2 października. Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej
Zupełnie nowy etap w swoim życiu – studia na Politechnice Gdańskiej rozpocznie w październiku ponad 6 tys. młodych ludzi. Uroczyste Gaudeamus Igitur zabrzmi we wtorek, 2 października o godz. 11.15. Do Auli w Gmachu Głównym zapraszamy pracowników, studentów, absolwentów i przyjaciół naszej uczelni. Wykład inauguracyjny wygłosi Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk.
Tuż przed inauguracją o godz. 9.00 przedstawiciele władz uczelni złożą wiązanki pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.
Tego dnia w godz. 11.00 – 14.00 na Politechnice obowiązują godziny rektorskie, aby cała brać studencka mogła uczestniczyć w tej wyjątkowej ceremonii.
Na inaugurację centralną zaproszono 18 studentów I roku – po dwie osoby z każdego wydziału – którzy z najlepszymi wynikami dostali się na studia. Studenci obecni na uroczystości stanowią więc garstkę spośród rzeszy, która rozpocznie w tym roku akademickim naukę na Politechnice Gdańskiej: 5 488 osób na studiach stacjonarnych oraz 542 osoby na studiach niestacjonarnych I stopnia. Łącznie na Politechnice – pod opieką 1 200 nauczycieli akademickich – studiuje ponad 25 tys. osób.
Najważniejszą częścią uroczystości jest immatrykulacja, której dokona prof. Henryk Krawczyk, rektor PG. – Wstępując do wspólnoty akademickiej Politechniki Gdańskiej, ślubuję uroczyście: zdobywać wytrwale wiedzę i umiejętności oraz kształcić umysł i charakter do twórczej i odpowiedzialnej pracy zawodowej, przestrzegać regulaminu studiów, zasad współżycia i tradycji akademickiej, postępować godnie i uczciwie oraz mieć na względzie dobre imię Politechniki Gdańskiej – studenci złożą ślubowanie, a rektor dokona aktu immatrykulacji, dotykając berłem lewego ramienia immatrykulowanego i wypowiadając słowa: Przyjmuję Cię w poczet studentów Politechniki Gdańskiej.
Podczas inauguracji pracownicy naukowi PG otrzymają Medale Komisji Edukacji Narodowej.
- 26 września – inauguracja na WILiŚ
Na PG odbywają się także inauguracje wydziałowe. Jako pierwszy, bo już 26 września, rok akademicki rozpocznie Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska. Wykład inauguracyjny pt. Uczenie się a rozwiązywanie problemów w inżynierii wygłosi na WILiŚ prof. David Stensel z University of Washington, USA.
- 1 października – msza akademicka
Msza święta inaugurująca rok akademicki 2011/2012 zostanie odprawiona 1 października o godz. 8.00 w Katedrze Oliwskiej. Zapraszamy studentów i nauczycieli.
Inauguracje wydziałowe
1. Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska, 26 września 2012, godz. 11.15, Aula w Gmachu Głównym
*wykład inauguracyjny pt. Uczenie się a rozwiązywanie problemów w inżynierii wygłosi prof. David Stensel z University of Washington, USA.
2. Wydział Chemiczny, 28 września 2012, godz. 10.00 Audytorium Novum
*wykład inauguracyjny pt. Doping na letnich igrzyskach olimpijskich, dr n. farm. Andrzej Pokrywka, Dyrektor Instytutu Sportu w Warszawie
3. Wydział Zarządzania i Ekonomii, 28 września 2012, godz. 14.00 Aula
*wykład inauguracyjny wygłosi Marcin Herra, Preses Zarządu Spółki PL 2012.
4. Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, 28 września, godz. 10.00, Audytorium ETI
*wykład inauguracyjny pt. Elektronika nasobna, dr hab. inż. Piotr Jasiński, WETI.
5. Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa, 29 września 2012, godz.9.30 Aula w Gmachu Głównym
*wykład inauguracyjny wygłosi Jan Jankowski, Prezes Polskiego Rejestru Statków
6. Wydział Architektury, 3 października 2012, godz. 10.00, Aula w Gmachu Głównym
*wykład inauguracyjny pt. Portfolio absolwenta Wydziału Architektury: między odrabianiem lekcji a twórczością, prof. dr hab. inż. arch. Sławomir Gzell, Politechnika Warszawska.
7. Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, 1 października 2012, godz. 10.15. Audytorium Novum
* wykład inauguracyjny pt. Krótka historia nadprzewodnictwa, czyli o niespełnionych marzeniach i nadziei na przyszłość, dr hab. inż. Tomasz Klimczuk, WFTiMS
8. Wydział Elektrotechniki i Automatyki, 3 października 2012, godz. 9.30. Audytorium Novum
* wykład inauguracyjny pt. Wytwarzanie energii elektrycznej w Polsce, dr hab. inż. Paweł Bućko, WEiA.
9. Wydział Mechaniczny, 4 października 2012, godz. 10.00. Audytorium Novum
* wykład inauguracyjny pt. Metody inspirowane naturą w technice, dr inż. Krzysztof Tesch, WMech.