Profesor z Doliny Krzemowej na Politechnice Gdańskiej
Niezwykły człowiek – uczony, utalentowany menedżer i sprawny dyplomata w jednym – prof. Piotr Moncarz ze Stanford University odwiedzi Politechnikę Gdańską 25 stycznia 2012. Naukowo zajmuje się inżynierią budowli i infrastruktury narażonych na trzęsienia ziemi i ruchy tektoniczne, systemami kontroli ryzyka katastrof, tematyką energii odnawialnych i czystych energii.
Dziennikarzy zapraszamy na spotkanie z Profesorem w środę o godz. 12.00do salki kolegialnej, mieszczącej się we wnęce na lewo od Sali Senatu.
Kontakt w sprawach organizacyjnych – Joanna Pniewska – tel. 608 550 804.
Prof. Moncarz jest współzałożycielem Polsko-Amerykańskiej Rady Współpracy (US-Polish Trade Council, USPTC). Jest również członkiem zarządu San Francisco Global Trade Council.
Od lat pełni stanowisko wiceprezesa korporacji Exponent – wiodącej firmy międzynarodowej w dziedzinie katastrof, ich zapobieganiu i rozwiązywaniu problemów naukowo-technicznych o krytycznym znaczeniu dla klienta. Exponent zatrudnia naukowców i inżynierów z 90 różnych dyscyplin, w sumie 900 pracowników rozrzuconych po ponad 20 oddziałach w 5 krajach. Zarząd korporacji działa w Dolinie Krzemowej.
Na Politechnikę Gdańską prof. Moncarz przyjeżdża jako współojciec sukcesu programu Top 500 Innovators, w którym uczestniczą najlepsi spośród młodych polskich naukowców i pracowników biur transferu technologii.
Do 10 lutego 2012 trwa nabór do II edycji programu finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na dwumiesięczne staże na najlepszych uczelniach USA szansę ma w tym roku 120 polskich laureatów konkursu. Wyjazdy będą organizowane w trzech grupach po 40 osób w dwóch terminach: kwiecień – czerwiec 2012 lub październik – grudzień 2012. Do 2015 ze staży zagranicznych skorzysta łącznie 500 osób, stąd nazwa programu.
Szkolenia w Stanford obejmują trzy szeroko rozumiane obszary tematyczne: współpraca nauki z gospodarką, zarządzanie badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników badań. Program stażu zawiera również elementy kształtowania osobistej i zespołowej postawy przedsiębiorczości.
Warto dodać, że Uniwersytet Stanford zajmuje trzecią lokatę w szanghajskim rankingu najlepszych uczelni świata. To tam zrodził się sukces komercjalizacyjny gigantów takich jak Google czy Hevlett-Packard. Zrozumiałe jest więc zainteresowanie polskiej nauki doświadczeniami kolegów ze Stanford.
Wystąpienie prof. Piotra Moncarza na temat Programu Top 500 Innovators będzie dedykowane szczególnie młodym uczonym. 25 stycznia bowiem na naszej uczelni odbędzie się ważna uroczystość w życiu akademickim – wręczenie promocji doktorskich.
Uroczystość wręczenia promocji akademickich rozpocznie się o godz. 13. Początek prezentacji gościa specjalnego zaplanowano na godz. 14.30. Potrwa ona mniej więcej pół godziny. Od godz. 12.00 przewidujemy czas poświęcony dziennikarzom, a o godz. 15.00 w Sali Senatu rozpocznie się spotkanie profesora z pracownikami uczelni szczególnie zainteresowanymi wyjazdem.
Na koniec warto dodać, co o profesorze mówią jego współpracownicy: fantastyczny człowiek z doskonałym poczuciem humoru, zawsze uśmiechnięty i życzliwy, chętnie dzielący się wiedzą i kontaktami, od lat uparcie „robiący coś dla Polski”. Pewnie dlatego należy do grona tych, którzy wszystkich znają i przez wszystkich są rozpoznawani zarówno w Dolinie Krzemowej, jak i w Polsce.