Światowy Dzień IPv6 w Gdańsku
Na konferencję poświęconą nowej wersji protokołu komunikacyjnego IPv6 zapraszamy na Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Seminarium odbędzie się w środę, 8 czerwca. Początek wykładów o godz. 10.
Termin spotkania nie został wybrany przypadkowo: 8 czerwca 2011 został ogłoszony Światowym Dniem IPv6. Tego dnia wiele organizacji na świecie, np. Google czy Facebook udostępni swoje zasoby za pomocą protokołu IPv6. Będzie to pierwszy, organizowany na tak wielką skalę, test nowych rozwiązań sieciowych.
Co by było, gdyby skończyły się adresy IP i kolejni użytkownicy nie mogliby podłączyć się do sieci Internet? Co się stanie z Internetem, jeżeli kolejne miliardy urządzeń zostaną do niego podłączone lodówki, komórki, kamery, a przecież zostaną podłączone?
* Powszechnie stosowany obecnie protokół IPv4 ma pojemność około 4 miliardów adresów. W latach 70., gdy powstawał protokół IP, wydawało się to wystarczające – wtedy nikt nie przewidywał takiej popularności komputerów i Internetu.
Na początku lat dziewięćdziesiątych było jednak już jasne, że pula adresów IP wkrótce ulegnie wyczerpaniu, więc w 1992 rozpoczęto prace nad stworzeniem IPNG - protokołu internetowego nowej generacji, co doprowadziło po kilku latach do pełnej definicji nowego protokołu IPv6. Miał on nie tylko rozszerzyć zakres adresów do niewiarygodnej liczby 10 do 42, ale zapewnić również lepsze mechanizmy zwiększające bezpieczeństwo, niezawodność i wydajność pracy sieci.
O problemach i udanych wdrożeniach IPv6 będą mówili goście seminarium. Gościć będą przedstawiciele instytucji projektujących i organizujących prace Internetu: przedstawiciel IANA (organizacji zajmującej się definicją standardów w szeroko pojętym Internecie) i ISC, pracownicy miejskich sieci komputerowych MAN, placówek naukowych i badawczych, operatorzy i użytkownicy. Na sali obecny będzie Tomasz Mrugalski, autor RFC, czyli standardu internetowego, zapewne jedyny Polak, który tego dokonał; regularnie zapraszany na spotkania IANA.
Poniżej streszczenie tematów. Program do pobrania tutaj http://kti.net.pl/ .
K. Nowicki: Problemy wdrażania IPv6
Czynniki sprzyjające wdrożeniu IPv6 – zalety techniczne i uwarunkowania obiektywne. Tezy malkontentów – IPv6 to tylko modyfikacja IPv4 … . Prawdziwe i nieprawdziwe tezy (nie)sprzyjające wdrażaniu IPv6. Postrzeganie IPv6 przez użytkowników, operatorów sieci, dostawców usług i treści, dostawców urządzeń, producentów oprogramowania, regulatora rynku komunikacji elektronicznej.
T. Mrugalski – IPv6 w pracach IETF
Internet Egineering Task Force (IETF) to organizacja zajmująca się definicją standardów w szeroko pojętym Internecie. Jednym z jej wielu osiągnięć jest definicja standardu IPv6. Obecnie ogromna większość toczących się tam prac skupia się na IPv6, a jedynie część jest potem przenoszona na IPv4. Istotnym elementem obecnych prac są różnego rodzaju mechanizmy wpierające migrację i koegzystencję IPv4 i IPv6.
J. Światowiak: IPv6 w produktach firmy Microsoft
Zdajemy sobie doskonale sprawę, iż w większości [w domach czy firmach] stosowane są systemy i aplikacje firmy Microsoft. Pozostaje natomiast pytanie czy systemy i aplikacje z których powszechnie korzystamy gotowe są na pełną obsługę IPv6. Jeżeli nie pełną a np. częściową – to co to oznacza dla potencjalnego ich użytkownika. Na te i inne pytania związane z obsługą IPv6 w systemach i aplikacjach Microsoft postaramy się odpowiedzieć na spotkaniu.
K. Szymanowicz: IPv6 – oczami firm hostingowych
Pojęcie hosting. Czym zajmują się firmy hostingowe. Strona WWW - jakie elementy są niezbędne aby strona WWW mogła działać (domena, serwer, przeglądarka). Konfiguracja domeny – jaki rekord należy dodać aby strona była dostępna pod IPv6. DNS – nazwy polskich firm gdzie można skonfigurować DNS dla IPv6 5. Serwer (LAMP) – jakie elementy należy skonfigurować aby serwer działał pod IPv6. Panele zarządzania – panel do zarządzania kontami hostingnu pod kątem IPv6. Klient WWW oraz FTP – czy przeglądarki oraz klienci FTP są przystosowanie do obsługi IPv6. Dostępne strony pod IPv6 – przykłady wdrożeń IPv6 przed 8 czerwca. Gdzie już jest IPv6 – gdzie już można założyć własną stronę dostępną pod IPv6
R. Podedworny: IPv6 – udane wdrożenie w firmie ProgMan
Wdrożenie IPv6 w firmie – rewolucja czy ewolucja?
Proces przygotowań oraz samego wdrożenia IPv6 w całej firmie. Próba odpowiedzi na pytanie czy uruchomienie IPv6 wyróżnia się na tle innych wdrożeń różnego rodzaju protokołów i/lub mechanizmów w firmie, jak je zaplanować i o czym należy pamiętać, aby zakończyło się one sukcesem i było jak najmniej odczuwalne dla pracowników oraz klientów firmy. W prezentacji poruszony zostanie również wątek planowania adresacji, czy i jaki może mieć ona wpływ na wydajność działania protokołów routingu dynamicznego działających w sieci firmowej
M. Zubryk – IPv6 – komercyjne aspekty wdrożenia u operatora JarSat
Przykład wdrożenia protokołu IPv6 w dla końcowego użytkownika Internetu z punktu widzenia komercyjnej firmy Jarsat. Pokazanie problemu skali, wynikających z tego zagrożeń, problemów i ułatwień dla administratorów. Co znaczy IPv6 dla typowego użytkownika Internetu oraz co to znaczy dla dostawcy ISP. Przykłady rozwiązań ułatwiających użytkownikom możliwość skorzystania z protokołu IPv6.
M. Ulasiński – IPv6 – w mieście Sopot
Przedstawienie modułowego układu typowej sieci korporacyjnej na przykładzie UMS. Model usług informatycznych świadczonych przez UMS. Obrana strategia migracji sieci i usług do IPv6. Problemy pojawiające się w trakcie uruchamiania IPv6 w poszczególnych modułach funkcjonalnych sieci. Próba oceny gotowości najpowszechniejszych rozwiązań biznesowych, sprzętowych i oprogramowania do obsługi IPv6. Aktualna pozycja Urzędu Miasta Sopot w procesie migracji do IPv6.
B. Gajda – IPv6 w polskich sieciach MAN
Jednostki naukowo-badawcze od samego początku przodują we wdrażaniu IPv6 w swoich sieciach. Tak też i było w przypadku ogólnopolskiej sieci naukowej PIONIER oraz w sieci miejskiej POZMAN w Poznaniu. Siec PIONIER dostarcza Internet do uczelni i instytucji naukowych w kraju, a dzięki szybkiemu wdrożeniu IPv6, protokół ten stał się wcześnie dostępny dla jej użytkowników. Prezentacja przedstawi w skrócie historię obu wdrożeń.
J. Jędrzejczak – IPv6 w polskich sieciach MAN
Wdrożenie IPv6 z punktu widzenia operatora. Próba pokazania jak architektura sieci może ułatwić implementację IPv6 w dużej sieci. Czy takie wdrożenie może odbyć się bezproblemowo?
M. Gajewski, Konrad Sienkiewicz – IPv6 – narzędzia do testowania
Zasadnicze cele testowania protokołu IPv6. Przykładowe narzędzia do testowania ze szczególnym uwzględnieniem narzędzi Open Source. Specyfikacje testów dla IPv6, które wykorzystywane są w tych narzędziach testowania. Projekt TAHI oraz testy opracowane w ramach IPv6 Ready Logo. Dystrybucja LiveCD Test Tool zawierająca narzędzia do testów IPv6 – opracowywana w ramach projektu Inżynieria Internetu Przyszłości. Możliwości dystrybucji LiveCD Test Tool. W ramach pokazu zostanie zaprezentowane środowisko testowe i przykładowa konfiguracja dla testów IPv6.
T. Mrugalski – IPv6 experience from ISC perspective
Firma ISC jest organizacją non-profit, powołaną w celu rozwoju kluczowych elementów oprogramowania i infrastruktury dla globalnego Internetu. Bierze ona aktywny udział we wdrażaniu IPv6, dostarczając zarówno oprogramowanie (np. flagowy produkt BIND posiada wsparcie od roku 2000), jaki i usługi wykorzystujące IPv6 (np. F root server). Innym aspektem jest czynny udział w pracach IETF (58 opublikowanych RFC), w tym kluczowych elementów IPv6, np. Stateless autconfiguration in IPv6, Mobile IPv6 czy mechanizm DNS Updates.
B. Gajda – IPv6 w projekcie IIP
Projekt Inżynieria Internetu Przyszłości (www.iip.net.pl), będący trzyletnim projektem krajowym, w którym zaangażowanych jest szereg największych uczelni i ośrodków naukowych w kraju, w zakresie jednego z działań zajmuje się badaniami, rozwojem, wdrażaniem wielu ciekawych usług i aplikacji wykorzystujących IPv6 oraz popularyzacją tego protokołu. W prezentacji przedstawiony zostanie zakres prac realizowanych w projekcie dotyczących działania CS1: Internet IPv6.
* informacje z wikipedia.pl http://pl.wikipedia.org/wiki/IPv6