Dolina Królewska nową Doliną Krzemową?
No może nie Krzemową, ale Doliną Energoinnowacji jak najbardziej. Nie dość, że już powstaje tam supernowoczesne i unikalne Laboratorium LINTE^2, to jeszcze w niespokojnych umysłach pracowników Wydziału Elektrotechniki i Automatyki (WEiA) dojrzewają kolejne koncepcje rozwoju Wydziału i Uczelni jako zagłębia innowacyjnych technologii elektroenergetycznych. Chodzi o Pomorskie Centrum Energetyki Jądrowej (PCEJ), które byłoby zlokalizowane obok istniejącego budynku WEiA przy ul. Sobieskiego 7, w bezpośrednim sąsiedztwie budowanego obecnie budynku LINTE^2.
Już w najbliższą środę o godz. 12 na Politechnice Gdańskiej odbędzie się uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego budynku LINTE^2 (czyli Laboratorium Innowacyjnych Technologii Elektroenergetycznych i Integracji Odnawialnych Źródeł Energii). Miejsce uroczystości – sąsiedztwo placu budowy przy ul. Sobieskiego 5. Dojazd od ul. Traugutta, gdzie znajduje się politechniczny parking. Oficjalna część uroczystości potrwa ok. 45 minut. Po imprezie na placu budowy będzie kilkanaście minut na briefing prasowy.
Ukończenie prac budowlanych przy wznoszonym budynku jest planowane na koniec września bieżącego roku. – Podczas gdy na naszych oczach w znakomitym tempie powstaje budynek laboratorium LINTE^2, zespół projektowy realizuje już kolejną fazę tego ambitnego przedsięwzięcia – mówi dr hab. inż. Dariusz Karkosiński, koordynator technologiczny projektu. – W trakcie wielorundowej serii spotkań prowadzone są intensywne rozmowy z potencjalnymi wykonawcami instalacji badawczej laboratorium, zakwalifikowanymi do procedury tzw. dialogu konkurencyjnego.
Dialog konkurencyjny to bardzo trudna i wymagająca procedura udzielania zamówienia publicznego, ale jednocześnie gwarantująca, że przyszła infrastruktura naukowa będzie oparta na najlepszych rozwiązaniach dostępnych na rynku bądź opracowanych specjalnie dla potrzeb projektu.
– Myślami wybiegamy już także ku prowadzeniu badań i eksperymentów z wykorzystaniem tej infrastruktury – dodaje dr inż. Andrzej Augusiak, koordynator ogólny projektu. – Chcemy stworzyć sytuację, w której uruchomienie laboratorium LINTE^2 będzie oznaczać nie tylko jego gotowość techniczną, ale także gotowość zespołów badawczych do podjęcia prac naukowo-wdrożeniowych nad najbardziej palącymi problemami współczesnych systemów elektroenergetycznych. Odnotowujemy żywe zainteresowanie otoczenia gospodarczego naszym zagłębiem badawczym i to nas bardzo dopinguje. O przyszłej współpracy rozmawiamy m.in. ze spółką ENERGA Innowacje.
Znaczenie LINTE^2 uzyska dodatkowy, niezwykle istotny wymiar, jeśli uda się wdrożyć drugi filar Doliny Energoinnowacji, czyli centrum PCEJ. – Jednym z najbardziej istotnych elementów wyposażenia planowanego centrum byłby zaawansowany klastrowy symulator jądrowych bloków wytwórczych. Korzystając z odpowiednich technologii komunikacyjnych można będzie realizować metodologię badawczą znaną jako hardware-in-the-loop simulation, która w naszym przypadku oznaczałaby połączenie wspomnianego symulatora z rzeczywistym sprzętem laboratorium LINTE^2, rzeczywistym sprzętem i oprogramowaniem pętli sterowania blokiem oraz interfejsem łączącym blok jądrowy z zespołem operatorskim centrum PCEJ – tłumaczy prof. Janusz Nieznański, kierownik projektu LINTE^2. – Ten sprzęt umożliwi emulację współpracy jądrowych bloków wytwórczych z systemem elektroenergetycznym.
Działając w obrębie uczelni akademickiej i nawiązując do dorobku i doświadczeń WEiA z okresu budowy Elektrowni Jądrowej „Żarnowiec”, centrum PCEJ będzie wdrażało zasadę synergicznego powiązania badań i kształcenia. – Obszar badań i kształcenia skupiony będzie w najbliższych latach na takich zagadnieniach, jak analiza kierunków rozwoju polskiej energetyki jądrowej, problemy budowy, funkcjonowania i eksploatacji elektrowni jądrowych, rozwój innowacyjnych rozwiązań modernizacyjnych w kontekście elektroenergetyki jako całości.” – podkreśla dr hab. inż. Kazimierz Duzinkiewicz, jeden z autorów koncepcji centrum PCEJ. – Duży nacisk położymy na prowadzenie badań proinnowacyjnych, służących zwiększaniu udziału polskiej myśli naukowej i krajowego przemysłu w rozwiązaniach stosowanych w polskich elektrowniach jądrowych – dodaje prof. Andrzej Reński, ekspert ds. energetyki jądrowej i współautor koncepcji centrum PCEJ.
Udział w uroczystości zapowiedziała minister Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej. Organizatorzy uznali, że spotkanie będzie doskonałą okazją do promowania idei centrum PCEJ i Doliny Energoinnowacji. – Mamy nadzieję, że uda nam się zarazić panią minister naszym entuzjazmem – mówi prof. Janusz Nieznański, spiritus movens całego przedsięwzięcia.
Podstawowe informacje o projekcie
Laboratorium LINTE^2 o planowanej powierzchni użytkowej ok. 2000 m2 zostanie zlokalizowane w specjalnie zaprojektowanym i zbudowanym do tego celu budynku Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej u wylotu Królewskiej Doliny w Gdańsku.
Budowa laboratorium to dwa ważne zadania inwestycyjne: budowa budynku i wykonanie instalacji badawczej. Prace budowlane, prowadzone przez firmę MARBUD Ryszard Marcinkiewicz z Gdyni, będą kosztowały blisko 10 mln zł i są obecnie na półmetku. Ukończenie budynku planowane jest na wrzesień 2012 roku. Wtedy też rozpocznie się faza wyposażania budynku w instalację badawczą, której dostarczenie i uruchomienie powinno zostać sfinalizowane na przełomie 2013/2014.
Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Koszty realizacji przedsięwzięcia wynoszą ok. 44 mln zł, z czego 85% pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostałe 15% ze środków budżetu państwa przeznaczonych na naukę.
Innowacyjne przesłanie w przyszłość
Tradycja nakazuje zamurować razem z aktem erekcyjnym kilka drobnych przedmiotów, takich jak wydanie miejscowej gazety z dnia uroczystości, zdjęcia uczestników przedsięwzięcia, monety itp. W przyszłości, po odnalezieniu aktu podczas przebudowy lub rozbiórki budynku, jego znalazcy mogą zapoznać się z historycznymi informacjami z okresu budowy.
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej ten swoisty komunikat w przyszłość chcą wysłać we właściwy im, innowacyjny sposób. Aktowi erekcyjnemu Laboratorium LINTE^2 będzie towarzyszyła miniaturowa karta pamięci, na której zostaną nagrane cyfrowe zdjęcia i dokumenty dotyczące projektu, pliki z aktualnymi wydaniami internetowych gazet i innymi informacjami związanymi z dniem dzisiejszym Politechniki Gdańskiej oraz Wydziału Elektrotechniki i Automatyki.
Dzięki uprzejmości firmy CSI z Krakowa, która udostępniła niezbędny sprzęt, informacje te będą zapisane na unikalnej karcie pamięci SD WORM, produkcji znanej firmy SanDisk z Doliny Krzemowej w Kalifornii. Karta, specjalnie sprowadzona do Gdańska z USA, umożliwia jednokrotny zapis danych, których deklarowana trwałość wynosi 100 lat!
Królewska Dolina w Gdańsku
Dolina położona między Wrzeszczem a Suchaninem wzdłuż dzisiejszej ulicy Sobieskiego. Jej nazwa nawiązuje do pobytu w dolinie króla Jana III Sobieskiego, który w 1677 r. gościł w Zielonym Dworze – letniej rezydencji gdańskiego rajcy i patrycjusza Zachariasza Zappio. Po raz drugi dolina zasłużyła na miano „królewskiej” w 1717 r., kiedy to w dworze rodziny Zappio gościł król Polski i Saksonii, August II Mocny.
Dolina Królewska zasłynęła ukształtowanym na początku XVIII wieku parkiem, w którym zgodnie z duchem epoki urządzono stawy, romantyczne świątynie, roślinne labirynty, a nawet piramidę. Resztki tego założenia parkowego można odnaleźć w sąsiedztwie budynku dydaktycznego Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej przy ul. Sobieskiego 7.