy 150 rocznicę urodzin Heinricha Rickerta (1863-1936), gdańszczanina, wielkiego niemieckiego filozofa.
Politechnika Gdańska ma liczne powody, by tego właśnie myśliciela uhonorować. Jego więzi z przedwojennym Gdańskiem i ówczesną Politechniką były bliskie, przede wszystkim za sprawą ojca, Heinricha Rickerta seniora. Ojciec, urodzony w 1833 roku w Pucku, był redaktorem naczelnym gazety codziennej o zabarwieniu liberalnym "Danziger Zeitung". Pracował w niej przez wiele lat łącząc pracę zawodową z działalnością polityczną. To jemu przede wszystkim zawdzięczamy powstanie politechniki w Gdańsku. W 1897 roku jako wpływowy wydawca, Heinrich Rickert zaproponował powołanie w Gdańsku wyższej szkoły technicznej. Ostatecznie cesarz Wilhelm II podjął decyzję o jej powołaniu w 1899 roku.
Postać H. Rickerta, świetnego filozofa w tak niezwykły sposób związanego z naszą Alma Mater, to nić wiążąca od zawsze nauki społeczne z naukami technicznymi na Politechnice w Gdańsku i Politechnice Gdańskiej – stąd pomysł zorganizowania konferencji naukowej.
Podwójny jubileusz – 150 rocznica urodzin Heinricha Rickerta, prekursora refleksji metodologicznej, oraz 20 rocznica utworzenia Wydziału Zarządzania i Ekonomii – wydziału kultywującego wiedzę o zjawiskach społeczno-ekonomicznych – stwarza znakomitą okazję do zastanowienia się nad podstawami nauk społecznych, nauk o kulturze i ich wzajemnymi relacjami. Pytanie dotyczące swoistości przedmiotu badanego w ich ramach, kwestia filozoficznego umocowania obu nauk oraz specyfiki stosowanych przez nie metod i procedur badawczych zakreśla ramową problematykę konferencji naukowej zaplanowanej 15-17 maja.